رویترز: صادرات گاز روسیه به آلمان در گرو تصمیم دانمارك است

رویترز: صادرات گاز روسیه به آلمان در گرو تصمیم دانمارك است ثبت آسان: تهران – به گزارش خبرگزاری رویترز، دانمارك به شدت تحت فشار است تا نظرخود را درمورد عبور خط لوله گاز جدید روسیه به آلمان (نورد استریم 2) از نزدیكی سواحل خود اعلام نماید.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، رویترز روز گذشته (دوشنبه) نوشت كه كپنهاگ نمی خواهد تا در حل و فصل یكی از بزرگترین مسائل سیاست خارجی خود بعد از جنگ سرد به صورت یكجانبه عمل كند. اختلافات موجود در اتحادیه اروپا پیرامون افزایش روابط اقتصادی با روسیه باوجود دخالت نظامی مسكو در سوریه و اوكراین و افترا تروریسم در خاك انگلیس هم مانع وحدت مواضع در این نهاد اروپایی می گردد.
سوئد و فنلاند بر خلاف آلمان هنوز مجوز عبور این خط لوله 1225 كیلومتری از مناطق ویژه اقتصادی خود در دریای بالتیك را نداده اند. این خط لوله زیر دریایی تنها از آبهای سرزمینی دانمارك عبور می كند و این امر رای این كشور را اهمیتی دوچندان بخشیده است.
روسیه، دیگر كشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریكا بر سر این پروژه 11 میلیارد دلاری كه ولادیمیر پوتین بانی آن بوده و 5 شركت غربی (شركت های آلمانی یونیپر و وینترشال، شركت هلندی – انگلیسی شِل، شركت اتریشی او ام وی و شركت فرانسوی اِنگی) تامین مالی آن را به عهده دارند به شدت با دولت دانمارك مشغول رایزنی هستند.
مخالفت دانمارك با این پروژه روسیه را كه تامین كننده یك سوم نیازهای گازی اروپا است مجبور می كند تا مسیر دیگری برای این خط لوله در نظر بگیرد.
تاخیردر احداث این خط لوله هم منجر به تضعیف موضع شركت روسی گازپروم در مذاكرات خود با اوكراین در زمینه توافق جدید ترانزیت گاز بعد از سال 2019 شده و شركای غربی آن را دچار بلاتكلیفی می نماید.
دسترسی به گاز ارزان روسیه برای جبران كاهش تولید شركت هلندی شل در اولویت كشورهای شمال اروپا به خصوص آلمان قرار دارد. با این حال كشورهای شرق اروپا بیمناكند كه این خط لوله اتحادیه اروپا را وابسته به گاز روسیه نماید.
امنیت، دغدغه نخست كشورهای شمالی اروپا است كه با افزایش حضور نظامی روسیه در دریای بالتیك و اطراف آن مواجهند. آمریكا در مخالفت با خط لوله نورد استریم 2 از این نگرانی ها بهره برداری كرده است.
رویترز با دستیابی به مكاتبات محرمانه واشنگتن و سفارتخانه هایش در اروپا اطلاع داد كه آمریكا معتقد می باشد این خط لوله منجر به تقویت قدرت نمایی روسیه در منطقه خواهد شد.
اروپام**3092**1590


1397/01/07
13:56:18
5.0 / 5
4836
تگهای خبر: اقتصاد , پروژه , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است