معاون فرهنگی قوه قضائیه:

طرح هایی برای افزایش آگاهی حقوقی مردم داریم

طرح هایی برای افزایش آگاهی حقوقی مردم داریم به گزارش ثبت آسان ایسنا/كرمانشاه معاون فرهنگی قوه قضائیه اظهار داشت: كوتاهی هایی كه تابحال در افزایش آگاهی حقوقی مردم داشته ایم را جبران می نماییم و بدین منظور طرح هایی را در دستوركار قرار داده ایم.


حجت الاسلام هادی صادقی در نخستین همایش "هرمسجد یك حقوقدان" كه امروز(26 دی) در كرمانشاه برگزارشد، با اشاره به اجرای طرح هر مسجد یك حقوقدان در كشور، اظهاركرد: مردم ما نیازمند آموزش حقوقی هستند، همانگونه كه در خیلی از كشورهای دنیا چنین كاری انجام می شود.
وی افزود: در بعضی از كشورها تربیت حقوقی مردم را از همان سنین كم و در مدارس شروع می كنند، درحالی كه مدارس ما هنوز از این مساله فاصله دارند.
معاون فرهنگی قوه قضائیه تصریح كرد: عدم توجه به تربیت حقوقی از همان سنین كم در كشور سبب شده تا فرزندان ما زمانی كه وارد اجتماع می شوند، اطلاعات حقوقی چندانی نداشته باشند.
وی تصریح كرد: ناآگاهی از اطلاعات حقوقی به بالا رفتن آمار دعواها، اختلافات و در نتیجه افزایش تعداد پرونده های ورودی به دستگاه قضایی منجر می شود.
صادقی با تاكید براینكه كوتاهی هایی كه تابحال در زمینه بالا رفتن میزان آگاهی حقوقی مردم در جامعه شده را باید جبران نماییم، اضافه كرد: در این راستا، معاونت فرهنگی قوه قضائیه برنامه هایی را در دستور كار قرار داده كه همچون آن عرضه آموزش های حقوقی در مدارس، بین مردم، مصلی ها، دانشگاه ها و... است.
وی یادآورشد: طرح هرمسجد یك حقوقدان هم همچون این برنامه ها است كه آنرا در كشور در حال اجرا داریم و حقوقدانان بسیجی باید مجاهدانه سهم خود در مسئولیتی كه نسبت به جامعه دارند، ایفاء كنند.
معاون فرهنگی قوه قضائیه تصریح كرد: در اجرای این طرح انتظار داریم حقوقدانان در گام اول به افزایش سطح آگاهی مردم درحوزه حقوقی كمك كنند تا كار به دعوا و اختلاف نكشد و اگر هم اختلافی بین مردم وجود دارد، در گام دوم برای مصالحه این اختلافات قدم بردارند.
وی تصریح كرد: ایجاد مصالحه در اختلافات مردم هم از هدر رفتن هزینه ها و اتلاف وقت مردم جلوگیری می كند و هم كاهش تعداد پرونده های ورودی به دادگستری را به دنبال دارد.
صادقی تصریح كرد: در گام سوم از حقوقدانان می خواهیم كه اگر افرادی بودند كه می خواستند دردستگاه قضایی پرونده تشكیل دهند، به آنها مشاوره درست بدهند تا در حوزه ای كه باید شكایت خویش را مطرح كنند تشكیل پرونده بدهند، نه اینكه مثلا به جای پرونده حقوقی، پرونده كیفری تشكیل دهند.
وی یادآورشد: درحال حاضر 80 درصد پرونده هایی كه در دستگاه قضایی تشكیل می شود، شكایات واهی است كه منجربه صدور كیفرخواست نمی شوند و در كنار اتلاف وقت و هزینه زیادی كه برای شاكیان به همراه دارد، نارضایتی آنها از دستگاه قضایی را هم رقم می زند.
این مسئول در بخش دیگری از سخنانش به شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اشاره نمود و اظهار داشت: راندن داعش از منطقه خاورمیانه تنها یكی از كارهایی بود كه این سردار بزرگ انجام داد.
معاون فرهنگی قوه قضائیه خاطرنشان كرد: حاج قاسم سلیمانی كسی بود كه اسرائیل را در قفس خود حبس كرد، تا جایی كه این رژیم منحوس كه زمانی شعار از نیل تا فرات را سر می داد، از ترس نیروهای مقاومت در قفس خود حبس شد.
وی با اشاره به اینكه شهید قاسم سلیمانی تمام اهداف آمریكا را در منطقه خنثی كرده بود، اضافه كرد: آمریكا حالا شرایطی در منطقه دارد كه باید خوار و ذلیلانه نیروهایش را از این منطقه بیرون ببرد.
صادقی تصریح كرد: درافتادن با خود شیطان و بزرگترین شیاطین دنیا كار كوچكی نیست، اما این كار را شهید سلیمانی انجام داد و از جانب دیگر اقدام بزرگ و بی نظیر ایشان تأمین امنیت فوق العاده و مثال زدنی بود كه برای مردم كشور انجام داد.
وی در ادامه به حادثه موشك باران پایگاه نظامی آمریكا در عین الاسد عراق اشاره نمود و اظهار داشت: زدن این سیلی بزرگ به آمریكا ثمره تلاشهای شهید تهرانی مقدم بود.
وی تصریح كرد: در راه بزرگ مجاهدت، گاهی ضربات و خطاهای انسانی هم داریم، همانگونه كه شهید سردار تهرانی مقدم و شهید خلبان عباس بابایی هم براثر خطای انسانی به شهادت رسیدند و این دفعه هم خطایی باعث سقوط هواپیمای اوكراینی شد. هرچند كه این سقوط امكان دارد عامل عامدانه بیرونی هم داشته باشد و شواهدی هم وجود دارد كه دشمنان از قبل آنرا طراحی نموده اند، اما هنوز قطعی نیست و درحال بررسی است.
وی تصریح كرد: این حادثه، واقعه ای غم انگیز بود كه ملت ایران را غمبار كرد. شهدای این سانحه هوایی هم برای ما ارجمندند و مانند شهدای جنگ هستند و خانواده های آنها را تكریم می نماییم.1398/10/27
15:21:30
5.0 / 5
4780
تگهای خبر: مشاوره , معاون , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است