رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور:

سازمان ثبت اسناد در ترویج مالكیت معنوی گام های موثری برداشته است

سازمان ثبت اسناد در ترویج مالكیت معنوی گام های موثری برداشته است به گزارش ثبت آسان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: در برنامه های پیش روی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خصوصا سند برنامه تحول پنج ساله قوه قضائیه، تلاش شده است موضوع حمایت و کمک به شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها بعنوان موتور محرک اصلی چرخه تولید و رشد اقتصادی به نحو جدی مورد توجه خاص قرار گیرد.به گزارش ثبت آسان به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مراسم روز جهانی بزرگداشت مالکیت معنوی (IP Day) بامداد امروز (ششم اردیبهشت ماه) به همت مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و با همکاری سازمان جهانی مالکیت معنوی انجام شد.

در این جلسه که بصورت ویدئو کنفرانسی و با حضور محمد حسن کیانی رئیس مرکز مالکیت معنوی، اندرو آنگ، مدیرکل دفتر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه، وایپو، ورنیکا بادار، از بخش مالکیت معنوی و اکوسیستم نوآوری وایپو و محمود اصفهانی نژاد، مشاور دفتر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه وایپو برگزار شد، پیام تصویری ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مدیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی پخش گردید.

اهتمام ویژه به حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در سازمان ثبت اسناد

خداییان در این پیام ویدئویی به نمایندگی از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بعنوان متولی مالکیت صنعتی در کشور و نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان جهانی مالکیت معنوی، «روز جهانی مالکیت معنوی» را تبریک گفت.

وی با اشاره به اینکه در جهان فعلی اهمیت نقش حقوق مالکیت معنوی در رشد و توسعه اقتصادی بر کسی پوشیده نیست، بیان کرد: بر این اساس، در کشور ما موضوع پشتیبانی از حقوق مالکیت معنوی در برنامه ریزی های کلان توسعه اقتصادی مورد توجه جدی قرار گرفته است.

این مسئول عالی قضایی تأکیدات رهبر انقلاب اسلامی در سالهای اخیر و نامگذاری سال جاری با عنوان «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: در برنامه های پیش روی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خصوصا سند برنامه تحول پنج ساله قوه قضائیه، تلاش شده است موضوع حمایت و کمک به شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها بعنوان موتور محرک اصلی چرخه تولید و رشد اقتصادی به نحو جدی مورد توجه خاص قرار گیرد.

گام های مهم سازمان ثبت اسناد در ترویج مالکیت معنوی و کمک به تجاری سازی

معاون رئیس قوه قضاییه اشاره کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سالهای اخیر در محور اصلاح و به روز نمودن قوانین و مقررات، توسعه ساختارها و الکترونیکی کردن خدمات ثبتی و ترویج مالکیت معنوی و کمک به تجاری سازی، گام های مهمی را برداشته است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: این سازمان در برنامه های تحولی هم، علاوه بر اهتمام نسبت بمراتب فوق، موضوع استفاده از هوش مصنوعی و هوشمندسازی سامانه ها، ارتقاء کیفیت خدمات ثبتی، ارتقاء آگاهی عمومی و خصوصی و همین طور کمک به تجاری سازی مالکیت های صنعتی را در رئوس ماموریت های خاص خود منظور نموده و بر این اساس، کارهای مشترکی را نیز با همکاری دستگاه های ذیربط داخلی و حسب مورد نهادهای بین المللی متناظر مالکیت صنعتی خصوصا استفاده از کمک های فنی و حقوقی وایپو در دستور کار قرار داده است.

خداییان تصریح کرد: در این رابطه، پروژه های تیسک برای توانمندسازی دفاتر پشتیبانی از فناوری و نوآوری و ارائه خدمات به مخترعین و نوآوران، توانمندسازی محیط مالکیت معنوی بمنظور تقویت رقابت پذیری کسب وکار بوسیله برند، و همین طور افزودن زبان فارسی به سامانه MGS همچون پروژه های مهمی است که خوشبختانه با همکاری سازمان جهانی مالکیت معنوی در سالهای اخیر رقم خورده و حسب مورد به نتیجه نهایی نیز رسیده است.

تشریح اقدامات ایران در حوزه ترویج مالکیت معنوی

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به شعار امسال روز جهانی مالکیت معنوی در خصوص «مالکیت معنوی و شرکت های کوچک و متوسط، عرضه ایده به بازار» اشاره نمود و اظهار داشت: مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کمک به تسهیل خدمات به شرکت های کوچک و متوسط، شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها را همیشه بعنوان یکی از اهداف مهم خود قرار داده و اقداماتی نظیر ایجاد پنجره واحد فیزیکی در پارک های علم و فناوری، و راه اندازی پیشخوان خدمات مالکیت صنعتی در پردیس نوآوری های حقوقی و قضایی و اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی را با همین هدف بمنظور ارائه کمک های مشورتی در تهیه مستندات تنظیم اظهارنامه (drafting)، تسلیم اظهارنامه (filing) و خدمات جستجو (searching) و دیگر مشورت های مالکیت معنوی به صاحبان کسب و کارهای مربوط به انجام رسانده و امید است این اقدامات بتواند علاوه بر ارتقا کمی و کیفی خدمات ثبت و پشتیبانی از مالکیت های صنعتی، به رونق اقتصادی و به ترویج مالکیت معنوی نیز کمک نماید.

خداییان ابزار امیدواری کرد که شرکت های کوچک و متوسط خصوصاً استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان بتوانند بیش از قبل از ظرفیت های به وجود آمده و نتایج حاصله از نشست حاضر بهره مند گردند.

وی در آخر از حمایت های ریاست سازمان جهانی مالکیت معنوی، مدیران و کارشناسان وایپو درباب ارائه کمک های فنی و حقوقی سازمان جهانی مالکیت معنوی تشکر و قدردانی کرد.

کسب و کارهای کوچک و متوسط، ستون فقرات توسعه اقتصادی

محمد حسن کیانی رئیس مرکز مالکیت معنوی نیز در این جلسه با تبریک روز جهانی مالکیت معنوی و ضمن اشاره به شعار امسال، اظهار نمود: کسب و کارهای کوچک و متوسط به منزله یکی از نیروهای پیش برنده اقتصاد مدرن، نقش به سزایی را در بهبود فرصت های اشتغال، کارآفرینی، شناسایی و خلق فرصت ها در بازارهای داخلی و بین المللی، افزایش صادرات و تقویت نوآوری های فناورانه ایفا می نمایند.

وی اضافه کرد: اینگونه شرکتها باوجود آن که به سرمایه گذاری کمتری نیاز دارند، ضمن بازده بیشتر، آسان تر می توانند خودرا با تغییرات پرشتاب و سریع محیطی تطبیق داده و سریع تر واکنش نشان دهند. پویایی، شبکه ای بودن، انعطاف پذیری بالا، خلاق و نوآور بودن و بهره مندی از تکنولوژی های جدید اطلاعاتی و به لسانی دیگر دارایی های فکری همچون مهم ترین خاصیت شرکت های کوچک و متوسط به شمار می روند.

کیانی تصریح کرد: در سالهای اخیر، اهمیت اینگونه بنگاه ها به اندازه ای افزایش پیدا کرده که از آنها می توان بعنوان ستون فقرات توسعه اقتصادی نام برد.

توجه به شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در سند تحول

این مقام مسئول بیان کرد: در این رابطه، باتوجه به نقش باارزش و بی بدیل کسب و کارهای کوچک و متوسط در موضوع حفظ و افزایش سطح اشتغال پایدار کشور، خوشبختانه در سالهای اخیر قوانین و مقررات کارآمد و مؤثری بر کسب و کارهای کوچک و متوسط همچون قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار، قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، قانون توسعه برنامه ای، و قانون احکام دائمی برنامه های توسعه ای کشور، قانون رفع موانع تولید، رقابت پذیری و ارتقای نظام مالی کشور و بخشنامه های مربوط به تصویب رسیده است.

وی اشاره کرد: از طرفی پایش های مستمر فضای کسب وکار و اهتمام رؤسای قوای سه گانه کشور، خصوصاً تأکیدات مقام معظم رهبری شامل نامگذاری سالهای اخیر معطوف به اقتصاد مبتنی بر پشتیبانی از تولید، اشتغال، پشتیبانی ها، مانع زدایی های تولید و بطور کلی گشایش این حوزه مهم، این فرصت را به دست آورده است تا مجریان و ذی مدخلان توسعه کسب وکار کمر همت بسته و همه توان خودرا در جهت کمک و حل مشکلات این حوزه به کار گیرند.

رئیس مرکز مالکیت معنوی افزود: در سند تحول دستگاه قضایی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به کسب و کارهای کوچک و متوسط، شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها توجه خاصی صورت پذیرفته و در این رابطه مرکز مالکیت معنوی علاوه بر اقدامات مهمی که در محور به روز رسانی قوانین و مقررات، اصلاح ساختارها، توسعه خدمات الکترونیکی ثبت و... در قالب سند تحول دستگاه قضایی در راه اجرا قرار داده است، گام های مهمی نیز در برای کمک به تجاری سازی و ارائه خدمات به شرکت های کوچک و متوسط، شرکت های دانش بنیان و پارک-های علم و فناوری همچون ایجاد پنجره تجاری سازی، ایجاد پیشخوان های پنجره فیزیکی ارائه خدمات مالکیت صنعتی و... برداشته است.

لزوم همکاری دستگاه های متولی در تکمیل زنجیره ایده تا بازار

وی اضافه کرد: در ارتباط با شعار امسال روز جهانی مالکیت معنوی، آنچه مسلم است یکی از اهداف مهم و اصلی نظام پشتیبانی از مالکیت معنوی، کمک به بازگشت سرمایه صاحبان فکر و اندیشه و کسب و کارها است که این مهم مستلزم نقش آفرینی و همکاری تنگاتنگ همه ذی مدخلان در زمینه خلاقیت و کمک به کاربردی نمودن دانش و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات و به نحوی تکمیل زنجیره ایده تا بازار است.

رئیس مرکز مالکیت معنوی اظهار داشت: خوشبختانه در این رابطه، همکاری خوبی فی ما بین مرجع ملی ثبت و معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری و دیگر دستگاه های ذیربط وجود دارد.

وی اشاره کرد: همکاریهای صندوق نوآوری و شکوفایی را بعنوان یکی از حامیان اصلی شرکت های دانش بنیان و تأثیرگذاری در تحقق اقتصاد دانش بنیان و فناوری محور به فال نیک گرفته و امیدوارم این رویداد گام مهمی در جهت کمک و تقویت اینگونه شرکتها به شمار آید.

کیانی ابراز امیدواری کرد که این جلسه نتایج خوب و بهادار ای را برای شرکت کنندگان و خصوصاً SME ها و شرکت های دانش بنیان بمنظور بهره مندی بیشتر از دارایی های فکری و کمک به تجاری سازی و عرضه تولیداتشان به بازارها، با هدف سودآوری و رشد اقتصادی به همراه داشته باشد.

دارن تانگ، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی نیز در پیامی با تبریک روز جهانی مالکیت معنوی، اشاره کرد: شرکت های کوچک و متوسط یا SME ها، اغلب توسط کسی اداره می گردند که شما می شناسید، کسی که در همین نزدیکی شما زندگی می کند و اهل هر کجا که باشید، SME ها ستون فقرات اقتصاد شما هستند؛ و وقتی آنها را کنار هم جمع می نماییم، 90 درصد شرکت های دنیا را می سازند که 70 درصد از کل نیروی کار دنیا و نیمی از اقتصاد دنیا را به خود اختصاص می دهند.

وی تصریح کرد: SME ها موتور محرک و در عین حال قهرمانان گم نام اقتصاد ما هستند. ولی هنوز هم بسیاری از آنها دانش استفاده از IP برای تبدیل ایده های خود به محصول و خدمات را ندارند و نمی دانند IP چه ابزار قدرتمندی نه فقط برای بقا که برای رقابت و رشد آنان به شمار می آید.

مدیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی تصریح کرد: مطالعات اخیر نشان داده است که SME های اروپایی که مالک حقوق IP نظیر علامت تجاری، طرح صنعتی و یا اختراع هستند، نسبت به آن هایی که از اینگونه حقوق بهره مند نیستند، ۷۰ سود بیشتری به دست می آورند. ولی تنها 9 درصد از SME های اروپایی هستند که حقوق IP خودرا واقعا به ثبت رسانده اند. اگر در اروپا وضعیت این چنین است، من اطمینان دارم که در بقیه نقاط دنیا نیز اوضاع به همین ترتیب و یا حتی بدتر است و این وضعیت باید تغییر کند و به همین خاطر است که امسال، تمرکز روز جهانی مالکیت معنوی بر SME ها بوده و شعار آن «مالکیت معنوی و SME ها: عرضه ایده به بازار» تعیین شده است.

وی تصریح کرد: SME ها در نقاط مختلف دنیا با چالش های متفاوتی مواجهند و پس ما برای کمک به آنها می بایست مطابق با نیازهای هر منطقه عمل نماییم.

مدیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی اضافه کرد: همه باهم از این SME ها چه بوسیله گفتمان های کسب وکار پسند برای ارتقا آگاهی آنان نسبت به مالکیت های معنوی و چه بوسیله طراحی برنامه هایی برای تسهیل پروسه ثبت، حمایت و تجاری سازی مالکیت های معنوی یا ایجاد ابزاری برای داشتن مدیریت و استراتژی بهتر مالکیت معنوی و یا حتی کمک به آنها در ایجاد مهارت و ظرفیت استفاده از IP در جهت رشد کسب وکار خود، حمایت می نماییم.

دارن تانگ با اشاره به اینکه هر کمکی که ما به SME ها عرضه نماییم، در حقیقت کمک به بستر اقتصاد شما و در نتیجه تقویت ستون فقرات اقتصاد جهانی و در نهایت کمک به ساختن دنیایی بهتر است، اظهار داشت: پس این روز را در کنار SME ها جشن می گیریم و همه با هم کمک می نماییم تا بتوانند از IP بعنوان ابزاری برای رشد و عرضه ایده های خود به بازار استفاده کنند.

بر اساس این گزارش، سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) در سال ۲۰۰۰ میلادی ۲۶ آوریل هر‎سال را بعنوان روز مالکیت معنوی انتخاب نمود.

منبع:

1400/02/07
18:43:35
5.0 / 5
496
تگهای خبر: اداره , اشتغال , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است