آیت الله جنتی:

نظارت ما بر روی نمایندگان دائمی است

نظارت ما بر روی نمایندگان دائمی است ثبت آسان: دبیر شورای نگهبان با اشاره به اینكه نظارت ما بر روی نمایندگان دائمی است، اظهار داشت: طبق قانون، شورای نگهبان تا قبل از بررسی اعتبارنامه نمایندگان و صلاحیت آنها بر مبنای مستندات مراجع قانونی مختلف عمل می كند و مانع از تصدی مناصب توسط افراد ثروت اندوز و ناسالم می شود.به گزارش ثبت آسان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، بامداد امروز دوشنبه (۳۰ تیر ۱۳۹۹) در نشست هم اندیشی با اعضای هیئت رئیسه مجلس یازدهم که در محل شورای نگهبان برگزار شد، اظهار داشت: در ابتدا باید به شما نمایندگان محترم مردم که توفیق خدمت رسانی در هیئت رئیسه مجلس را پیدا کردید، تبریک عرض کنم که امیدواریم در خلال ۴ سال دوره نمایندگی به درستی وظایف خویش را انجام داده و خدا و مردم از شما راضی باشند.

** نمایندگان دائماً «خود مراقبتی» داشته باشند

جنتی با اشاره به آیات مختلف قرآن کریم در خصوص ثبت و ضبط اعمال انسان متذکر شد: هر عمل و سخنی که از انسان صادر می شود، همگی ثبت می شود و انسان باید دائماً مراقب اعمال و رفتار خود باشد و پیش از آنکه به حسابش رسیدگی شود خود به حسابش برسد.

وی خطاب به اعضای هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: برخی از شما عزیزان و خیلی از نمایندگان مجلس فعلی برای اولین دوره است که وکیل مردم شده اید؛ پس قدر خود و خدمتی که به مردم می کنید را بدانید و دائماً «خود مراقبتی» داشته باشید چونکه ۴ سال به سرعت می گذرد و بعد از آخر دوره باید اعمالتان مورد رضایت خدا و مردم باشد.

** روحیه جهادی و انقلابی را حفظ کنید

دبیر شورای نگهبان با اشاره به اینکه هر نماینده و مسئولی باید از عاقبت گذشتگان خود در آن مسئولیت درس بگیرد، اضافه کرد: همان گونه که رهبر معظم انقلاب از شما و سایر نمایندگان مجلس یازدهم تعریف و حمایت کردند، باید تا آخر دوره نمایندگی روحیه جهادی و انقلابی خویش را حفظ نموده و با کارآمدی رضایت مردم را داشته باشید.

** «نظارت مجلس بر مجلس» مهم است

وی مقوله «نظارت مجلس بر مجلس» را امری بسیار مهم عنوان و خاطرنشان کرد: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کارایی و کارآمدی لازم را نداشت و در مقطع گذشته به خیلی از سوء رفتارها و تخلفات نمایندگان به درستی رسیدگی نکرد؛ همان گونه که رهبر عزیز انقلاب فرمودند خوب بودن یک چیز، و خوب ماندن یک مسئول تا آخر، امری مهم تر است؛ ازاین رو امیدوارم نقاط ضعف هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، اصلاح و به هیئتی کارآمد تبدیل گردد.

** وحدت کلمه را حفظ کنید

سفارش بعدی آیت الله جنتی به اعضای هیئت رئیسه و نمایندگان مجلس، حفظ وحدت کلمه و کنارگذاشتن اختلافات اساسی بود.

** هرجا ضربه خورده ایم از اختلاف بوده است/ نمایندگان نباید در مقابل یکدیگر قرار بگیرند

وی در همین زمینه تاکید کرد: همه دستگاه ها و قوای نظام اسلامی باید به هم کمک کنند و هم افزایی داشته باشند؛ هرجا ضربه خورده ایم از اختلاف بوده است، ازاین رو باید مجلس «وحدت کلمه» را در درون خود هم حفظ کند؛ دسته بندی کردن یکدیگر در مجلس خوب نیست، باآنکه کار تشکیلات و فراکسیونی بین افراد همفکر کار خوب و ضروری می باشد، اما نباید نمایندگان در مقابل یکدیگر قرار بگیرند.

** مجلس باید توجه لازم به سیاست های کلی قانونگذاری و انتخابات داشته باشد

دبیر شورای نگهبان توجه به سیاست های کلی نظام را به مجلسی ها سفارش کرد و اظهار داشت: سیاست های کلان نظام از جانب رهبر انقلاب ابلاغ گردیده و دستگاه های مختلف همچون دولت و مجلس و قوه قضائیه باید بخش های مربوط به خود درباره این سیاست ها را اجرا کنند؛ مجلس محترم هم باید توجه لازم به این سیاست ها همچون سیاست های کلی قانوگذاری و انتخابات داشته باشد.

** قانون انتخابات باید اصلاح شود/ شورای نگهبان آمادگی دارد ظرفیت کارشناسی خویش را در اختیار مجلس بگذارد

وی با اشاره به سیاست های کلی انتخابات و نقصها قانون انتخابات فعلی، خاطرنشان کرد: به علت اشکال در قانون انتخابات، ۱۶ هزار نفر در انتخابات اخیر ثبت نام کردند و هم شورای نگهبان بعنوان ناظر و هم دولت بعنوان مجری را شدیداً به سختی انداختند؛ این مسأله مبین آن است که قانون ایراد دارد و باید اصلاح شود؛ البته شورای نگهبان هم آمادگی دارد که همه ظرفیت های کارشناسی خویش را در این حوزه در اختیار مجلس بگذارد.

جنتی در سفارش بعدی به اعضای هیئت رئیسه مجلس، اظهار داشت: در تهیه طرح ها و پیشنهادات لوایح، کارشناسان پژوهشکده شورای نگهبان می توانند از بدو کار به نمایندگان کمک کنند؛ چون که در خیلی از موارد، طرح ها تهیه می شود و که ایرادات و ابهامات فراوانی دارد و بعد از تصویب از جانب شورای نگهبان رد می شود که با مشاوره کارشناسان ما این فرایند اصلاح می شود.

** کرونا روی مسائل اقتصادی داخلی و جهانی تاثیر زیادی داشته است


دبیر شورای نگهبان در ادامه سخنانش به شیوع کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: ویروس منحوس کرونا در همه شئون سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و روابط اجتماعی و روابط بین دولت ها اثر گذاشته که بیشترین اثر بر روی مسائل اقتصادی هم در بُعد داخلی و هم در عرصه جهانی بوده است.
ایشان اضافه کرد: در این زمان سکه و ارز بالا رفته و قیمت اجناس هم هر رو ز افزایش می یابد که این مسأله اقشار مختلف مردم را گرفتار مشکل کرده است و مجلس باید هر چه زودتر و با اولویت برای تغییر این وضعیت تدبیر نماید.

** اعمال نظارت شورای نگهبان تا قبل از بررسی اعتبارنامه ها میسر است

جنتی در ادامه درباره وظیفه نظارتی شورای نگهبان هم سخن گفت و تصریح کرد: طبق قانون، شورای نگهبان تا قبل از بررسی اعتبارنامه نمایندگان و صلاحیت آنها بر مبنای مستندات مراجع قانونی مختلف عمل می کند و مانع از تصدی مناصب توسط افراد ثروت اندوز و ناسالم می شود؛ گرچه نظارت ما بر روی نمایندگان دائمی است، اما شورا به علت اشکال قانونی نمی تواند در دوره ۴ ساله نمایندگی، فردی که گرفتار انحراف و فساد می شود را از ادامه کار منع کند که این نقیصه باید برطرف شود.

** نمایندگان در عزل و نصب دستگاه های اجرایی دخالت نکنند

دبیر شورای نگهبان در سفارش ای دیگر، عدم دخالت نمایندگان مجلس در عزل و نصب های اجرایی را متذکر شد و تصریح کرد: متأسفانه در بعضی ادوار مجلس بعضی نماینده ها مبادرت به دخالت در عزل و نصب های بی مورد و غیرمعقول می کردند؛ شما حتما باید بر کار دولت نظارت کنید و درباره انتصاب افراد نالایق سؤال کنید و تذکر بدهید، ولی حق دخالت در حوزه اجرا را ندارید.

** مجلس باید تا آخرین روز کاری مجلس انقلابی بماند

«انقلابی ماندن» محور بعدی سخنان آیت الله جنتی بود که خطاب به اعضای هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: همانطور که رهبر معظم انقلاب گفتند این مجلس انقلابی است و ما معتقدیم که باید تا آخرین روز کاری مجلس هم انقلابی بماند و حافظ اصول و ارزش های انقلاب اسلامی باشد.

** دعای عرفه را حتما بخوانید و از فیوضات آن بهره مند شوید

وی با اشاره به نزدیک بودن روز عرفه و احتمال عدم برگزاری مراسم روز عرفه به علت بیماری کرونا خاطرنشان کرد: دعای عرفه، عاشقانه های امام حسین (ع) با خداست و اگر شرایط مانع از حضور جمعی در این دعا شد، حتما آنرا به صورت انفرادی در منزل بخوانید و از فیوضات آن بهره مند شوید.

** استقبال کدخدایی از ادامه تعاملات مجلس و شورای نگهبان

در این هم اندیشی کدخدایی قائم مقام دبیر شورای نگهبان با مثبت ارزیابی کردن این جلسه ابراز امیدواری کرد این تعاملات ادامه یابد و جلسات کارشناسی هم با حضور کارشناسان پژوهشکده شورا برگزار شده و از این ظرفیت در جهت تصویب قوانین بهتر و کارآمدتر استفاده گردد.

در این نشست قاضی زاده هاشمی، نیکزاد، امیرآبادی، پیرهادی، فرهنگی، متفکر آزاد، دهنوی، موسوی لارگانی، حاجی دلیگانی و کریمی فیروزجایی حضور داشتند و دیدگاه های خویش را پیرامون موضوعات و مسائل روز کشور، مشکلات اقتصادی و معیشتی، اصلاح قانون انتخابات و راهکارهای ارتقای کیفیت قانونگذاری در مجلس یازدهم مطرح نمودند که محورهای این سخنان به شرح زیر است:

* تاکید بر همکاری هرچه بیشتر مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان برای افزایش هماهنگی ها، ارتقای کیفیت قانونگذاری و پیشگیری از اطاله وقت در رفت و برگشت مصوبات میان مجلس و شورای نگهبان؛

* بررسی و بهبود نحوه نظارت بر رفتار نمایندگان در طول مدت ۴ ساله نمایندگی؛

* درخواست تعامل بیشتر با پژوهشکده شورای نگهبان جهت بهبود روند قانونگذاری؛

* درخواست بازتعریف رجل سیاسی برای انتخابات ریاست جمهوری؛

* تاکید بر لزوم اصلاح قانون انتخابات؛

* درخواست تجدیدنظر شورای نگهبان در تفسیر کارکرد و حوزه اختیارات شوراهای اسلامی شهر و روستا؛

* درخواست بازبینی در روند اصلاح بودجه در مجلس؛

* تاکید بر لزوم تعیین تکلیف و عرضه راهکار برای بحث نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا.

منبع:

1399/05/01
13:51:18
5.0 / 5
2464
تگهای خبر: اقتصاد , ثبت , ثبت نام , رئیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است