تعهد دهلی نو به پروژه انتقال گاز از تركمنستان به هند

تعهد دهلی نو به پروژه انتقال گاز از تركمنستان به هند ثبت آسان: دهلی نو - مشاور وزیر خارجه هند اعلام نموده است نسبت به تعهدات مالی این كشور در پروژه چهارجانبه انتقال گاز تركمنستان به این كشور پایبند خواهد بود.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی 'مانی كنترل'، ام جی اكبر مشاور وزیر خارجه هند اعلام نمود: هند به تعهدات خود در پروژه خط لوله تاپی به شدت پایبند است.
وی اظهار داشت: هند به تعهدات مالی خود در تأمین بخشی از 10 میلیارد دلار برای پروژه بین المللی خط لوله تاپی كه به حل مشكل كمبود انرژی در آسیای جنوبی كمك می نماید، پایبند است.
وی همینطور از نگرانی های خود درباره امنیت این خط لوله و ثبات عرضه گاز سخن گفت.
اكبر در سخنان خود در بیست و پنجمین نشست كمیته مشترك اجرایی پروژه تاپی (تركمنستان، افغانستان، پاكستان و هند) در سرهت آباد تركمنستان اظهار داشت: در شرایط فعلی با عنایت به نیاز انرژی هند چندین پیشنهاد برای احداث خط لوله گاز پیش روی ما قرار دارد، با این وجود ما به شدت به پروژه تاپی پایبندیم.
او به سخنان 'نارندرا مودی' نخست وزیر هند در جریان سفرش به تركمنستان در جولای 2015 اشاره نمود كه از پروژه تاپی بعنوان مهمترین طرح در روابط دو كشور یاد كرده بود.
او در بخشی دیگر از اظهاراتش اظهار داشت: پروژه تاپی چیزی بیشتر از جمع منافع چهار كشور است. این پروژه عرصه ای را برای همكاری های منطقه ای فراهم نمود كه اساساً می تواند نویدبخش همكاری های بیشتر باشد.
او همینطور نگرانی خویش را درباره تأمین امنیت آن بخش از خط لوله كه از مناطق جنگ زده افغانستان و پاكستان می گذرد، ابراز كرد.
ام جی اكبر همینطور از آمادگی كشورش برای میزبانی نشست مشترك بعدی در سپتامبر 2018 در هند اطلاع داد.
او در بخش های پایانی سخنان خود تصریح كرد: ما باور داریم كه خط لوله گاز تاپی روابط سیاسی در منطقه را دگرگون خواهد نمود و به ایجاد اعتماد بین كشورهای حاضر در این پروژه كمك خواهد نمود تا بعنوان همسایگان و شركای یكدیگر به همكاری های خود ادامه دهیم.
هند سومین مصرف كننده بزرگ انرژی و چهارمین واردكننده بزرگ گاز مایع طبیعی در جهان است. تركمنستان چهارمین منابع بزرگ گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد، این كشور احداث سهم خود از خط لوله تاپی را در دسامبر 2015 شروع كرد. خط لوله تاپی توانایی جابه جایی روزانه 90 میلیون متر مكعب گاز را برای مدت سی سال خواهد داشت، مقرر است این پروژه امسال به مرحله بهره برداری برسد.
این پروژه، سوخت تمیز در اختیار اقتصادهای درحال رشد هندوستان و پاكستان خواهد گذاشت. بعد از بهره برداری از این پروژه روزانه 325/1 میلیارد فوت مكعب گاز در اختیار پاكستان و هند و 500میلیون فوت مكعب در اختیار افغانستان قرار می گیرد.
خط لوله گازی تاپی (تركمنستان - افغانستان - پاكستان - هند) یك خط لوله ۱۰۷۸ مایلی است كه مقرر است گاز تركمنستان را به هند ترانزیت كند. هزینه اجرای این طرح بین 7.5 میلیارد تا ۱۰ میلیارد دلار برآورد می گردد.
براساس طرح اولیه، این خط لوله ظرفیت تحویل ۹۰ میلیون مترمكعب در روز گاز یا ۳۰ میلیارد مترمكعب در سال را دارد.
خط لوله تاپی از میدان گازی دولت آباد تركمنستان آغاز می گردد و موازی با بزرگراه هرات، از افغانستان به قندهار خواهد رسید و بعد از آن در پاكستان از شهر كویته به مولتان هند امتداد می یابد.
تركمنستان می خواهد كه كنسرسیوم ساخت خط لوله گازی تركمنستان - افغانستان - پاكستان - هند موسوم به خط لوله تاپی را انتخاب نماید.
از مهم ترین موانع پیش روی ساخت این خط لوله، رقابت منطقه ای و تاریخی هند و پاكستان است، به علت اینكه عبور خط لوله تاپی به هند باید از داخل سرزمین پاكستان عبور كند، سبب وابستگی دهلی نو به اسلام آباد می شود، كه سبب نارضایتی مقامات هندی است.
حتی طرح ساخت خط لوله صلح كه قرار بود گاز ایران را به پاكستان و هند برساند، به علت نگرانی هندی ها نسبت به وابسته شدن به اسلام آباد، بلاتكلیف باقی ماند و در مرحله بعد نام آن به علت خروج هند از این طرح به خط لوله آی.پی (ایران به هند) تبدیل شد.
مانع دیگر ساخت خط لوله تاپی، معضل مالی است كه گفته می گردد عربستان تمایل دارد این مانع را برطرف كرده و برای ساخت این خط لوله سرمایه گذاری كند.
مانع دیگر پیش روی ساخت این خط لوله، تهدیدات امنیتی است. خط لوله تاپی باید از مناطق ناامن افغانستان عبور كند كه گروه های تروریستی مانند طالبان و داعش در آنجا نفوذ دارند، در واقع یكی از دلایلی كه انگیزه كشورهای ذینفع در این پروژه را تابحال سست كرده، نگرانی امنیتی مربوط به این طرح است.
با توجه به موانع موجود، كارشناسان صنعت نفت پیش بینی می كنند كه بازی سیاسی عربستان با خط لوله تاپی، نتیجه ای جز شكست برای ریاض به دنبال نداشته باشد.
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران قبلا درباره ساخت خط لوله انتقال گاز تاپی كه مقرر است گاز تركمنستان را با استفاده از افغانستان و پاكستان به شبه قاره هند منتقل كند و رقیب صادرات گاز ایران باشد، اظهار داشت: خیلی بعید است كه خط لوله گاز تاپی، ساخته شود.
بیژن زنگنه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره ساخت خط لوله انتقال گاز تاپی و اعلام آمادگی عربستان برای تامین مالی ساخت این خط لوله، تصریح كرد: موانعی در راه ساخت این خط لوله وجود دارد زیرا كسی كه بتواند بین پاكستان و هند، تفاهم تولید كند كار بسیار دشوار و مهمی را انجام داده است.
عربستان در تازه ترین اقدام، اعلام نموده است كه در ساخت خط لوله انتقال گاز تاپی كه مقرر است گاز تركمنستان را با استفاده از افغانستان به كشورهای پاكستان و هند انتقال دهد، سرمایه گذاری می نماید.
با توجه به اینكه خط لوله گاز تاپی، رقیب طرح های صادرات گاز ایران به پاكستان و هند است، برخی كارشناسان از این اقدام عربستان بعنوان كارشكنی در مناسبات انرژی ایران یاد می كنند.
آساق**1424**1392


1396/12/04
11:22:48
5.0 / 5
4814
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است