با حضور متهمان و اولیای دم؛

اولین نشست دادگاه متهمان حادثه تروریستی شاهچراغ(ع)

اولین نشست دادگاه متهمان حادثه تروریستی شاهچراغ(ع) ثبت آسان: نخستین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان دومین حادثه تروریستی حرم شاهچراغ (ع) با حضور متهمان و اولیای دم شهدای این حادثه اجرا شد.به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، اولین نشست محاکمه ۳ تن از عاملان حمله تروریستی اخیر به حرم مطهر شاهچراغ (ع) با حضور متهمان وکلای مدافع آنان، اولیای دم دو شهید حادثه و تعدادی از جانبازان و شاهدان حمله تروریستی در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز به ریاست قاضی سید محمود ساداتی برگزار گردید.
در آغاز این جلسه نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس ضمن قرائت کیفرخواست به تشریح اهداف تفرقه افکنانه گروهک تروریستی داعش و تأمین سیاست های شوم استکبار و غرب در بر هم زدن امنیت جهان اسلام و بویژه ایجاد ناآرامی در ایران پرداخت و بیان داشت هدف شوم داعش و عوامل سرسپرده آن جنایت و کشتن زنان و کودکان و مردان بی دفاع است که در هر دو حمله یک سال گذشته به حرم مطهر شاهچراغ (ع) سبوعیت این گروهک برای جهانیان اثبات شد. نماینده دادستان در ادامه به اتهامات متهم ردیف اول رحمت اله نوروزاف با اسم مستعار اسلم یار پرداخت و بیان داشت: اتهامات وی محاربه و افساد فی الارض، عضویت در گروه تروریستی داعش به قصد اقدام ضد امنیت کشور، بغی است.
شیرازیان نماینده دادستان عمومی و انقلاب شیراز افترا وارده به متهمین ردیف دوم و سوم حبیب اله عرب زاده و امر اله نظری را معاونت در افساد فی الارض و معاونت در محاربه، اجتماع و تبانی به قصد اقدام ضد امنیت کشور از راه همراهی با گروه تروریستی داعش خواند و اضافه کرد: مستندات، ادله و اَمارات در مورد اتهامات وارده شامل اقاریر متهم ردیف اول در مورد آموزش های نظامی و سایر متهمین بر ارتباطات سازمان یافته با عوامل داعش، مستندات مکشوفه از تلفن همراه متهم ردیف اول، ارتباطات مستمر با سرپل های داعش در خارج از کشور، گزارش های ضابطین و دستگیری در محل صحنه جرم در مورد متهم ردیف اول است که در پرونده موجود است.
وی در انتها دفاع از کیفرخواست صادره مطابق موازین قانونی از دادگاه خواهان صدور حکم و در نظر گرفتن اشد مجازات برای متهمین شد.
در ادامه رئیس دادگاه ضمن فرا خواندن اولیای دم شهدای این حمله تروریستی و همینطور جانبازان و مصدومین حادثه و شاهدان عینی ضمن دریافت شکایت به ثبت اظهارات آنان پرداخت.
قاضی ساداتی بعد از دریافت شکایات شکات پرونده، رحمت اله نوروز اف متهم ردیف اول را به جایگاه فراخواند و ضمن تفهیم مجدد اتهامات قرائت شده در کیفرخواست به وی، خواهان عرضه توضیحات مبسوط در مورد فرآیند آشنایی، جذب و عضویت در گروهک تروریستی تکفیری داعش شد.
نحوه آشنایی متهم ردیف اول پرونده با گروه تروریستی داعش
متهم ردیف اول هم بعد از قرار گرفتن در جایگاه متهم ضمن اشاره به این که تابعیت تاجیکستانی دارد اظهار داشت: از راه یکی از پیام رسان های خارجی و در فضای مجازی جذب گروه داعش شدم و بعد از مدتی که تحت تاثیر فردی در فضای مجازی به عقاید و ایده های این گروه آشنا شدم به سفارش و با هدایت همان فرد در فضای مجازی به ترکیه سفر کردم و با راهبری فردی به نام " زید" بعد از ورود به ایران به صورت قاچاق و برقراری ارتباط با رابطین در تهران و قاچاقچیان به سراوان و سپس به پاکستان رفتم و بعد از عزمیت به افغانستان در محل نامعلومی آموزش های نظامی و کار با سلاح را در افغانستان گذراندم. بیعت متهم ردیف اول پرونده با امیر داعش برای حمله به حرم شاهچراغ (ره)
این عضو گروه داعش به نحوه ورود مجدد خود به ایران و اسکان و آشنایی با متهمین ردیف دوم و سوم پرداخت و اضافه کرد: قریب به یک ماه در نزدیک حرم شاهچراغ (ع) با کمک حبیب اله عرب زاده و امر اله نظری سکوت داشتم و بعد از ارتباط مجدد با سرپل داعش و تحویل گرفتن اسلحه و بیعت با امیر داعش مبادرت به حمله تروریستی در شامگاه ۲۲ مرداد کردم.
متهم ردیف اول: تصور نمی کردم دستگیر شوم
متهم اصلی این پرونده که توسط نیروهای مردمی و امنیتی حرم در شب حادثه دستگیر شد اظهار داشت: تصور این که دستگیر شوم را نداشتم و فکر می کردم کشته شوم.
وی ضمن پذیرش اتهامات خود خاطرنشان کرد: تعداد افرادی را که هدف قرار دادم نشمردم و قصدم این بود عملیات را تا آخرین فشنگ موجود در خشاب ادامه دهم. تهیه بنزین برای آتش زدن نمازگزاران
نوروزاف در مورد هدفش از تهیه بنزین هم اظهار داشت: امیر داعش به من دستور داده بود تا دو ظرف بنزین تهیه کنم، اما با یک ظرف یک و نیم لیتری بنزین در کوله پشتی وارد شدم، اما پیش آنکه به فرش های نمازگزاران برسم و آنها را آتش بزنم دستگیر شدم.
گفتنی است در پایان، رئیس دادگاه با بیان ختم رسیدگی این جلسه، ادامه رسیدگی به اتهامات سایر متهمان پرونده حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) را به جلسه آتی موکول کرد.
دومین حمله تروریستی به حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) ۲۲ مرداد سال جاری انجام شد که عامل اصلی این حمله در محوطه حرم مطهر دستگیر و در ادامه پشتیبان و همدستان وی هم بازداشت شدند و قرار جلب به دادرسی و کیفر خواست این پرونده هم یکم شهریور ماه در دادسرای عمومی و انقلاب اسلامی شیراز صادر شد.

1402/06/19
14:16:38
5.0 / 5
382
تگهای خبر: ثبت , دادسرا , رئیس , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است