یك حقوقدان:

نمایندگان باید نقد سازنده داشته باشند

نمایندگان باید نقد سازنده داشته باشند به گزارش ثبت آسان یك حقوقدان اظهار داشت:   تكلیف قانونی نمایندگان این است كه برای رفع نیازهای مردم بكوشند و اگر عملكرد مسؤلان نظام منافی با مصلحت مردم است باید مورد نقد قرار گیرد نه اهانت، آن هم نقد سازنده.مریم نقاشان در گفتگو با ایسنا در ارتباط با ادبیات تند و بی اخلاقی برخی نمایندگان از تریبون مجلس نسبت به مسؤلان نظام، اظهار داشت: با عنایت به این که نمایندگان در مجلس به نمایندگی از مردمی سخن میگویند که آنها را برگزیده اند، مسلما باید نسبت به رفتار و گفتار خویش دقت بیشتری داشته باشند چونکه ادبیاتی که در مجلس یک کشور استفاده می شود آیینه فرهنگ آن ملت است.

وی اضافه کرد: آنچه تکلیف قانونی نمایندگان می باشد این است که برای رفع نیازهای مردم بکوشند و اگر عملکرد مسؤلان نظام منافی با مصلحت مردم است باید مورد نقد قرار گیرد نه اهانت، آن هم نقد سازنده یعنی انتقادی که ماحصلی به همراه داشته باشد و کارگشا باشد.

این کارشناس مسائل حقوقی افزود: لازم به ذکر است که مصونیت پارلمانی نمایندگان در جهت استیفای حقوق مردم است؛ اما با توهین و ادبیات سخیف نه حقی استیفا می شود نه طرحی کارآمد به ثمر می نشیند بلکه روحیه کارشکنی، بذر نفاق و مقابله به مثل اشاعه می یابد و به جای آنکه وقت گرانقدر مجلس صرف رتق و فتق امور مردم شود به میدان محاورات تخریبی و برخوردهای تند بی نتیجه مبدل می شود.

نقاشان اضافه کرد: مهمترین خطر تکرار چنین ادبیاتی و باب شدن این فرهنگ فحاشی به جای نقد سازنده علاوه بر تخریب فرهنگ جامعه و پایین آمدن شئونات عالی ترین مقام قانونگذاری در کشور باید به افت عملکرد قوه مقننه هم اشاره نمود.

وی تصریح کرد: نمایندگان باید هوشیارانه انتقادات خویش را به صورت کارشناسی شده با مستندات متقن عرضه کنند تا مسؤلان مورد انتقاد و حامیان آنها نتوانند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند و اگر عملکردشان سبب متضرر شدن آحاد جامعه گردیده آنرا جبران نمایند. در غیر اینصورت مردم خود می توانند در کوی و بازار در صورت عدم رضایت از مسؤلان کشور به اهانت و فحاشی روی آورند اما این اهانتها چه گره ای باز می کند؟ آن هم از جانب منتخبین یک ملت!

این حقوقدان اضافه کرد: هدف از مصونیت پارلمانی آن بوده که نمایندگان بتوانند عملکرد مسولان را از طرق مقتضی بررسی و بر آن نظارت داشته باشند و آزادانه نقد سازنده بنمایند و اگر انتقاد می کنند، پیشنهاد کارآمدی هم عرضه کنند، نه اینکه وقتشان را در مجلس به گله و شکایت و اهانت بگذرانند.

وی در انتها اظهار داشت: امید است با تاکید بر فرهنگ ایرانی-اسلامی، مجلسی کارآمد و مبتنی بر اخلاق داشته باشیم که تمام تلاش خویش را در جهت حل مشکلات مردم با ادبیاتی فاخر به کار بندد.

منبع:

1399/07/22
13:09:07
5.0 / 5
2326
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است