كدخدایی مطرح كرد

افراد با سابقه نظامی برای حضور در انتخابات منع قانونی ندارند

افراد با سابقه نظامی برای حضور در انتخابات منع قانونی ندارند به گزارش ثبت آسان سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری جهت اصلاح از جانب شورا به مجلس اعاده شد.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری امروز خود ضمن بیان آخرین وضعیت مصوبات مجلس و دولت و پیشاپیش با تبریک فرا رسیدن سال نو اظهار داشت: ان شاءالله سال آینده سال موفقیت و سلامتی و بدور کرونا برای مردم جهان باشد.

وی ضمن اشاره به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: ایرادات قبلا گفته شده و مغایرت در اصول ۹۹ و ۱۱۵ و ۱۱۰ داشت و بعضی از موارد برای نخستین بار ذکر شد و با ایرادات شورای نگهبان مواجه گردید و جهت اصلاح به مجلس اعاده شد.

وی اضافه کرد: شورای نگهبان به لایحه مالیات بر ارزش افزوده ایراداتی داشت که به مجلس عودت داده شد.

کدخدایی درباره بودجه سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: هنوز پاسخ رسمی ما برای مجلس ارسال نشده و مجلس در اطلاع رسانی عجله کرد و نظرات غیررسمی ما را اعلام نمودند. همچنان امکان دارد ایرادات تغییراتی داشته باشد و متعاقبا نظر رسمی ما اعلام می شود. ما از مجلس درخواست داریم جلسات غیررسمی ما را لازم نیست اطلاع رسانی کنند و ما اگر لازم شد اطلاع رسانی خواهیم کرد. همچنان کار شورای نگهبان ادامه دارد.

وی درباره عملکرد شورای نگهبان اظهار داشت: ۶۳ مصوبه از مجلس دریافت کردیم و ۵۰ درصد آن عدم مغایرت داشته و ۵۰ درصد مغایرت داشته است. ۱۲ اساسنامه هم داشتیم که ۶ تا از اساسنامه ها تایید شده است. همینطور ۱۷۷ نامه از دیوان عدالت اداری داشتیم و ۷۹ نامه مغایرتش با شرع مقدس اعلام و ۳۳ مورد آن خلاف موازین شرعش تایید شد. همینطور ۳۵۰۰ حکم برای اعضای هیات نظارت در استان ها صادر گردیده است.

وی اضافه کرد: هماهنگی با وزارت کشور جهت بررسی ها داشته ایم. برای انتخابات با عنایت به شرایط کرونایی پیشبینی هایی شده است و چاپ تعرفه ها تعیین و نظارت بر تعرفه ها استمرار دارد.

وی اضافه کرد: شورای نگهبان محدودیتی در دریافت گزارش درباره فعالیتهای انتخاباتی ندارد و این گزارش ها در زمان قانونی مدنظر قرار خواهد گرفت.

وی درباره تبلیغات کاندیداها اظهار داشت: تبلیغات غیرمجاز انتخاباتی را در بررسی صلاحیت ها مدنظر قرار خواهیم داد.

کدخدایی خاطرنشان کرد: تعداد صندوق ها در انتخابات ۱۴۰۰ چیزی در حدود ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

کدخدایی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینکه آیا دیدگاه امام خمینی (ره) در مورد فعالیت سیاسی نظامیان تاثیری در تصمیم اعضای شورا جهت بررسی صلاحیت کاندیداهایی با سابقه سیاسی خواهد داشت؟ اظهار داشت: اگر رویه شورا را بررسی کنید منع قانونی برای حضور افرادی که سابقه نظامی دارند وجود نداشته و در ادوار مختلف افراد نظامی حضور داشتند و آنچه که قانون لحاظ کرده عدم منع ورود این گونه افراد است. البته دخالت نظامیان که سوگیری داشته باشند بطور قطع منع شده است. صرف نامزدشدن برای انتخابات منع قانونی نداشته است.

کدخدایی درباره تعیین سقف معین برای نامزدها اظهار داشت: شورای نگهبان هیچگاه نمی تواند سقفی برای اعداد نامزدها درنظر بگیرد و قانون برای ما ملاک است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه به چه رئیس جمهوری با چه خصوصیت هایی نیاز داریم ؟ اظهار داشت: خصوصیت هایی که در قانون اساسی و اصل ۱۱۵ ذکر شده و ان شاءالله مردم به این خصوصیت ها توجه نمایند و آینده کشور رو به پیشرفت باشد.

کدخدایی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه شما ایراداتی به قانون انتخابات گرفتید؛ اگر ایرادات شورا بعد از تعطیلات عید از جانب مجلس رفع شود؛ این قانون برای انتخابات سال جاری اجرایی می شود، اظهار داشت: من نمی توانم از سوی مجلس اظهار نظر کنم، منتظر می مانیم تا ببینیم این قانون در مجلس چه زمانی بررسی می شود.

وی درباره آخرین اقدامات برای برگزاری انتخابات با شرایط کرونایی، اظهار داشت: ما تابع قانون هستیم؛ جلسات هماهنگی برای آنچه که در اختیار ما و وزارت کشور است، برگزار شده است. صندوق ها قریب به ۱۵ درصد افزایش خواهد داشت. آنچه که تابحال ستاد مبارزه با کرونا اعلام نموده خطر انتشار ویروس بیشتر در تجمعات است؛ ازاین رو ما در تجمعات محدودیت داریم.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره واکنش شورا به اظهارات حداد عادل درباره صلاحیت احمدی نژاد اظهار داشت: من پاسخ دادم و لازم نیست تکرار کنم حتی بنده نمی دانم افرادی که ثبت نام می کنند یا خواهند کرد شورا چه نظری دارد و باید منتظر ماند بررسی شورا چیست و نظر جمعی شورا ملاک است. نسبت به افراد قانون حکم کرده و ما برای هر دو نوع انتخابات بررسی صلاحیت را داریم و در همان دور افراد بررسی صلاحیت می شود و منوط به رفتار افراد و گزارش هاست و تازمانی که کسی ثبت نام نکند نمی توانیم اظهارنظر داشته باشیم.
سخنگوی شورای نگهبان در مورد گزارش های واصله به شورای نگهبان و نظارت بر اظهارنظرهای مجازی هم اظهار نمود: شورای نگهبان محدودیتی در دریافت گزارش ندارد و گزارشات مورد ارزیابی قرار می گیرد ازاین رو فرقی نمی کند که چه کسی برای ما گزارش ارسال نماید.
وی اضافه کرد: فعالیت های انتخابات و تبلیغات در قانون به درستی روشن نشده و هنوز مشخص نشده که اگر کسی در انتخابات اعلام آمادگی کرد تبلیغات به حساب می آید یا خیر. در مورد تبلیغات هم ما باید به استناد قانون عمل نماییم و قانون در این حوزه روشن و شفاف نیست. امیدواریم قانون اصلاح گردد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سئوالی درباره ممنوعیت ثبت نام سران قوا در انتخابات اظهار داشت: قانون چنین منعی نگذاشته است و فقط افرادی که در امر اجرا و نظارت بر انتخابات مسئولیت مستقیم دارند، باید قبل ثبت نام استعفا دهند. تا وقتی قانون منع نکرده ما هم نمی توانیم شخصی را برای حضور در انتخابات منع نماییم.

ادامه دارد...منبع:

1399/12/23
12:23:00
0.0 / 5
972
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است