بازدید دادستان عمومی و انقلاب تهران از ندامتگاه شهر ری

بازدید دادستان عمومی و انقلاب تهران از ندامتگاه شهر ری ثبت آسان: دادستان عمومی و انقلاب تهران بامداد پنجشنبه 15 آبان 1399 به همراه 8 تن از معاونان، 28 نفر از قضات اجرای احكام و ناظر زندان و همین طور تعدادی از مدیران زندان از ندامتگاه شهر ری (ویژه زنان استان تهران) بازدید دسته جمعی به عمل آوردند.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، علی القاصی، دادستان تهران قبل از برگزاری ملاقات چهره به چهره و در جمع معاونین و دادیاران ناظر بر زندان اظهار داشت: کسانی که بعنوان قاضی ناظر و اجرای احکام در زندان مستقر هستند باید بدانند فلسفه حضور آنها چیست؟ بنده اعتقاد دارم هیچ دری به روی افراد زندانی بسته نیست و خداوند هر دری را ببندد در دیگری را باز می کند.

وی اضافه کرد: ریاست محترم قوه قضائیه نسبت به مقوله زندان و وضعیت زندانیان نگاه تحولی ویژه ای دارند و رویکرد تحولی ریاست معظم قوه قضائیه رویکرد اصلاحی و باز اجتماعی شدن زندانیان است. ایشان بارها به بنده تاکید کرده اند که شخصاً در مورد زندان های تهران خصوصاً ندامتگاه شهر ری( ویژه زنان) ورود نمایم که امروز این توفیق حاصل شده که به همراه تعدادی از قضات دادسرای تهران که موثر در بررسی و تعیین و تکلیف زندانیان هستند و مسئولیت مستقیم دارند در این مجموعه حاضر شویم. اهمیت این کار از آن جهت است که این شرایطی که امروز برای ما در جهت رفع اشکال زندانیان و کمک به آنها فراهم شده یک فرصت و نعمت بزرگی است که ممکنست برای هر کسی فراهم نشود. ما باید قدر این نعمت الهی که خدا برای ما مقدر نموده بدانیم و تلاش نماییم گره ای را که از مشکلات زندانیان که با دست شما باز می شود باز نماییم و این امر بطور قطع در نزد خداوند دیده خواهد شد. آنچه در این بازدید حایز اهمیت است این است که در آخر امروز ببینیم حضور ما چقدر در رفع اشکال زندانیان موثر بوده است و گره از مشکل چند نفر به دست ما باز شده. ایشان تاکید نمودند که ارتباط ما با زندانیان باید یک ارتباط نوع دوستانه و با احساس برادرانه و خواهرانه و معطوف به رفع اشکال آنها باشد.

القاصی اظهار داشت: ضمن تاکید ریاست محترم قوه قضائیه بر سیاست حبس زدایی و باتوجه به این که قانونگذار در ارتباط با پروسه اجرای مجازات حبس در امتداد باز اجتماعی نمودن و روند اصلاحی زندانیان، سازوکار های خاصی را پیش بینی کرده است بایستی از این ظرفیت های قانونی حداکثر استفاده را جهت اصلاح مددجویان و بازگشت آنها به جامعه استفاده نمائیم. خصوصاً خانم های زندانی که وضعیت آنها خاص و به لحاظ تبعیت پذیری از همسر خصوصاً در جرایم در رابطه با مواد مخدر و شرایط معیشتی و اقتصادی گرفتار مشکلاتی می شوند و اگرچه واجد مسولیت کیفری هستند ولی ایجاب می کند که درباب زنان و به خصوص زنان دارای فرزند خردسال نگاه ویژه در جهت آزادی آنها صورت گیرد.

دادستان تهران، در بدو ورود به زندان زنان در کارگاه های خیاطی، معرق کاری و قالیبافی ندامتگاه شهرری حضور یافت و به صورت چهره به چهره با مددجویان به گفت و گو پرداخت و در جریان مشکلات آنها قرار گرفت. در این دیدارهای حضوری، درخواست ها، مسائل و مشکلات زندانیان مورد بررسی قرار گرفت و دستورات مقتضی در امتداد انجام دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری ریاست قوه قضاییه صادر و بر پیگیری فوری و حل مشکلات زندانیان تا حصول نتیجه نهایی تاکید شد.

وی در جریان این بازدید ضمن حضور در جمع قضات و دادیاران زندان دستور داد تا ظرف اختتام همین روز همه زندانیان مورد ملاقات قرار گیرند و ضمن پالایش زندانیان، وضعیت بلاتکلیف ها، درخواست های آزادی مشروط ها، تعلیق اجرای مجازات، پا بند الکترونیکی و همین طور اعطای مرخصی های اختتام حبس مشخص شود.

وی همین طور هیأت قضائی را که به همراه خود به زندان زنان قرچک آورده بود، مأمور کرد که در محل زندان وضعیت زندانیان و استحقاق آنان را از حیث تخفیف مجازات و پیشنهاد عفو را مورد بررسی قرار دهند.

در خصوص آن دسته از محکومین که دارای احکام محکومیت گوناگون بودند با دستور دادستانی مقرر شد با قید فوریت پیگیری های قضایی توسط قضات ناظر و اجرای احکام در جهت ادغام محکومیت آنها انجام و مراتب جهت صدور حکم واحد به دادگاه ذیصلاح ارسال شود.

مقرر شد آن دسته از محکومینی که فقط به خاطر رد مال در زندان هستند، هر چه سریع تر با بهره گیری از ظرفیت شورای حل اختلاف، قضات ناظر و مددکاران زندان مساعی لازم در جهت جلب رضایت و مصالحه با شکات آنها به عمل آید.

در خصوص محکومین مالی طبق بخشنامه جدید ریاست محترم قوه قضائیه که اجازه اعطاء تسهیلات و مرخصی برای جلب رضایت شکات را به قضات اجرای احکام کیفری محول کرده است نیز دستور داد تا هر چه سریع تر اقدامات لازم را نسبت به اعطاء مرخصی آنها و زمینه جلب رضایت شکات را فراهم آورند.

القاصی در جمع قضات حاضر در زندان دستور داد با عمل به قانون از سختگیری های بلا وجه در مورد اعطای مرخصی، آزادی مشروط و همین طور پذیرش وثایق و سایر تاسیسات ارفاقی خودداری شود و ضمن در نظر قرار دادن شرایط زندانی هم شرایط و اوضاع و احوالی که تحت تاثیر آن مرتکب جرم شده و هم شرایط خانوادگی وی تصمیماتی را در چهارچوب قانون و رافت اسلامی اتخاذ نمایند تا آنهایی که مستحق استفاده از تاسیسات ارفاقی هستند زودتر به دامان خانواده خود بازگردند.

علی القاصی در این بازدید باز اجتماعی و اصلاح کردن زندانیان را وظیفه اصلی زندان دانست و بر قرار گرفتن زندان ها در این راه اصرار کرد.

او در ادامه ضمن حضور در بند مادران زندانی و اهداء جوایز و هدایا به کودکان رسیدگی به پرونده های آنها را جزو اولویت های بازدید امروز قرارد داد و از وضعیت شرایط زندان و نحوه تامین مایحتاج کودکان این مادران زندانی باخبر و نسبت به رسیدگی های ویژه بهداشتی و درمانی به مادران و فرزندان آنها اصرار کرد.

لازم به ذکر است مشکلات اغلب زندانیان در ارتباط با آزادی مشروط، اعسار از پرداخت محکوم به، عدم حصول رضایت شکات در پرونده های مالی و درخواست عفو بود که دادستان تهران مورد به مورد سوالات و درخواست های مددجویان را بررسی و در این خصوص دستورات آنی در امتداد اجابت خواسته زندانیان صادر کرد.

در نتیجه این بازدید یکروزه دادستان تهران با حضور همه قضات اجرای احکام و ناظر زندان و در امتداد برنامه های تحولی ریاست محترم قوه قضائیه و سیاست های کاهش جمعیت کیفری و در اجرای دستورالعمل ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری با تعداد ۸۰۰ نفر از زندانیان ملاقات چهره به چهره انجام گرفت که تعداد (۳۰) نفر از زندانیانِ زن ندامتگاه تهران با اعطای مرخصی اختتام حبس آزاد شدند و با درخواست آزادی مشروط ۷۵ نفر نیز موافقت شد و ۳ نفر از محل اعتبارات خیرین آزاد شدند. همین طور ۲۵ نفر از مددجویان نیز با شیوه تعویق اجرای مجازات از زندان آزاد و دادخواست اعسار ۱۵۵ نفر نیز مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.

همچنین حسب دستور دادستان تهران برخی از زنان که واجد شرایط عفو بودند فهرست اسامی آنها در کمیسیون عفو و بخشودگی قرار گرفت و همین طور تعداد ۱۷۵ نفر از زنان زندانی نیز به همین مناسبت به مرخصی اعزام شد.

در اختتام دادستان تهران در امتداد نظارت بر مسایل بهداشتی و رفاهی زندان و نیز اعزام بموقع زندانیان به شعب مراجع قضایی و همین طور انتقال محکومین زندانی به زندان شهرستان محل اقامت خود در جهت رفاه حال خانواده آنها دستوراتی به مسئولین ذیربط صادر کرد.

منبع:

1399/08/16
18:52:13
5.0 / 5
1678
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است