مدیركل تعزیرات حكومتی خوزستان:

خودرو های شوتی در صورت دستگیری مصادره می شوند

خودرو های شوتی در صورت دستگیری مصادره می شوند به گزارش ثبت آسان اهواز ـ مدیركل تعزیرات حكومتی خوزستان اظهار داشت: رانندگان خودرو های شوتی كه كالای قاچاق آنها بیشتر از ۱۰ میلیون تومان باشد در صورت توقف، بار و خودروی آنها مصادره می شود.به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، نعمت الله بی راوندی ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته «قوه قضائیه» اظهار نمود: در بحث بازار سه فرایند را پیش رو داریم که اگر به درستی با هم انجام شوند، آن وقت مردم بازار خوبی خواهند داشت.
وی اضافه کرد: تأمین کالاها و اقلام که فراوانی دارند باید این قدر باشد که مردم به سمت احتکار خانگی حرکت نکنند؛ بخش خصوصی و تاجران بخشی از تأمین اقلام و کالاهای بازار را بر عهده دارند ولی دولت به مبحث اجناس تضمینی و حمایتی هم ورود کرده است.
مدیرکل تعزیرات حکومتی خوزستان خاطرنشان کرد: برای تأمین کالا نقش مستقیمی نداریم و صرفا گاهی در حد عرضه مشاوره ایفای نقش می نماییم ولی تعزیرات در این حوزه وظیفه سازمانی ندارد.
وی اضافه کرد: توزیع اقلام و نظارت بر فرایند صحیح توزیع و پیشگیری از تخلف، کشف تخلف و ارسال پرونده به تعزیرات بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت است که روزانه پایش و کشف متخلف را با بازدیدهای مختلف از بازار انجام می دهد.
بیرانوندی به همکاری برخی نهادها با سازمان صنعت، معدن و تجارت اشاره نمود و اظهار داشت: برای نظارت بر کالاهای سوختی شرکت نفت، برای رعایت تکلیف استانداردها اداره کل استاندارد، نهادهای دامی اداره کل جهاد کشاورزی و همینطور در حوزه تخلفات ارزی اداره بنادر و کشتیرانی و نیروی انتظامی برای نظارت با سازمان صمت همکاری دارند.
وی با اشاره به اینکه برای هر فصل یک لوحه مشخص فصلی تنظیم و قاضی کشیک برای هر روز هفته مشخص می شود، عنوان کرد: در صورتیکه دستگاه های کاشف و ناظر تشخیص به حضور نماینده تعزیرات داشته باشند، آن وقت با بیان درخواست اعزام شعبه سیار ما هم در محل کشف تخلف این شعبه را فعال و به خاطر اثرگذاری فوری و آنی در بعضی موارد همان جا صدور رأی انجام می شود.
تعیین شاخص مطلوب
مدیرکل تعزیرات حکومتی خوزستان به «رسیدگی به تخلفات» بعنوان یکی از وظایف اصلی این اداره کل اشاره نمود و اضافه کرد: سازمان تعزیرات حکومتی برای رسیدگی سریع و دقیق به شکایات افراد حقیقی و حقوقی بدون هزینه خلق شده است؛ این رسیدگی ها در مقطع زمانی نزدیک به وقوع تخلف نباشد دیگر اثرگذاری چندانی ندارد.
بیرانوندی به تعیین ۲۶ شاخص مطلوب سازمانی تعزیرات حکومتی در شاخصهای مختلف همچون رسیدگی، اجرای حکم، زمان مدت اجرا، میزان وصولی به محکومیت اشاره نمود و اظهار داشت: هر سه ماه یک مرتبه شاخصهای استان ها سنجیده و اعلام تراز می شود؛ تیرماه سال قبل خوزستان در تراز ۵۹ بود که در طول مدت سه ماهه این تراز به ۶۴ و در انتهای سال هم با همت همکاران به ۷۴.۲۸ رسید.
وی کمک به تسهیل کسب وکار، رفع موانع تولید و پشتیبانی از تولید داخل را یکی دیگر از وظایف غیرمستقیم تعزیرات حکومتی دانست و اضافه کرد: کوتاه کردن دست متخلفان از توزیع مواد اولیه و یا تولید و همینطور کوتاه کردن دست قاچاقچیان از کسب وکار و بازار کمک تعزیرات حکومتی در جهت پشتیبانی از تولید داخل است.
مدیرکل تعزیرات حکومتی خوزستان با اشاره به اینکه قاچاق تهدید و خطر بزرگی برای اشتغال و تولید داخل است، بیان نمود: با مبارزه با قاچاقچیان، به اصناف کمک می نماییم تا در بازاری سالم به شرح وظایف خود برسند.
تشکیل ۹۱ اکیپ بازرسی
بیرانوندی خبر داد: سال قبل ۱۷ هزار و ۲۲۱ پرونده به شعب واصل شد که ۱۶ هزار و ۹۹۰ فقره آن مختوم و ۷۸۵ مورد هم به سال جاری موکول شد؛ بیشتر از ۱۵ میلیارد تومان محکومیت نقدی و محکومیت هایی مانند نصب پارچه، پلمب و محرومیت از عرضه خدمات داشتیم.
وی با بیان این خبر که سال قبل در حوزه اجرای احکام ۱۲ هزار و ۲۵ پرونده مختومه با بیشتر از ۲۵ میلیارد تومان محکومیت وصولی داشتیم، عنوان کرد: ۱۳ هزار و ۵۶ پرونده در حوزه کالا و خدمات، سه هزار و ۳۴۶ پرونده قاچاق کالا و ارز، ۸۲۲ پرونده در حوزه بهداشت و درمان، پنج هزار و ۳۷۲ پرونده عدم درج قیمت و چهار هزار و ۱۰ پرونده گران فروشی داشتیم.
مدیرکل تعزیرات حکومتی خوزستان خاطرنشان کرد: سال قبل یک هزار و ۲۰۳ گروه نظارت و بازرسی برای همراهی با صمت تشکیل و جمعاً چهار هزار و ۱۱۵ بازرسی انجام دادند؛ در این بین ۱۷۰ پروند تشکیل و یک هزار و ۵۳۶ واحد متخلف شناسایی، یک هزار و ۱۷۶ واحد بدون تخلف و یک هزار و ۴۰۳ واحد هم تذکر گرفتند.
بیرانوندی خاطرنشان کرد: سامانه اینترنتی ۱۳۵ (قابل دسترسی در سایت تعزیرات حکومتی) هم سال قبل ۵۷۱ رجوع را ثبت نمود که ۳۲۵ مورد شکوائیه و ۱۴۴ مورد گزارش دهی (اعلام تخلف بدون شکایت فرد) از تخلف بود؛ همینطور ۱۰۲ مورد پرونده رد شده داشتیم.
وی اظهار نمود: طی سه ماهه اول سالجاری ۷۸۵ پرونده از سال قبل برای رسیدگی داریم و تا ۳۱ خرداد هم سه هزار و ۱۷۱ پرونده جدید ثبت شده است؛ همینطور سه هزار و ۱۰ پرونده مختومه و ۹۴۶ پرونده هم در دست رسیدگی داریم.
مدیرکل تعزیرات حکومتی خوزستان با اشاره به ثبت دو هزار و ۲۶۹ پرونده اجرای احکام که دو هزار و ۴۲ فقره با محکومیت ۴۸ میلیارد تومانی مختومه شد، بیان نمود: دو هزار و ۱۹۷ پرونده در حوزه کالا و خدمات، ۶۶۶ پرونده در حوزه قاچاق کالا و ارز، ۳۰۸ پرونده در حوزه بهداشت، درمان و دارو داشتیم.
بیرانوندی با اشاره به اینکه طی سه ماه اول سالجاری ۱۶۴ مورد ورود کاربران به سامانه ۱۳۵ انجام شد که ۶۳ مورد شکوائیه، ۷۶ مورد گزارش و ۲۳ مورد رد شده بودند، عنوان کرد: در سه ماهه سال جاری هم ۹۱ اکیپ تشکیل و ۵۰۴ بازرسی انجام دادند؛ در این بین ۸۹ واحد بدون تخلف و ۱۸۶ واحد متخلف شناسایی و همینطور به ۲۹۲ واحد تذکر داده شد.
وی بیان نمود: در ابتدای شیوع کرونا کمبود ماسک یکی از اشکالات اصلی در استان خوزستان بود ولی هم اکنون مشکلی از نظر کمبود ملزومات بهداشتی نداریم؛ طی مدت شیوع کرونا هم ۱۷۹ پرونده در زمینه مبارزه با واحدهای متخلف عرضه خارج از شبکه یا گران فروشی اقلامی مانند ماسک، ژل، الکل و مواد ضدعفونی تشکیل شد.
مدیرکل تعزیرات حکومتی خوزستان با اشاره به اینکه در روزهای شیوع کرونا احتکار سنگین یا نگران کننده ای در خوزستان گزارش نشده است، افزود: ۱۷۶ پرونده مختومه و ۱۲ پرونده هم در جریان رسیدگی هستند؛ در این حوزه بیشتر از ۳۶۵ میلیون تومان جریمه نقدی صادر شد.
جریمه خودرو های شوتی
بیرانوندی خاطرنشان کرد: با عنایت به این که استان خوزستان دارای یک نقطه مرکزیت برای استان های جنوبی و نقطه استراتژیک برای اتصال به استان های مرکزی است، خودرو های شوتی (خودروهای تندروی حامل کالای قاچاق) برای انتقال کالا به استان های مرکزی از خوزستان عبور می کنند.
وی بر ضرورت تلاش در جهت معبر قاچاق نشدن استان خوزستان تاکید کرد و اظهار داشت: به دنبال اصلاح قانون هستیم تا خودرو های شوتی به خاطر دست کاری در خودرو و خطرات جانی که برای دیگر رانندگان دارند، حتی بدون بار کالا هم جرم (دست کاری خودرو) متوجه رانندگان شود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی خوزستان عنوان کرد: خودرو های شوتی که مبلغ کالای قاچاق آنها بیشتر از ۱۰ میلیون تومان باشد آن وقت بار و خودرو به نفع دولت ضبط و مشمول جریمه نقدی هم می شوند؛ در عین حال برای صدور قبض وثیقه و قبض انبار هم معطلی ها بسیاری دارند.
۳۶ هزار کولر قاچاق
بیرانوندی در مورد پرونده ۳۶ هزار کولر قاچاق هم اظهار داشت: صدور حکم برای این پرونده انجام شده و از آنجایی که سازمان اموال تملیکی مرجع فروش اموال دولت می باشد در حال اجرای حکم بود ولی دستور توقف اجرا از جانب رئیس قوه قضائیه (به خاطر ایراد وارده) صادر شد؛ هنگام وارد کردن ایراد به پرونده باید یک مرحله رسیدگی دیگر صورت گیرد.
وی افزود: هیچ شائبه ای اطراف این پرونده وجود ندارد و در حال طی مراحل قانونی است؛ حتی بخش هایی از جریمه پرونده هم وصول شده و تنها منتظر اعاده رسیدگی هستیم.
درج نبودن قیمت بر اجناس
مدیرکل تعزیرات حکومتی خوزستان در مورد عدم درج قیمت بر کالاهای مختلف عرضه شده در بازار اظهار نمود: تکلیف قانونی برای اصناف تعیین کرده که قیمت باید برای مشتریان و خریداران قابل رؤیت باشد و حتی در صورت امکان از تابلویی برای اعلام قیمت اجناس استفاده کنند.
بیرانوندی با تاکید بر ضرورت فعال تر شدن بازرسان اتحادیه های مختلف، خاطرنشان کرد: برای درج قیمت احتیاج به فرهنگ سازی از جانب خود مردم داریم تا با خرید نکردن از واحدهای متخلف از بروز چنین تخلفاتی جلوگیری کنند؛ درج قیمت حق مشتریان است که برای قابل مقایسه بودن قیمت ها، حفظ کرامت مشتری و امکان بررسی توان اقتصادی آنها باید صورت گیرد.
وی بیان نمود: در مورد اینکه چه تعداد افراد به خاطر در اختیار دادن کارت بازرگانی خود به غیر در زندان هستند، اطلاع دقیقی در دسترس نیست ولی بارها سفارش شده افرادی که خود قصد استفاده از این کارت را ندارند نسبت به دریافت آن اقدام نکنند.
مدیرکل تعزیرات حکومتی خوزستان در مورد اختلاف آمار پرونده های اعلامی تعزیرات با گزارش سازمان های نظارت کننده بر قاچاق در خوزستان اظهار داشت: بر مبنای ماده ۴۴ مبارزه با قاچاق بین سازمان تعزیرات حکومتی و مرجع قضائی تفکیک صلاحیت شده که کاشف یا ضابط کشفیات خویش را به یکی از این دو نهاد ارجاع می کند؛ البته رسیدگی به قاچاق سازمان یافته به خصوص در مورد کالاهای ممنوعه، مشروبات الکلی، مهمات، تجهیزات ماهواره ای یا مشمول حبس و اخراج از کار را برای مرجع قضائی ارسال می کنند.
بیرانوندی در انتها عنوان کرد: خودرو های شوتی معمولاً پوشاک، باتری ماشین، نوشیدنی های انرژی زا و دیگر کالاها را قاچاق می کنند ولی اغلب آنها به سمت قاچاق پوشاک تمایل دارند.


منبع:

1399/04/06
16:08:31
5.0 / 5
2837
تگهای خبر: اداره , اشتغال , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است