ایرنا گزارش می دهد

بدهی شركت های دولتی به بانك مركزی نزولی شد

بدهی شركت های دولتی به بانك مركزی نزولی شد ثبت آسان: تهران - آمارهای بانك مركزی از بدهی شركت ها و موسسات دولتی به این بانك و نظام بانكی، از تداوم نزولی بودن این بدهی ها در 9 ماهه امسال حكایت دارد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، نگاهی به جدیدترین آمارهای بانكی از شاخص های پولی و بویژه بدهی دولت و بانك ها نشان داده است كه میزان بدهی دولت به بانك مركزی اندكی بیش از نصف بدهی بانك هاست؛ البته این بدهی ها مبحث جدیدی نیست چون كه دولت ها برای تامین بخشی از كسری های خود از منابع بانك مركزی به صورت تنخواه برداشت می كنند و بانك ها هم برای جبران نقدینگی خود بعنوان آخرین وام دهنده به این نهاد روی می آورند.
هر چند بانك مركزی در سال های اخیر تلاش كرده است تا ضمن توسعه بازار بین بانكی و حضور فعالانه خود در آن، هم نقدینگی مورد نیاز بانك ها را مدیریت كند و هم نرخ تامین پول بانك ها را كم كند تا به تبع آن نرخ سود در نظام بانكی هم كاهش یابد اما بانك ها با استقراض از یكدیگر در بازار بین بانكی با نرخ های كمتر می توانند نقدینگی كوتاه مدت خویش را تامین كنند و آخرین گزینه آنها باید اضافه برداشت از بانك مركزی باشد چون كه نرخ آن بسیار بالاتر است.
اما در این میان دولت ها در زمینه استقراض از بانك مركزی رویه دیگری دارد به شكلی كه تا پیش از دولت یازدهم عنوان می شد كه دولت منابع بانك مركزی را از آن خود می داند.
با روی كار آمدن دولت تدبیر و امید، برداشت از منابع بانك مركزی به خط قرمز دولت تبدیل شد و آنچه امروز تحت عنوان بدهی بخش دولتی اعم از دولت و موسسات و شركت های دولتی یاد می شود، بدهی های مربوط به گذشته است كه با احتساب نرخ سود سالیانه بر رقم آن افزوده می گردد.
نگاهی به آخرین آمارهای بانك مركزی از تركیب بدهی دولت و بانك ها نشان داده است كه در انتها آذر ماه امسال بدهی بخش دولتی به 63 هزار و 350 میلیارد تومان رسید كه نسبت به آذر ماه سال گذشته 3.6 درصد و از ابتدای امسال 10 درصد رشد دارد؛ از این میزان بدهی سهم دولت 38 هزار و 300 میلیارد تومان و سهم شركت ها و موسسات دولتی 25 هزار و 50 میلیارد تومان است.
هر چند بدهی دولت در یك سال منتهی به آذر امسال 8 درصد و از ابتدای امسال 39.9 درصد رشد كرده است اما بدهی شركت ها و موسسات دولتی در انتها آذر امسال نسبت به آذرماه گذشته 2.5 درصد و از ابتدای امسال 17.1 درصد كاهش داشته است.
بدهی بانك ها به بانك مركزی هم در انتها آذر ماه به بیش از 113 هزار میلیارد تومان یك رسیده است كه نسبت به آذر ماه امسال 7.9 درصد و از ابتدای امسال 13.4 درصد رشد دارد.

**بدهی بخش دولتی به شبكه بانكی
نگاهی به بدهی بخش دولتی به شبكه بانكی كه اوراق مشاركت هم در آن محاسبه می شود، گویای آن می باشد كه در انتها آذر امسال، این شاخص به بیش از 255 هزار میلیارد تومان رسید كه در یك سال منتهی به آذر امسال 21.8 درصد و از ابتدای امسال 16.1 درصد رشد دارد.
از این رقم سهم دولت بیش از 227 هزار میلیارد تومان و سهم شركت ها و موسسات دولتی حدود 28 هزار میلیارد تومان است.
هر چند حجم بدهی دولت به نظام بانكی در یك سال منتهی به آذر امسال 26.3 درصد و از ابتدای امسال 22.2 درصد رشد دارد اما بدهی شركت ها و موسسات دولتی كاهشی بوده و در بازه یكسال منتهی به آذر ماه 5.6 درصد و از ابتدای امسال 17.4 درصد افت كرده است.
بخشی از افزایش بدهی دولت به نظام بانكی به خرید تضمینی محصولات كشاورزی و انتشار اوراق مشاركت برای تامین مالی آن باز می گردد؛ ضمن آنكه بخشی از بدهی دولت به بانك مركزی مربوط به تنخواه هایی است كه طبق قانون در طول سال برداشت می گردد اما در انتها سال یعنی در اسفند همان سال تصفیه می گردد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2025
گزارش: لیلا جودی**انتشاردهنده: فرهاد راستی


1396/11/21
14:06:52
5.0 / 5
5138
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است