سلطان خودرو و باند فساد بازار خودرو

سلطان خودرو و باند فساد بازار خودرو ثبت آسان: وحید بهزادی و همسرش با همراهی دو نماینده مجلس نهم، به انعقاد قرارداد پیش خرید شش هزار خودرو با شركت خودروی سازی سایپا اقدام كردند تا در بازار خودرو اخلال ایجاد كنند.


به گزارش ثبت آسان به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، سی ام اردیبهشت ماه غلامحسین اسماعیلی در بیست و ششمین نشست خبری خود با اشاره به محکومیت دو مفسد اقتصادی به اعدام بیان کرد: وحید بهزادی فرزند ابوطالب و همین طور همسرش به نام نجوا لاشیدایی فرزند علی هر دو نفر به جرم مشارکت در بی نظمی کلان در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز بوسیله ثبت سفارشات صوری و حواله جات و امورات صرافی بدون مجوز، بی نظمی در نظام توزیعی نیازمندی های عمومی کشور بوسیله پیش خرید بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو از شرکت سایپا، مشارکت در عملیات پولشویی سازمان یافته به میزان ۳۲ هزار میلیارد ریال و موضوعات مربوط به سکه که از منزل متهمه ۲۴ هزار و ۷۰۰ سکه تمام بهار آزادی بعلاوه یکصد کیلوگرم طلا کشف شده است، محکوم به اعدام شدند و حکم اعدام آنها صادر شده، البته حکم اعدام قابل تجدیدنظر خواهی در دیوان عالی کشور است. این زن و شوهر که دارای پرونده های عدیده در حوزه قاچاق موبایل، پولشویی، بی نظمی در نظام اقتصادی بوسیله فعالیت در شرکت های هرمی، قاچاق ارز از کشور بوسیله شرکت های گوناگون صوری و کاغذی و با ثبت سفارشات غیر واقعی، نفوذ در شبکه بانکی کشور بوسیله نمایندگی دل افکار شیراز و ستاندن کد دوم نمایندگی از شرکت خودروی سایپا برخلاف مقررات و چارچوب قانونی هستند، در قراردادی منحصر به فرد به انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت و تولید تعداد ۶ هزار خودرو با مبلغ آورده ۳۰ میلیارد تومان با شرکت خودروی سازی سایپا اقدام نموده اند. این قرارداد از طرف مهدی جمالی متهم ردیف سوم این پرونده بعنوان مدیرعامل سابق سایپا تأیید و امضا می شود تا این اقدامات مجرمانه، بی نظمی در بازار خودرو را رقم بزند.

بعد از انعقاد این قرارداد، تعداد خودرو ها به ۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه افزایش یافت و در تحویل این خودرو ها و روند اجرای آن دو تن محمدعزیزی و فریدون احمدی از نمایندگان مجلس نهم و از دیگر متهمان پرونده که به همراه وحید بهزادی سفری نیز به دوبی داشته اند، ضمن مراجعه به دفتر وحید بهزادی در چند نوبت و خرید مقادیر زیادی طلا اقدام بواسطه گری و سفارش و حتی مراجعه به شرکت خودروسازی سایپا و برگزاری جلسه با مدیرعامل وقت و نایب رییس گروه خودروسازی سایپا می کنند. گفتنی است، محمد عزیزی بلافاصله بعد از آزادی از زندان سیمکارت خودرا سوزانده و کلیه کاربری های خود در تلگرام و اینستاگرام و واتس آپ را حذف کرده است. نجوا لاشیدانی و همسرش با چه شرایطی توانستند ۶۷۰۰ خودرو پیش خرید کنند؟!
شرکت خودروسازی سایپا با مشارکت دادن این زن و شوهر در تولید ۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو باوجود داشتن تعداد ۶۰۰ نمایندگی رسمی، خودرو ها را تنها با پیش پرداخت ۵ میلیون تومان تحویل نامبردگان داده و علاوه بر این نحوه توزیع را نیز بر عهده متهمان می گذارد. نحوه تعامل و همکاری مدیران شرکت خودروسازی سایپا با وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی به نحوی بوده که اعتراض سایر نمایندگی ها را به دنبال داشته است. برمبنای اقاریر دیگر متهمان پرونده، این زن و شوهر در هر زمان و هر لحظه از شبانه روز که اراده می کردند به رضا تقی زاده معاون سابق بازاریابی و فروش شرکت سایپا که به جرم مشارکت در بی نظمی در نظام توزیعی خودرو به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده و همین طور کارمندان وی مراجعه نموده و در بعضی موارد راسا بوسیله سیستم های آنها، به تعویض خودرو های سبدی کم فروش به پرفروش اقدام می کردند.
بنابر اظهارات سمیه گرامی معاون ارزی وقت شعبه اسکان بانک پارسیان محکوم دیگر این پرونده که حسابداری کارهای ارزی وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی را بر عهده داشت، مبالغی به صورت ارز به رضا تقی زاده تحویل می شد. بعد از ارسال یک نسخه از قرارداد نجوا لاشیدایی با شرکت خودروسازی سایپا به سازمان بازرسی کل کشور نتیجه بررسی های این سازمان پیرامون قرارداد منعقده در دو مرحله واصل و اعلام شد: در انعقاد قرارداد با شرکت سایپا حسب بررسی های اولیه و اظهارات برخی مسئولین آن شرکت، مشخص گردید نحوه شراکت وی و احدی از نمایندگی ها در قرارداد منعقده با شرکت سایپا و متعاقب آن اختصاص کد فروش به صورت ویژه، پرداخت سود مشارکت، میزان تخفیفات اعطایی و سایر تسهیلات از قبیل نحوه و شرایط واگذاری خودرو، جرایم پرداختی شرکت سایپا درباب تأخیر در ارائه خودرو به او نسبت به سایرین منحصر به فرد بوده است» در گزارش بعدی این سازمان حسب بررسی های به عمل آمده و اظهارات برخی مسئولین آن شرکت، قرارداد منعقده از خاصیت هایی به شرح ذیل برخوردار است: ۱. قرارداد مذکور در زمان مهدی جمالی مدیر عامل وقت شرکت سایپا منعقد شده است. ۲. شرکت سایپا مجاز به انعقاد قرارداد فروش مشارکتی با سرمایه گذار نبوده، بدین سبب برای جلب سرمایه خانم لاشیدایی مبادرت به انعقاد قرارداد سه جانبه با وی و نمایندگی فروش دل افکار (واقع در شیراز) کرده است. متعاقباً جهت نقل و انتقالات مالی مبادرت به تخصیص کد فروش به صورت ویژه به نمایندگی مذکور برخلاف رویه و ضوابط شرکت سایپا کرده است.
۳. در قرار داد منعقد شده امتیازاتی از قبیل تخفیف و جریمه تأخیر قید گردیده که این امتیاز درباب دیگر قراردادهای مشابه با نمایندگی های فروش وجود ندارد؛ پس درباب امتیازات فوق الذکر شرکت سایپا مبادرت به ارائه تخفیف به مبلغ ۳.۷ میلیارد ریال و پرداخت مبلغ حدود ۶۰۰ میلیون ریال سود تأخیر به نجوا لاشیدایی نموده است. ۴. برخی خودرو های واگذار شده به نامبردگان وفق قرارداد نبوده است، بطوریکه حدود ۱۹۳۰ دستگاه خودرو که جزو محصولات خانواده ایکس دویست شامل (تیبا، تیبا دو، ساینا و وانت) که در سال ۹۶ دارای حاشیه سود بسیار پایین بوده به محصولات خانواده ایکس صد شامل (پراید ۱۳۱ و ۱۳۲) که جزو محصولات پرفروش بوده تبدیل گشته است
۵. نجوا لاشیدایی و نمایندگی فوق الذکر قادر به فروش محصولات مذکور در سراسر کشور بوده در صورتیکه دیگر نمایندگی های فروش فقط می بایست در استان خود مبادرت به فروش محصول نمایند. ۶. باتوجه به وضعیت تولید و تعهدات معوق شرکت سایپا در سال ۹۶، برای حدود ۶۰۰ نماینده در سراسر کشور بیشترین و بهترین محصولات تولیدی شرکت سایپا (ایکس صد) در سال مذکور به نامبرده تعلق گرفته است.

بطوریکه شرکت مذکور مبادرت به واگذاری حدود ۵ هزار و ۲۰۲ دستگاه تا اختتام آذرماه ۹۶ به نجوا لاشیدایی نموده و این امر منجر به ایجاد نارضایتی در شبکه توزیع و ایجاد رانت برای سرمایه گذار فوق گردیده است. بنابر گزارش سازمان بازرسی، در مجموع سود حاصل از سرمایه گذاری نجوا لاشیدایی بیش از ۳۷ درصد اعلام شده است.
 

1399/03/05
23:13:57
5.0 / 5
3168
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است