گفتاری اندر باب لزوم مبارزه ریشه ای با فساد

گفتاری اندر باب لزوم مبارزه ریشه ای با فساد ثبت آسان: این روزها مخابره اخبار خیلی از دستگیری مدیران ارشد، میانی و پایه بعضی از دستگاه های دولتی در ارتباط با فساد از طرف رسانه ها موجی از خوشی و امید را در بین مردم برانگیخته است. اینكه برخورد با هر پدیده نامطلوبی در هر زمانی و هر اندازه ای و از طرف هر كسی مایه خوشی است امری بدیهی است اما آنچه كه در این گونه موارد عمدا یا سهوا در كشور ما مورد غفلت قرار می گیرد طرح سوالات اساسی در رابطه با سوژه است.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، سید حنیف سالك، كارشناس مسائل حقوقی در یادداشتی در این زمینه نوشت: «وقتی كه در ارتباط با یك مساله پای سوال اساسی و كوشش برای یافتن جواب آن به میان نیاید طبعا نتیجه آن­چنانی كه پاسخگوی نیازهای اساسی جامعه باشد نیز به دست نخواهد آمد. به نظر می­ رسد سوالاتی از قبیل «آیا این فسادها محصول امروز جامعه ما هستند؟»، «چرا سیستم نظارتی هر دستگاه شامل حراست­ ها و بازرسی­ ها هشدارهای لازم را ارسال نكرده­ اند؟» و «اگر كرده­ اند چرا به آنها رسیدگی نشده است؟»، «چرا در این زمینه­ ها هیچ بازخواست قضایی از این دستگاه­ ها و افراد صورت نمی­ گیرد؟ و اگر می­ گیرد چرا علنی نمی­ شود تا بازدارنده باشد؟»
همه افراد فاسد دستگیر شده و نشده محصول گزینش­ های نیروی انسانی ما هستند. آیا زمان بازبینی در شیوه­ نامه این گزینش­ ها فرا نرسیده است؟ وقتی كه حدودا تمام انتصابات بدون توجه به شایستگی­ های افراد و صرفا برمبنای سفارش های مقامات انجام می شود آیا انتظاری جز این می توان داشت؟ آیا سال­ها انباشت ثروت و قدرت در دست برخی افراد و گروه­ ها را صرفا می­ توان با یك برخورد نقطه­ ای و فردی برطرف كرد؟ و یا باید با برگشت به عقب با شیوه علوی، حرام وارد شده به زندگی افراد را حتی تا كابین همسرانشان تعقیب كرد تا ریشه عفریت فساد بركنده شود؟ و اینكه واقعا طی دهه­ های گذشته چه اتفاقاتی دست به دست هم داد تا به اینجا رسیدیم؟
به نظر می­ رسد به جهت اینكه آن قسمتی از افكار عمومی كه از حافظه تاریخی خوبی برخوردار می باشند حركت­ های اخیر مبارزه با فساد را جدی تلقی كرده و صرفا حركاتی نمایشی و قائم به فرد برای كنترل عواطف جامعه به حساب نیاورند؛ لازم است پاسخی قانع­ كننده به سوالات فوق داده شود. فراموش نكنیم قضاوت درباره این گونه جراحی­ های دردناك اجتماعی در طولانی مدت متفاوت­ تر از قضاوت امروزین ما بوده و نقش این گونه اقدامات در تداوم ثبات یا ایجاد بی­ ثباتی اجتماعی و سیاسی كشور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
در هر حال چه این سطح از فساد را گسترده بدانیم و چه با بازی با الفاظ و تعاریف آنرا نقطه ­ای و فردی ارزیابی نماییم باید بپذیریم كه وضعیت حاضر با همه محاسن و معایبش محصول طرز تفكر و عملكرد ما در حوزه انتخاب­ ها و انتصاب­ ها و دادن اختیارهاست. امروزه كاملا روشن شده است كه صرف ادعا و تظاهر به تقوا و انتساب به افراد نمی تواند تضمین­ كننده صحت عملكرد افراد در هر موقعیتی باشد و باید در این زمینه­ ها طرحی نو در انداخت. تنها نكته­ ای كه می­ توان از درستی آن اطمینان داشت این است كه سرنوشتی جز آنچه كه صورت گرفت در انتظار این نظام اداری با وجود داشتن یك شیوه غیرشفاف و مبتنی بر سفارش افراد پرنفوذ سیاسی نخواهد بود. بدین سبب ضرورت تدوین طرح شفاف­سازی انتصاب­ها، ایجاد یك سیستم بجای سلیقه فردی برای تمام رده­ های مدیریتی و اصلاح مقررات گزینش نیروی انسانی بیشتر از پیش احساس می­ شود. از طرف دیگر برای تمیز كردن این شیشه لازم است از دستمال­ های تمیزی كه در نظام اداری تعداد آن­ها كم نبوده ولی در خیلی از موارد به حاشیه رانده شده­ اند بهره جست.
با همه این اوصاف ضمن سپاسگزاری از همین قدر پیگیری و تلاش دست اندركاران مبارزه با فساد انتظار می­ رود لطمه ­شناسی لازم در ارتباط با طرح سوالات اساسی در هر سوژه صورت گیرد تا نتیجه این تلاش­ها در مجموع برای افكار عمومی قانع كننده و اطمینان­ بخش باشد.
منبع:

1398/08/09
19:21:08
5.0 / 5
4661
تگهای خبر: كارشناس , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است