مقام بانك مركزی: 70 درصد پولشویی دنیا در آمریكا و اروپاست

مقام بانك مركزی: 70 درصد پولشویی دنیا در آمریكا و اروپاست ثبت آسان: تهران- ایرنا- مدیركل مقررات، مجوزهای بانكی و مبارزه با پولشویی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: بر مبنای برآوردها، 47 درصد پولشویی های دنیا در آمریكا و 23 درصد در اروپا انجام می گردد.


به گزارش جمعه پژوهشكده پولی و بانكی، «عبدالمهدی ارجمندنژاد» ادامه داد: خیلی از پولشویی ها در بازارها و مراكز مالی با عمق زیاد و با استفاده از انواع ابزارهای مالی انجام می گردد كه نمونه آنها را كمتر می توان در ایران یافت.
ارجمندنژاد اضافه كرد: انتظار نمی رود سهم ایران در مقیاس جهانی، قابل توجه باشد؛ هر چند مجموعه دستگاه های ذیربط در این زمینه در پی آنند كه همین مقدار ناچیز احتمالی را هم به صفر برسانند.

*** صفر شدن وقوع جرایم در بانك ها، بزودی
مدیركل مقررات، مجوزهای بانكی و مبارزه با پولشویی بانك مركزی اظهار داشت: انتظار می رود در آینده نزدیك با استفاده از زیرساخت های جدید مبارزه با پولشویی، وقوع جرم و جنایات در سیستم بانكی پیش از پیش كاهش یابد.
وی اعلام نمود: در بانك مركزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و دبیرخانه شورای عالی مبارزه با پولشویی زیرساخت هایی جهت استفاده بانك ها در این حوزه فراهم شده است تا با استفاده از اطلاعاتی كه مبادله می شود، تخلف و تقلب ها كشف و اقدام انتظامی و قضایی برای مقابله با آنها انجام شود.
ارجمندنژاد اظهار داشت: بانك ها به ارسال این موارد به واحد اطلاعات مالی موظفند و آمار تجمیعی در اختیار آن واحد قرار دارد تا پیگیری های لازم شود.

** همه مشمول قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم می شوند
مدیركل مقررات، مجوزهای بانكی و مبارزه با پولشویی بانك مركزی اظهار داشت: همه اشخاص داخلی یا خارجی، حقیقی یا حقوقی كه در ایران فعالیت و زندگی می كنند مشمول قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم می شوند اما عمده تمركز بانك مركزی روی نهادهای پولی است.
وی تصریح كرد نهادهای پولی شامل بانك ها، موسسه های اعتباری، صندوق های قرض الحسنه، تعاونی های اعتبار، لیزینگ ها و صرافی ها باید قوانین و مقررات را رعایت نمایند و اگر به طور اشتباهی یا عمدی مرتكب جرم شوند باید به دستگاه قضایی پاسخگو باشند.
هفتمین همایش سالیانه «بانكداری الكترونیك و نظام های پرداخت» با مبحث «نوآوری، بازیگران جدید و كارآیی در كسب و كار مالی» دوم و سوم بهمن ماه در مركز همایش های بین المللی برج میلاد برگزار می گردد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، واژه پولشویی برای توصیف فرآیندی استفاده می گردد كه در آن پول غیرقانونی یا كثیفی كه حاصل فعالیت های مجرمانه مانند قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و كالا، قاچاق انسان، رشوه، اخاذی، كلاهبرداری و... است، در چرخه ای از فعالیت ها و معاملات مالی و با گذر از مراحلی، شسته شده و بعنوان پولی قانونی، موجه و مشروع جلوه داده می گردد.
آثار منفی این پدیده شوم سبب شده است كشورها ـ همگام با مراجع بین المللی ـ درصدد مبارزه با آن برآیند و قوانین و مقررات لازم را تدوین كنند.
جمهوری اسلامی ایران هم با تصویب قانون مبارزه با پولشویی در بهمن ماه 1386 بانك مركزی را مرجع نظارت بر بانك ها، موسسه های اعتباری و دیگر نهادهای فعال در بازار پولی كشور معرفی نمود كه باید افزون بر فراهم سازی زیرساخت های لازم برای پیشگیری از پولشویی در بازار پولی كشور و مقابله با آن، بر حسن اجرای قوانین و مقررات ذیربط در این بازار نظارت كند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*9123*1961*
تنظیم: زهره دریغ گفتار* انتشار: مریم مسعود


1396/10/08
21:21:35
5.0 / 5
4836
تگهای خبر: اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است