دادستان اهواز:

میزان ورود آب به هورالعظیم باید به دادستانی گزارش شود

میزان ورود آب به هورالعظیم باید به دادستانی گزارش شود خوزستان دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان با تکیه بر ضرورت تخصیص حق آبه تالاب هورالعظیم، اظهار داشت: حداقل باید مصوبه ستاد مدیریت بحران خوزستان در مورد حق آبه تالاب هورالعظیم عملی شود ازاین رو سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان بازرسی باید ماهانه میزان ورود آب به تالاب هورالعظیم را به ما گزارش دهند.عباس حسینی پویا در کارگروه حقوق عامه که امروز (۱۵ تیرماه) با مبحث وضعیت تالاب هورالعظیم برگزار شد، با اشاره به اینکه احیای حقوق عامه وظیفه همه مردم است، اظهار نمود: در اصل ۱۵۶ قانوان اساسی یکی از مهم ترین مأموریت های دستگاه قضاء، احیای حقوق عامه است که حالا این مورد به مطالبه عمومی تبدیل گشته است.

به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، وی ضمن اشاره به تشکیل و فعالیت کارگروه حقوق عامه اضافه کرد: مردم در هر جایی احساس می کنند که حقوق عامه تضییع شده است، مبحث را به مسؤلان بخصوص دادستان ها اطلاع می دهند. حقوق عامه امکان دارد در ارتباط با نسل حاضر و نسل های آینده باشد. حقوق عامه شامل موارد گوناگونی همچون محیط زیست، منابع طبیعی، آموزش، نگهداری آب و بهداشت و درمان می شود و همه این موارد، از مصادیق حقوق عامه هستند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان بیان نمود: ایران کشوری خشک به حساب می آید ازاین رو کار سازمان جهاد کشاورزی از مصادیق دقیق حقوق عامه است و باید ملزم به کشت نوین شود. کشت های سنتی باید حذف و کشت های گلخانه ای و نوین جایگزین شوند. این مورد باید به صورت جدی در دستور کار این کارگروه قرار بگیرد.

حسینی پویا اضافه کرد: ما دیگر نمی توانیم به این صورت آب رها نماییم. شاید وضعیت بارندگی سال جاری هم کم باشد. هم اکنون درحال استفاده از ذخایر ترسالی سال قبل هستیم ازاین رو اگر وضعیت بارندگی آینده هم این گونه باشد، همه مخازن را خالی کرده ایم. باید ببینیم سازمان جهاد کشاورزی خوزستان برای آبیاری تحت فشار، گلخانه ای و قطره ای چه مشوق هایی در نظر گرفته اند و باید این مورد رصد شود. در صورت احتیاج به حمایت هم ما آمادگی لازم را داریم.

وی با تکیه بر ضرورت تخصیص حق آبه تالاب هورالعظیم، بیان نمود: حداقل باید مصوبه ستاد مدیریت بحران خوزستان در مورد حق آبه تالاب هورالعظیم عملی شود ازاین رو سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان بازرسی باید ماهانه میزان ورود آب به تالاب هورالعظیم را به ما گزارش دهند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان ضمن اشاره به برداشت غیر مجاز آب رهاسازی شده برای تالاب هورالعظیم اظهار داشت: سازمان آب و برق خوزستان وظیفه رهاسازی آب را دارد اما آیا آب رهاسازی شده تا نقطه انتهایی و مقصد می رسد؟ با عنایت به این که برخی افراد و حتی افرادی که وضع مالی خوبی دارند تنها به علت طمع بیشتر، تابع مقررات نیستند ازاین رو برخورد با این افراد باید از جانب نیروی انتظامی و دادستان ها حمایت شود.

حسینی پویا بیان نمود: روز شنبه جلسه مشترکی با حضور دادستان های شهرهای مسیر کرخه تا تالاب هورالعظیم برگزار می شود تا به وحدت نظر برسیم و بدون تفاوت برخورد، اقدامات مورد نیاز صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه تالاب هورالعظیم بزرگترین تالاب مرزی کشور است و اهمیت زیادی دارد، خاطرنشان کرد: اگر تالاب هورالعظیم خشک شود، شاهد کوچ گسترده روستاییان خواهیم بود. معیشت مردم اطراف هم به تالاب گره خورده است. این تالاب بین ایران و عراق مشترک است و اگر این تنش آبی به قسمت عراقی تالاب برسد، امکان دارد در آینده گرفتار تنش سیاسی با کشور عراق شویم.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان افزود: همه باید برای حفظ تالاب هورالعظیم تلاش کنند. اگر این تالاب خشک شود و گونه های جانوری و آبزیان از بین بروند، در سالهای آینده با کوچکترین وزش باد، شاهد وقوع ریزگرد خواهیم بود و شهرهای هویزه، سوسنگرد، حمیدیه و بخش هایی از اهواز گرفتار مشکل می شوند که این مسئله در سالهای گذشته هم صورت گرفت. دود آتشسوزی نیزارها هم کل منطقه را فرا می گیرد و گرفتار بحران زیست محیطی و هوای آلوده خواهیم شد ازاین رو باید از این اتفاقات پیشگیری شود.

حسینی پویا بیان نمود: نباید اجازه داده شود در تالاب، برنج کشت شود. این کار مصداق تخریب محیط زیست است چونکه تنها بحث برداشت آب نیست. این افراد، تالاب را تخریب و نی و بوته ها را قطع کردند و برداشت غیرمجاز آب داشتند. برای این افراد باید مصادیق دیگری تعریف شود و با عناوین مجرمانه دیگری که شدت مجازات و درصد بازدارندگی بیشتری دارند، برخورد شود.

وی اظهار داشت: نمی گردد حل عمده مشکلات اجتماعی را با مجازات، بگیر و ببند و اقدامات سلبی انجام داد ازاین رو باید فرهنگ سازی و اقناع سازی شود که در این خصوص از عملکرد سازمان جهاد کشاورزی خوزستان انتقاد داریم. پیش از ورود به این تنش آبی باید اقناع سازی کشاورزان انجام می شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان اضافه کرد: متاسفانه پارسال که ترسالی بود و خسارت ها پرداخت نشد، اجازه کشت برنج به منظور جبران خسارت ها داده شد که این مورد باعث بالا رفتن سطح توقع مردم شده است ازاین رو عدم کشت یا کاهش زیاد کشت برنج باعث تنش می شود. این تصمیمات لحظه ای و بدون پیشبینی عقبه کار و مشکلات آینده، منجر به تنش آبی شدید شده است.

حسینی پویا بیان نمود: سال قبل این جلسات بیشتر برای مدیریت سیل انجام شد. خداوند این نعمت را به ما داد هر چند ظرفیت استفاده کامل از آنرا نداشتیم و بخشی از آن هدر رفت اما با عنایت به خشکسالی، جدی بودن بحران و افزایش حساسیت، این جلسات رسانه ای تر شد تا مردم بیشتر در جریان مشکلات باشند و دیگر مسؤلان ملزم شوند پای کار بیایند.

وی با اشاره به اینکه باید ارتباط با مردم نزدیک تر شود، اظهار داشت: باید مطالبات مردم را قبول نماییم و هراسی نداشته باشیم. ما آمادگی داریم در همه زمینه ها در بحث های حقوق عامه ورود نماییم.
1400/04/16
12:43:58
5.0 / 5
239
تگهای خبر: سازمان , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است