بازدید دبیر ستاد حقوق بشر از ۳ مركز ویژه مردان، زنان و كودكان لطمه دیده اجتماعی در سومین روز

بازدید دبیر ستاد حقوق بشر از ۳ مركز ویژه مردان، زنان و كودكان لطمه دیده اجتماعی در سومین روز دبیر ستاد حقوق بشر در سومین روز از سال جدید از «مرکز نگهداری موقت کودکان بی سرپرست مهاجر»، «مرکز بهاران ویژه مددجویان ترک اعتیاد» و «گرمخانه نیلوفر آبی ویژه بانوان» بازدید نمود.


به گزارش ثبت آسان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری کنی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران و معاون امور بین الملل قوه قضائیه، در سومین روز از سال جدید از «مرکز نگهداری موقت کودکان بی سرپرست مهاجر»، «مرکز بهاران ویژه مددجویان ترک اعتیاد» و «گرمخانه ی نیلوفر آبی ویژه بانوان» بازدید و با کودکان و مددجویان این مراکز گفت و گو کرد.
بر طبق این گزارش، مرکز بهاران ویژه مددجویان ترک اعتیاد پناهی است برای معتادانی که ترک اعتیاد در آنها صورت گرفته و به عبارتی سم زدایی شده اند تا خدمات مددکاری، روانشناختی، کارآموزی و مهارت آموزی دریافت نمایند و برای پذیرش در جامعه و بازگشت به زندگی عادی آماده شوند.
این مرکز مجهز به آشپزخانه، کارگاه مهارت آموزی، محل خواب و اسکان است.
بگفته مسئولان این مرکز معتادین بهبود یافته به مدت ۶ تا ۹ ماه اسکان داده می شوند که ضمن ارائه آموزش های تکمیلی در جهت بهبودی کامل بیماری، نسبت به توانمندسازی و برقراری ارتباط مناسب با خانوادها و جامعه؛ کارهای مددکاری و مشاروه ای خوبی دریافت می کنند.
دبیر ستاد حقوق بشر در حاشیه بازدید از این مرکز اذعان داشت: اصلی ترین موضوع در درمان و بهبودی معتادان توانمندسازی و برگشت پذیری آنان به جامعه است که به همت صبورانه فرد معتاد، خانواده وی، درمانگران و سازمان های مسئول نیاز دارد.
باقری کنی با اشاره به اهمیت نهاد خانواده در عرصه جامعه اشاره کرد: بدون مشارکت مؤثر و نقش آفرینی فعال نهاد خانواده هر تلاش دیگر بی ثمر و هزینه دیگر بدون دستاورد خواهد بود.
دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به مسؤولیت نهادهای حاکمیتی در صیانت از کیان خانواده تاکید کرد: تنها مرجعی که می تواند در مقابل همه تهاجم های نرم افزاری دشمن بایستد و از هویت اسلامی و انقلابی و ملی دفاع کرده و بستر مناسب برای پیشرفت همه جانبه کشور را فراهم نماید، نهاد خانواده است و بنا بر این هر اقدام و یا ترک فعل از طرف دستگاهها و نهادهای حاکمیتی که سبب تضعیف نهاد خانواده شود، نه فقط حرکتی خلاف موازین دینی شمرده می شود، بلکه کنشی غیرانقلابی و بر ضد منافع ملی به شمار خواهد آمد.
همین طور «مرکز نگهداری موقت کودکان بی سرپرست مهاجر» محلی برای پشتیبانی از کودکانی است که به دلیلهای مختلفی همچون غفلت خانواده، با سوءاستفاده رو به رو بوده اند و بعد از جمع آوری از خیابان و مراقبت در صورتیکه خانواده بتواند از حقوق کودک خود صیانت کند، به آغوش خانواده بازگردانده می شوند.
یکی از مددکاران مرکز نگهداری از کودکان بی سرپرست درباره روند شناسایی و خدمات ارائه شده به کودکان، اظهار داشت: کودکان توسط گشت های پشتیبانی از کودکان کار شناسایی و جمع آوری می شوند و بعد از انتقال به این مرکز، اطلاعاتشان ثبت و ضبط می شود.
وی ادامه داد: در بدو ورود، کودکان با بهره گیری از ثبت عنبیه در این مرکز ثبت نام می شوند و بعد از پذیرش، استحمام می کنند و مورد معاینه پزشک و روانپزشک قرار می گیرند. این کودکان ۲۴ ساعت در این مرکز می مانند و بعد از استعلام از اداره اتباع و ستاندن تعهد از خانواده، به آغوش خانواده باز می گردند.
طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، بگفته مسئولان این مرکز، در صورتیکه کودکی برای دومین بار توسط گشت از خیابان جمع آوری شود، به خانواده اخطار لازم داده می شود و کودکان زیر ۶ سال به شعبه نگهداری دائم سپرده می شوند که در این مراکز آموزش های لازم به آنها داده می شود. طی ۹ ماه گذشته، به ۶۲۷ کودک کار خدمات ارائه شده و تنها ۴۱ تن از این کودکان برای دومین بار توسط گشت از سطح خیابان جمع آوری شده اند.
دبیر ستاد حقوق بشر از این مرکز دیدار و با مددکاران و ۲۲ کودک حاضر در آن گفت و گو کرد.
وی در حاشیه بازدید از مرکز نگهداری موقت کودکان بی سرپرست ویژه مهاجرین در جمع خبرنگاران اظهار نمود: استفاده از کودکان بعنوان نیروی کار، ظلم به کودک و مغایر با نگاه انسان دوستانه جمهوری اسلامی ایران است. از ین جهت، جمهوری اسلامی امکاناتی را فراهم نموده تا کودکان با فضایی بانشاط توام با امید به آینده و پیشرفت، زندگی کنند.
«گرمخانه نیلوفر آبی ویژه بانوان» روزانه ۷۰ الی ۸۰ بانوی بی خانمان را پذیرش می کند.
این مرکز علاوه بر محافظت از سرما، زنان را از مرکز لطمه دور کرده و برای ورود به جامعه آشنا می کند. تهران ۲۲ گرمخانه دارد و همین مورد باعث شده تلفات بی خانمان ها بر اثر سرما در فصل زمستان به صفر برسد.
بگفته مسئولان شهرداری، اغلب مردانی که به گرمخانه می آیند به اعتیاد دچارند و بنا بر این از طرف خانواده طرد می شوند. برخی مددجویان خودشان به این مراکز پناهنده می شوند و برخی دیگر بوسیله تماس مردم با سامانه ۱۳۷ یا توسط گشت ها شناسایی و به این مراکز منتقل می شوند.
یکی از مددکاران این مرکز می گوید برای مددجویان پرونده تشکیل می شود و علاوه بر معاینه پزشکی، خدمات روانشناسی و پیگیری خانواده نیز انجام می شود. استحمام و تامین سه وعده غذای گرم از امکانات دیگر این مرکز است. مددجویان هر زمان بخواهند امکان خروج و بازگشت به این مرکز را دارند.
دبیر ستاد حقوق بشر در جریان بازدید از این مرکز از نزدیک با خدمات ارائه شده به این بانوان آشنا شد.
وی با تقدیر از زحمات سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی اشاره کرد: همه دستگاه های مربوط باید درصدد باشند تا پدیده کارتن خوابی محو شود.
باقری کنی اضافه کرد: پذیرش داوطلبانه بانوان در این مراکز و تامین امنیت برای افرادی که لطمه دیده هستند از ابتکارات خوبی است که توسط مددکاران انجام می شود اما حضور و ساماندهی بانوان در این مراکز شروع کار است.
دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه اشاره کرد: وظیفه مهم تر مددکاران این مرکز و مسئولان امر این است که به این بانوان کمک کنند تا به آغوش خانواده بازگردند و با مهارت آموزی بتوانند برای همیشه از کارتن خوابی در امان باشند.1400/01/06
01:53:56
5.0 / 5
823
تگهای خبر: اداره , ثبت , ثبت نام , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است