مدیركل امور كمیسیون های سازمان پزشكی قانونی كشور:

برای دریافت خدمات زیبایی تنها به افراد صلاحیت دار رجوع کنید

برای دریافت خدمات زیبایی تنها به افراد صلاحیت دار رجوع کنید مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور ضمن اشاره به افزایش شکایات در حوزه خدمات زیبایی اظهار داشت: یکی از اشکالات عمده در بررسی پرونده های قصور پزشکی بخصوص در رشته جراحی های پلاستیک و زیبایی رجوع مردم به افراد غیر متخصص و غیرکارشناس و یا مراکز نا معتبر برای دریافت خدمات زیبایی است که عموما مشکلاتی را برای این افراد بوجود می آورد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، تمایل به انجام اعمال جراحی پلاستیک و خدمات زیبایی طی سالهای اخیر در کشور ما روندی رو به رشد و افزایشی قابل توجه داشته است و همواره تعداد زیادی از مردم برای دریافت این خدمات به مراکز و کلینیک های زیبایی رجوع می کنند؛ خدماتی که به نظر می آید در بسیاری موارد غیرضروری و تنها به علت برخی وسواس های نابجا نسبت به زیبایی ظاهری انجام می شود و گاها تبعات و صدمه های جبران ناپذیری را برای افراد بوجود می آورد. بخصوص در مواردی که افراد به دلایلی همچون پایین تر بودن هزینه و یا تحت تاثیر تبلیغات نامعتبر برای دریافت خدمات زیبایی به مراکز و یا افراد غیرمتخصص رجوع می کنند و بعد از اقدام زیبایی گرفتار عوارض و نواقصی در چهره یا سایر اعضای بدن خود می شوند که به آسانی قابل جبران نیست و منجر به شکایت و تعیین خسارت می شود.
در این خصوص بابک سلحشور مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور ضمن اشاره به افزایش شکایات در حوزه خدمات زیبایی اظهار داشت: یکی از اشکالات عمده در بررسی پرونده های قصور پزشکی بخصوص در رشته جراحی های پلاستیک و زیبایی رجوع مردم به افراد غیر متخصص و غیرکارشناس و یا مراکز نا معتبر برای دریافت خدمات زیبایی است که عموما مشکلاتی را برای این افراد بوجود می آورد.
سلحشور با بیان این مطلب اضافه کرد: دلیل اصلی رجوع مردم به افراد غیرمتخصص برای دریافت خدمات ترمیمی و زیبایی عدم آگاهی در مورد آن اقدام تشخیصی یا درمانی و هم اعتماد به تبلیغات مطرح شده از مراکز نامعتبر در صفحات اینستاگرام و شبکه های مجازی است.
وی ضمن اشاره به این که خیلی از شاکیان امور زیبایی که به کمیسیون های پزشکی قانونی رجوع می کنند از راه مراجع غیر رسمی و شبکه های مجازی با مراکز خدمات زیبایی آشنا شده اند، اضافه کرد: متاسفانه خیلی از مردم در مورد کارشناس و یا مرکزی که مدعی اقدام درمانی و خدمات زیبایی است، پرس و جو نمی کنند و بدون کسب اطلاعات دقیق، خویش را در معرض اقدامات و مداخلات زیبایی قرار می دهد.
مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور، به مردم سفارش کرد: همانطور که مردم در خیلی از امور زندگی خود حساس و دقیق هستند، از آنان درخواست می کنم پیش از دریافت هر اقدام درمانی و تشخیصی بخصوص اقدامات زیبایی که متاسفانه در کشور ما بسیار زیاد شده وبه نظر می رسد تعداد اعمال جراحی در حوزه زیبایی از میانگین جهانی هم بالاتر رفته است، تحقیقات کافی به عمل آورند و با حساسیت و وسواس زیاد، پزشک و درمانگر خویش را انتخاب کنند.
سلحشور ضمن اشاره به این که جراحی های پلاستیک و زیبایی به سه نوع تقسیم می شوند، اظهار داشت: اقدامات زیبایی و جراحی های پلاستیک یا صرفاً جنبه درمانی دارد یا درمانی- زیبایی است و یا آنکه تنها با هدف زیبایی انجام می شود.
وی افزود: در دسته اول که اقدام درمانی است اعمال جراحی پلاستیک و... به منظور درمان فرد و رفع یک مشکل یا ضایعه انجام می شود، مثل سوختگی شدیدی که برای فرد اتفاق افتاده و اسکار ناشی از آن برای بیمار بسیار شدید و از نظر اختلال حسی، خارش های شدید، شکل و ظاهر غیر طبیعی و... مشکل آفرین شده است که در زندگی روزمره تأثیر منفی گذاشته؛ ازاین رو اقدام برای رفع این مشکل جنبه درمانی خواهد داشت.
مدیرکل امور کمیسیون های سازمان اضافه کرد: در اقدامات همزمان درمان و زیبایی، فرد علاوه بر درمان، خدمات زیبایی را هم دریافت می کند، بعنوان مثال گاهی فردی برای جراحی انحراف شدید تیغه بینی و مشکلات ناشی از آن مثل خرخر شبانه و اشکال در خواب شبانه و سردردهای طولانی مدت ناشی از سینوزیت به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی رجوع می کند و امکان دارد در حین عمل جراحی تیغه بینی که گاهی در شکل ظاهری آن هم تأثیرگذار است، عمل زیبایی بینی را هم انجام دهد که در این حالت برای فرد سپتورینوپلاستی انجام شده است.
وی در مورد اعمالی که صرفاً با هدف زیبایی انجام می شود هم اظهار داشت: گاهی یک عمل جراحی صرفا با هدف زیبایی انجام می شود. در موارد اقدامات درمانی، انجام عمل یا هر اقدام دیگری بر مبنای نیاز بیمار و حسب لزوم، اجتناب ناپذیر بوده و گریزی از آن نیست، اما در مورد انجام اقدامات زیبایی مثل تزریق ژل یا انجام مزوتراپی یا تزریق فیلر، میکرونیدلینگ ها و خیلی از موارد دیگر و هم اقدامات جراحی پلاستیک برای لیفت صورت، رینوپلاستی و.... باید اظهار داشت که این اقدامات به وفور در کشورمان انجام می شود در حالیکه شاید در بعضی موارد هیچ ضرورتی هم برای انجام آن وجود نداشته باشد.
برخی عوارض اعمال جراحی زیبایی اجتناب ناپذیر است
سلحشور با تاکید بر این که برخی عوارض اعمال زیبای اجتناب ناپذیر است، عنوان کرد: در پزشکی معتقد هستیم که یکسری عوارض در اعمال جراحی اجتناب ناپذیر هستند و علیرغم رعایت کلیه موازین علمی امکان دارد برای بیمار اتفاق بیفتد و این موضوعی بسیار مهم و نقطه عطف اعمال جراحی است.
وی تصریح کرد: فردی که صرفا با هدف زیبایی عمل جراحی انجام می دهد باید بداند که امکان دارد به علت تزریق مواد و داروها، حساسیت هایی در بدنش ایجاد شود که این مورد هیچ ارتباطی به پزشک و ارتکاب قصور از طرف او ندارد.
به قول وی در بعضی مواقع، عفونت های ناشی از اعمال جراحی هم از عوارض اجتناب ناپذیر اقدام جراحی است و بدین معنا نیست که لزوماً پزشک قصور و کوتاهی داشته است؛ چونکه یک سری از عوارض اجتناب ناپذیر و غیر قابل پیشگیری می باشند و حتی با رعایت تمام مسائل باز هم امکان دارد اتفاق بیفتد.
مدیرکل امور کمیسیون های پزشکی قانونی در عین حال خاطرنشان کرد: هرچند برخی عوارض در اعمال جراحی و اقدامات زیبایی اجتناب ناپذیر هستند اما اگر ضمن بررسی ها مشخص شود کوتاهی و یا قصوری از طرف پزشکی اتفاق افتاده و بیمار به علت آن گرفتار عارضه شده است حتما در کمیسیون مورد توجه قرار می گیرد و خطای پزشک گزارش می شود.
وی در این خصوص به یکی از پرونده های ارجاعی به کمیسیون اشاره نمود و اظهار داشت: برخی مواقع تغییر رنگ پوست پس از انجام لیزر میتواند امری طبیعی تلقی گردد که عارضه موقتی بوده و رفع می شود اما چندی قبل پرونده ای به کمیسیون ارجاع شد که فردی بعد از انجام لیزر گرفتار سوختگی شدید پوستی و عارضه ای جدی شده بود. بررسی ها در مورد این پرونده نشان داد که هرچند پزشک معالج تخصص لازم را در این حوزه داشته اما لیزر توسط اپراتور و متاسفانه با طول موج بالاتر انجام شده بود و همین مساله عارضه سوختگی پوستی را برای فرد ایجادکرده بود.
سلحشور با تاکید بر این که بطور قطع در این پرونده قصور اتفاق افتاده، خاطرنشان کرد: اگر پزشک همه موازین علمی را رعایت کند و عارضه ای اجتناب ناپذیر برای بیمار اتفاق بیفتد قصوری رخ نداده است اما اگر فرد در حین اقدام درمانی کوتاهی و قصور کرده باشد اساسا برایش در نظر گرفته خواهد شد.
تنها افراد صلاحیت دار برای اعمال زیبایی، پزشکان تأیید شده وزارت بهداشت هستند
وی با تاکید مجدد بر رجوع مردم به افراد صلاحیت دار برای دریافت خدمات زیبایی اظهار داشت: در حوزه جراحی پلاستیک و زیبایی تنها افرادی قابل اعتماد هستند که صلاحیت آنان به صراحت از سوی وزارت بهداشت تایید شده باشد و در این حوزه فارغ التحصیل شده و یا دارای مدرک معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت باشند.
سلحشور خاطرنشان کرد: برای دریافت خدمات زیبایی از رفتن به آرایشگرها و افرادی که هیچ گونه تخصص و مدرک تحصیلی در این مورد ندارند و صرفا با گذراندن یک دوره آموزشی کوتاه مدت دست به این اعمال می زنند، اجتناب کنند چونکه در صورت رفتن به این افراد عوارض بیشتر و درمان های طولانی تری برای آنان ایجاد خواهد شد.
وی به پرونده ای در این خصوص اشاره نمود و اضافه کرد: به تازگی پرونده ای به کمیسیون ارجاع شد که توسط فرد غیر پزشک و در یک آرایشگاه برای یکی از مشتریان خانم ژل لب و گونه تزریق شده بود. از آنجائیکه این ژل حاوی مواد تاریخ گذشته، غیر استاندارد و بدون تأیید وزارت بهداشت بوده باعث عفونت خیلی پیشرفته و نکروز در لب تحتانی آن خانم شده بود.
وی با تاکید بر این که برخی به علت ارزان بودن و یا تحت تاثیر تبلیغات نادرست به افراد غیر متخصص رجوع می کنند، اظهار داشت: این خانم پس از تزریق ژل برای اصلاح مشکل بوجود آمده در چهره اش، دو یا سه بار تحت عمل جراحی پلاستیک قرار گرفت اما متاسفانه شرایط نرمال و قابل قبولی پیدا نکرد و زیبایی ظاهری اش را حدودا از دست داد.
سلحشور خاطرنشان کرد: در موارد اینچنینی که فرد به دنبال رفتن به افراد یا مراکز غیر متخصص گرفتار عارضه می شود، پزشکی قانونی بر مبنای آسیب وارده تعیین خسارت کرده و تاکید می کند که انجام این اقدام در صلاحیت آن فرد نبوده، بعد از آن هر گونه جریمه و خسارت توسط قاضی تعیین می شود.1400/08/05
19:58:07
5.0 / 5
180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است