یك عضو شورای نگهبان تشریح كرد:

بررسی روند احراز صلاحیت داوطلبان در انتخابات

بررسی روند احراز صلاحیت داوطلبان در انتخابات یک عضو شورای نگهبان در مورد روند احراز صلاحیت‎ها توضیحاتی را ارائه داد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، محمد دهقان با حضور در برنامه پرونده ویژه شبکه سه سیما در پاسخ به سوالی که چرا شورای نگهبان دلیل عدم احراز صلاحیت ها افراد را اعلام نمی کند ؟ اظهار داشت: مطابق قانون اساسی، ما صلاحیت ها را تایید و اعلام می نماییم و اینجا فقط تایید صلاحیت داریم.
وی ادامه داد: خیلی از افراد که صلاحیت شان احراز نشده، شخصیت های مهم کشوری هستند و اگر مطلبی باشد به خودشان می گوییم.
دهقان خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم موارد را علنی اعلام نماییم چونکه به مصلحت افراد و کشور نیست البته امکان دارد افرادی بخواهند مسایلی را مطرح کنند که آن بحث دیگری است و ما علتها را به خود طرف می گوییم. ما واقعا در تلویزیون نمی توانیم بگوییم فلانی به چه علتی نتوانسته آرا را کسب کند؛ این باعث پایین آوردن جایگاه طرف می شود.
وی درباره دلیل رد صلاحیت برخی افراد که دارای سمت در کشور هستند؟ اظهار داشت: ما رد صلاحیت نداریم و قانون اساسی فقط تایید صلاحیت دارد. شخصیت هایی که آمدند ۳۹ نفر الی ۴۰ نفر که بروی یک نفر اختلاف داشتیم چونکه شرایط ثبت نام را نداشت ؛ افراد مهمی بودند و به آنها احترام می گذاریم. تایید نشدن صلاحیت فرد برای ریاست جمهوری به معنای کاهش جایگاه انها در کشور نیست؛ بالاخره پرونده بررسی شده است و در بررسی پرونده مطابق قانون اساسی و ضوابط فرد نمی تواند در این جایگاه قرار گیرد چونکه شرایط کافی را نداشته است. این امر نباید سبب کدورت آنها از نظام شود چونکه ما یک رئیس جمهور لازم داریم.
وی ادامه داد: روند رسیدگی در شورا چارچوب دار است و شرایط سنگین است. رویه شورای نگهبان در این دوره که من هستم به این صورت است که هر کسی شرایط لازم را داشته باشد و باید حداقل ۷ رای را بیاورد.
وی در پاسخ به سوالی چرا فردی که قبلا برای نمایندگی مجلس رای نیاورده ولی برای انتخابات ریاست جمهوری تایید صلاحیت شده است ؟ اظهار داشت: این اتفاق افتاده و علتش این است که مشکلی که آن زمان فرد در مجلس داشته و در ارتباط با صلاحیت عمومیش بوده برای انتخابات ریاست جمهوری برطرف شده و هم اکنون که پرونده جلوی ماست، دیگر آن مشکل وجود ندارد. این کار عجیب و غریبی نیست و پرونده قضایی آن فرد آن زمان که تایید نمی گردد مفتوح بوده ولی در این دوره که نامزد شده مختومه و تبرئه شده و نهایتا تایید می شود.
وی افزود: از طرفی امکان دارد داوطلبی که قبلاً تأیید صلاحیت شده، احتمال دارد برای دوره جدید که ثبت نام کرده، دارای مشکلاتی باشد که باعث عدم تأیید صلاحیت او شود.
وی ادامه داد: شورای نگهبان درمورد بررسی صلاحیت ها ورود سیاسی و مصلحت سنجی ندارد و هر داوطلبی که کف صلاحیت را داشته و هفت رأی اعضای شورای نگهبان را کسب کرده، تأیید صلاحیت می شود. در واقع ما در تایید صلاحیت ها به دنبال مصلحت سنجی نبودیم برای همین هم به دنبال تایید صلاحیت افراد از جناح های مختلف نبوده ایم.
وی در پاسخ به سوالی درباره این که آیا اقامت فرزندان داوطلبان در یکی از کشورهای خارجی یا اقامت دوگانه عامل رد صلاحیت فرد هست؟ اظهار داشت: این که فردی فرزندش خارج از کشور درس خوانده است دلیل رد صلاحیت نیست البته در اسناد بالادستی حتی درس خواندن در کشورهای متخاصم نفی شده. اصل این است که بنده که می خواهم رئیس جمهور شوم باید تعلق خاطرم به کشور باشد و اگر فرزندان داوطلبان اقامت و تابعیت داشته باشند باعث عدم صلاحیت نیست ولی اثر می گذارد. این طور نیست که صرف این مورد صلاحیت فرد تایید نشود. البته شورای امنیت ملی مصوبه ای در این حوزه دارد که فرزندان مسولان در بعضی کشورها نمی توانند تحصیل کنند و اگر بورسیه دارند باید برگردند بنابراین امکان دارد نقصی باشد ولی به معنای کامل رد صلاحیت افراد نیست.
وی درباره این که آیا تعداد کاندیداها یعنی زیر ۱۰ نفر برای شورا مهم بوده است؟ اظهار داشت: واقعا تا زمانی که رای گیری تمام نشد خودمان نمی دانستیم چند نفر تایید شدند. رای گیری مکتوب و مخفی است و هیچ کدام از فقها و حقوقدان نمی دانستند چند نفر تایید می شوند.
دهقان در انتها اظهار داشت: ما در شورا اختلاف داشتیم ولی چالش نداشتیم.1400/03/06
12:06:57
5.0 / 5
381
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است