از سوی رئیس قوه قضاییه

دستورالعمل رسیدگی به پرونده های معوق وتعیین تكلیف فوری آنها ابلاغ گردید

دستورالعمل رسیدگی به پرونده های معوق وتعیین تكلیف فوری آنها ابلاغ گردید به گزارش ثبت آسان دستورالعمل رسیدگی به پرونده های معوق و تعیین تكلیف فوری آنها از جانب رئیس قوه قضاییه ابلاغ گردید.به گزارش ثبت آسان به نقل از قوه قضاییه، متن این دستورالعمل به شرح زیر است:

نظر به لزوم رفع اطاله دادرسی و به استناد ماده سه قانون آیین دادرسی كیفری، مصوب ۱۳۹۲ با اصلاحات و الحاقات بعدی و شاخصهای توسعه حقوقی و قضایی مبحث بند "د" ماده ۱۱۳ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، لازم است جهت تسریع در رسیدگی به پرونده های تشكیل شده پیش از تاریخ ۱.۷.۱۳۹۸، تا آخر سال ۱۳۹۸ اقدامات ذیل انجام گیرد:

۱-رؤسای كل دادگستری استان ها و روسای تمامی واحد های قضایی موظفند ظرف ده روز از ابلاغ این دستورالعمل لیست پرونده های مبحث این دستورالعمل را به تفكیك واحد قضائی، شعبه، نوع پرونده و تاریخ تشكیل پرونده تهیه و اقدامات و تدابیر مدیریتی لازم همچون موارد زیر را عملیاتی و اجرایی نمایند.

الف) استفاده از ظرفیت شورا های حل اختلاف با اولویت پرونده های مشمول این دستورالعمل با اهتمام ویژه درجهت صلح و سازش، در اجرای بخشنامه شماره ۱۰۰/ ۶۳۹۴۰/ ۹۰۰۰ مورخ ۲۸.۵.۹۸.

ب) ساماندهی ارجاع پرونده ها بخصوص در مورد شعبی كه پرونده های معوقه بیشتر دارند.

پ) شناسایی علل و عوامل اطاله دادرسی در پرونده های مذكور و پیشبینی راهكار مناسب در جهت مرتفع نمودن آنها.

ت) صدور ابلاغ مأموریت برای قضات ستادی یا قضات شاغل در شعبی كه پرونده معوق نداشته یا پرونده معوق كمتری دارند، جهت همكاری و انجام وظیفه در شعبی كه از تراكم بیشتری برخوردار می باشد.

ج) ایجاد زمینه جهت رسیدگی های قضایی در خارج از وقت اداری و روز های تعطیل با پیشبینی مشوق های لازم و پرداخت بهره وری و اضافه كاری

۲-دادستان ها جهت بررسی موانع رسیدگی پرونده های مانده در بعضی شعب دادسرا اقدامات لازم از قبیل اعزام معاونین به شعب تحقیق و مراجع انتظامی و امنیتی و تشكیل جلسه با كارشناسان را انجام و تمامی پرونده های مشمول این دستور العمل را بررسی كرده و در جهت تسریع در رسیدگی راهكار لازم اتخاذ و نظارت قانونی اعمال تا نسبت به تعیین تكلیف پرونده ها اقدام گردد.

۳- روسای واحد های قضایی هم موظفند در مورد پرونده های مطروحه در محاكم به شرح بند ۲ در حدود وظایف اقدام نمایند.

۴- دادگاه های تجدید نظر علاوه بر اقدامات مندرج در بند های قبل باید از ظرفیت های قانونی اذن اخیر مقام معظم رهبری مدظله العالی استفاده نموده و در جهت تسریع در رسیدگی به این پرونده ها اقدام لازم بعمل آورند.

۵-تدابیر واقدامات مقامات قضایی استان و شهرستانی باید بگونه ای باشد كه تا آخر سال ۱۳۹۸ پرونده های تشكیل شده پیش از ۱.۷.۱۳۹۸ تعیین تكلیف شود و در هر مورد كه به جهت علل و معاذیر قانونی امكان تعیین تكلیف در بازه زمانی مذكور مقدور نباشد، برای هر پرونده نسبت به تكمیل فرم شماره یك پیوستی اقدام ونسخه ای از آن ضمیمه پشت جلد پرونده گشته و نسخه ی دوم نزد رئیس كل دادگستری استان ارسال شود.

۶- در انتها سال، روسای كل دادگستری باید گزارش عملكرد این دستورالعمل را برابر فرم های شماره ۲ و ۳، به حوزه معاونت راهبردی قوه ارسال كنند.

۷- دادستان ها وروسای كل دادگستری استان ها حسب مورد نسبت به موارد زیر اقدام لازم را انجام می دهند:

الف) نظارت مستمر بر عملكرد شعب دادگاه ها و دادسرا ها و كنترل گزارش های آماری به منظور پیشگیری از افزایش حجم موجودی شعبه و پرونده های معوقه

ب) تعامل مستمر با ضابطان و دستگاه های مربوط، مانند كانون كارشناسان رسمی و ادارات ثبت اسناد به منظور اجرای بموقع دستورات قضایی و پاسخگویی سریع به استعلامات.

پ) نظارت بر عملكرد شركت های بیمه و تعامل با آنان به منظور افزایش دقت و سرعت در پرداخت دیه.

ت) نظارت بر شعب اجرای نیابت و تعامل با مراجع قضایی مجری نیابت، بخصوص مراجع قضایی حوزه قضایی استان مربوط به منظور تسریع درا جرای نیابت ها.

ث) گزارش گیری از پرونده های معوقه و دریافت اطلاعات لازم برابر ضوابط و فرم های این دستورالعمل و تحلیل آن.

۸- معاونت راهبردی مكلف است علاوه بر پرداخت بهره وری برابر دستورالعمل مربوط برای پرونده های معوقه مذكور طبق گزارش عملكرد استانی بهره وری جداگانه ای اختصاص داده و مبالغ مذكور در سه ماهه آخر سال با توجه به نظر دادستان ها و روسای واحد های قضایی و تأیید رئیس كل دادگستری، بر مبنای آمار عملكرد قضات و كاركنان پرداخت گردد. ضمناً از همین محل از شعبی كه با عملكرد مناسب در طول سال فاقد پرونده معوقه بوده هم تقدیر بعمل آید.

۹- دیوان عالی كشور و دادستان كل كشور ضمن نظارت مستمر بر رسیدگی عادلانه توأم با دقت و سرعت دادگاه ها و دادسراها، اجرای این دستورالعمل را پیگیری و موارد لازم را به حوزه معاون اول قوه قضاییه اعلام نمایند.

نتیجه اجرای این دستورالعمل درانتها هر هفته از جانب معاون اول قوه قضاییه به حوزه ریاست اعلام خواهد شد.

سید ابراهیم رئیسی
1398/10/10
12:53:14
5.0 / 5
4730
تگهای خبر: بیمه , توسعه , ثبت , رئیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است