كدخدایی:

بیشترین ردصلاحیت ها در انتخابات مجلس یازدهم مربوط به سوءاستفاده های مالی بود

بیشترین ردصلاحیت ها در انتخابات مجلس یازدهم مربوط به سوءاستفاده های مالی بود سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: بیشترین ردصلاحیت ها در انتخابات مجلس یازدهم مربوط به سوءاستفاده های مالی بود.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، عباسعلی کدخدایی با حضور در برنامه تهران ۲۰ در پاسخ به سوالی درباره پرونده تاجگردون اظهار داشت: شورای نگهبان در چارچوب چارچوب های قانونی خودش نظر می دهد و مجلس هم در قالب های مشخصی اعلام نظر می کند؛ این دو مرحله رسیدگی برمبنای قانون است و قانوگذار بر طبق مصلحت و حکمت اینگونه تصمیم گرفته است.

وی تصریح کرد: از شروع انقلاب هم افراد زیادی بوده اند که شورا تایید کرده و مجلس به اعتبارنامه آنها رای نداده است.

وی تصریح کرد: در ماجرای رد اعتبارنامه یکی از منتخبان هم شورای نگهبان به وظایف قانونی اش عمل کرد و هم مجلس.

کدخدایی اشاره کرد: وقتی 16 هزار نفر برای 290 کرسی ثبت نام می کنند یعنی اینکه این ابزار موجود جهت بررسی ها، کارآمد نیست؛ مجلس باید همت کرده و قانون انتخابات را اصلاح کند.

وی افزود: در 50 تا 70 روز بررسی صلاحیت 16 هزار نفر، کار سختی است؛ باید ثبت نام ها پالایش شود.

وی اضافه کرد: مجلس در بحث استانی شدن اصرار داشت و به ما می گفتند که شما استانی شدن انتخابات را بپذیرید تا ما اصلاح قانون انتخابات را بپذیریم. مثلا این امکان وجود دارد که پیش از ثبت نام گواهی سوءپیشینه برای ثبت نام عرضه کنند یا اینکه برخی افراد، به داوطلبان گواهی بدهند؛ اینها راهکارهایی است که می توان در قانون انتخابات گنجاند.

کدخدایی اظهار داشت: اگر قانون انتخابات اصلاح گردد، به آسانی می توانیم موارد مربوط به ردصلاحیت ها را اعلام نماییم.

وی اضافه کرد: طبق قانون ما باید دلیلهای و مستندات ردصلاحیت را به افراد اعلام کنیم؛ ما همه مستندات را اگر فرد مراجعه کند، به خودش ارائه می نماییم و حتی افراد می توانند از خود دفاع کنند.

وی تصریح کرد: بیشترین ردصلاحیت های در انتخابات مجلس یازدهم مربوط به سوءاستفاده های مالی و اقتصادی بوده است؛ این موارد از گزارش های مراجع رسمی و گزارش های تحقیقات محلی به دست آمده است.

وی با اعلان اینکه مجلس همت کرده و قانون انتخابات را اصلاح کند، اظهار داشت: نظام انتخابات باید اصلاح گردد، شورای نگهبان فقط بر طبق قانون وضع شده توسط نمایندگان مجلس، در حال بررسی صلاحیت افراد هست.

وی تصریح کرد: در دور پیش از اعضای شورای نگهبان داشتیم که مقابل دیگر اعضای شورای نگهبان مصاحبه می کردند؛ گرایش های سیاسی در شورای نگهبان چه در دوره قبل و چه در دوره فعلی، متفاوت می باشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره بودجه عمرانی شورای نگهبان اظهار داشت: قرار شد که از سال 79، دفاتر استانی شورا برای کمک به شورا راه اندازی شوند و غالب این بودجه ها صرف آن دفاتر می شوند. جدا از اینکه رقم بودجه شورای نگهبان پایین است، از طرفی هم دولت باید ارقام را بصورت کامل تخصیص دهد که تخصیص نمی دهد؛ ضمن اینکه دیوان محاسبات در شورای نگهبان نماینده ناظر دارد و به صورت دقیق عملکرد مالی شورا را بررسی می کند؛ از طرف دیگر، فقهای معظم شورای نگهبان هم بر هزینه کردهای شورا نظارت دارند.
1399/04/24
14:05:13
5.0 / 5
2536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است