رئیس كل دادگستری استان تهران مطرح كرد؛

ضرورت تشكیل دادگاه تخصصی خانواده با مشاوران زن در تهران

ضرورت تشكیل دادگاه تخصصی خانواده با مشاوران زن در تهران به گزارش ثبت آسان رئیس کل دادگستری استان تهران بر ضرورت تشکیل دادگاه اختصاصی خانواده در تهران همراه با مشاور خانم و خانواده تصریح کرد و اظهار داشت: امیدواریم این مورد تا آخر سال جاری محقق شود.


به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، نشست رئیس کل دادگستری استان تهران با رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران و برخی از سرپرستان مجتمع های قضائی تهران به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید. محمدجواد حشمتی مهذب رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن اشاره به فرمایشی از امام علی (ع) اظهار داشت: تقوای الهی و نظم در امور، منشأ برکات قابل توجهی است و امیدوارم بتوانیم زمینه اجرای آنرا فراهم نماییم. رئیس کل دادگستری استان تهران تصریح کرد: آمار موجود مبین آن است که در زمینه کاهش اطاله دادرسی، زمان رسیدگی و همینطور موجودی پرونده های مسن اقدامات خوب و مؤثری در کلیه واحدهای قضائی استان تهران صورت گرفته که این مورد جای تقدیر دارد و لازم است بخشی از زحمات قضات از راه آمار مربوطه انعکاس یابد و لازمه آن این است که مبحث آمار را بیشتر از پیش جدی بگیریم. وی تصریح کرد: در قانون آئین دادرسی سه اصل مهم استقلال، بی طرفی و تسریع در رسیدگی وجود دارد که مطابق آن رأی پرونده های قضائی باید منصفانه و بر مبنای موازین قانونی و برای رفع خصومت با تکیه بر تسریع در رسیدگی ها صادر شود که در قانون به آن اشاره و دغدغه جدی مردم و مراجعین هم است.

حشمتی مهذب ضمن اشاره به تراکم مراجعین و حجم زیاد کارها بیان نمود: صدور رأی مستدل و متقن در رسیدگی ها علیرغم این شرایط و تعداد زیاد پرونده های قضائی، احتیاج به دقت فراوان، مطالعه، تحقیق و پیگیری دارد و این مورد یکی از مطالبات جدی جامعه است. بعضی از مشکلات ما از جنس قضائی و پرونده نیست؛ بلکه از نوع مدیریت و آگاهی، جامعه شناسی و صدمه شناسی است و ما باید برای برون رفت از آن به دانش مدیریت توجه جدی داشته و نظم و انضباط در امورات، تقویت منابع انسانی، برنامه ریزی و آموزش را سرلوحه کارها قرار بدهیم. وی اهتمام جدی به نظارت، مراقبت و محافظت از نیروها و پرونده ها را خواهان شد و اضافه کرد: لزوم دارد صدمه ها و ظرفیت های پیدا و پنهان شناسایی و راهکار و پیشنهادهای سازنده عرضه شوند تا از اتلاف وقت و امکانات جلوگیری و از سرمایه انسانی نهایت استفاده به عمل آید. هم اکنون دادگاه اختصاصی خانواده در تهران با وجود مشاور خانم و خانواده نداریم و امیدواریم با همکاری بانوان شاغل در این حوزه تا آخر سال جاری مبحث تشکیل دادگاه های اختصاصی در تهران محقق شود و از سوی دیگر خلاء نیروی انسانی را پیگیری و مرتفع نماییم. رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: مردم و مراجعین سرمایه اصلی ما هستند و وابستگی تام و تمام به آنها داریم و من از همه همکاران تقاضا دارم تا در مراجعات مردمی و عرضه خدمات قضائی به آنان سعه صدر و بردباری را پیشه خود سازند. یحیی جعفری، رئیس کل محاکم استان تهران هم در این جلسه اظهار داشت: پارسال عملکرد محاکم تهران شاخص بود و این ناشی از تلاش بی وقفه همکاران ما در شعبات قضائی است؛ باوجود این که تعداد نیروی انسانی نسبت به سالهای گذشته در مقایسه با حجم فعالیت ها رشد چندانی نداشته و افزون بر این دو عنصر سلامت و کارآمدی هم همواره مورد تاکید بنده قرار دارد. رئیس کل محاکم تهران اضافه کرد: تکریم ارباب رجوع یکی از موضوعات آداب القضاست و قاضی باید شنونده خوبی باشد و این مهم جز آموزه های دینی و ارزش برای قاضی به حساب می آید، ضمن این که عدالت محوری و اصل بی طرفی هم باید رعایت شود و در این حوزه سرپرستان باید پاسخگوی مردم بوده و مراجعات به آنها سهل الوصول باشد. رفع اطاله دادرسی یکی از تکالیف ما و جز دستورالعمل های قوه قضائیه است و کمیته های مجتمع های قضائی در این حوزه باید فعال باشند و واحد پیگیری مجتمع ها هم تقویت شود. جعفری تصریح کرد: در وضع کنونی قوه قضائیه به این باور رسیده که توجه به کیفیت دادرسی ها امری حیاتی و مهم می باشد و ما در این حوزه تکلیف داریم که پرونده ها را در سر موقع متعارفی به سرانجام برسانیم و باید با رویکرد حل مسئله به معنای واقعی رفع خصومت نماییم تا باعث تشکیل و ورود پرونده های جدید به دستگاه قضائی نشود.


منبع:

1400/02/23
10:49:41
5.0 / 5
697
تگهای خبر: خدمات , رئیس , سرپرست , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است