سخنگوی كمیسیون عمران:

امكان برداشت از صندوق توسعه ملی برای طرحهای عمرانی فراهم است

امكان برداشت از صندوق توسعه ملی برای طرحهای عمرانی فراهم است ثبت آسان: تهران- سخنگوی كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت می تواند در اجرای طرح های عمرانی كه با تامین مالی خارجی (فاینانس) در كشور عملیاتی می شود، 15 درصد آورده خویش را از محل منابع صندوق توسعه ملی تامین كند.


«صدیف بدری» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: تامین این میزان منابع اجرای طرح های عمرانی از محل صندوق توسعه ملی در قانون بودجه سال 97 دیده شده است و تمام دستگاه های اجرایی می توانند از این مصوبه برای اجرای پروژه هایی كه از فاینانس استفاده می نمایند، بهره بگیرند.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، دولت تدبیر و امید در نظر دارد با توسعه زیر ساخت های حمل ونقل ریلی كشور تا آخر برنامه ششم توسعه جابجایی 30 درصد بار و 20 درصد مسافر كشور را به شبكه ریلی منتقل كند و از این رو چندین پروژه برای توسعه شبكه ریلی كشور و ارتقای جایگاه ایران در ترانزیت ریلی در منطقه در دست اقدام دارد.
برای تحقق این مهم و كاهش تردد در بخش حمل ونقل جاده ای دولت در نظر دارد بخشی از پروژه های حمل و نقل ریلی را با استفاده از فاینانس اجرایی كند؛ برقی كردن مسیر تهران - مشهد با یك میلیارد و 800 میلیون دلار با فیانانس یك شركت چینی یكی از مهم ترین پروژه های ریلی در كشور است.
قرارداد 3 میلیارد یورویی تامین مالی و ساخت واگن های باری، مسافری و لوكوموتیو بین مركز توسعه صادرات روسیه و راه آهن ایران یكی دیگر از پروژه های مهم ریلی كشور است و مقرر شده 20 هزار دستگاه واگن باری، یك هزار واگن مسافری و 350 دستگاه لوكوموتیو و برخی تجهیزات مورد نیاز این بخش، با همكاری واگن سازان داخلی در كشور تولید شود.
نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی با یادآوری لزوم توسعه شبكه ریلی با استفاده از توانمندیهای داخلی، تصریح كرد: توسعه شبكه ریلی با استفاده از توانمندی های داخلی یكی از مهمترین راه های پشتیبانی از تولید داخلی و افزایش اشتغالزایی در كشور است.
سخنگوی كمیسون عمران مجلس تصریح كرد: در برنامه ششم توسعه بر توسعه حمل و نقل ریلی در كشور تاكید شده و سالیانه یك میلیارد دلار از محل درآمدهای نفتی به توسعه شبكه ریلی و راه آهن اختصاص یافته است.
بدری با اشاره به اینكه راه آهن می تواند در جهت پشتیبانی از كالای ایرانی و افزایش اشتغال به تولید داخلی ریل و واگن هم كمك نماید، تصریح كرد: خوشبختانه اقدام هایی در این زمینه از جانب ذوب آهن اصفهان برای تولید ریل ملی انجام شده و قراردادهایی هم برای تولید آن در داخل منعقد شده است ؛ از این رو شركت راه آهن می تواند در خریدهای مورد نیاز خود از تولیدات كارخانجات داخلی استفاده نماید.
سخنگوی كمیسیون عمران در عین حال خاطرنشان كرد: شركت های تولید كننده ریل و واگن داخلی هم باید در تولیدات خود ملزم به رعایت استاندارد های تایید شده بین المللی در این بخش باشند، زیرا رعایت این استانداردها لازمه ارتقای ایمنی حمل و نقل ریلی و رقابت اقتصادی در كشور است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با تولید كالایی در سطح استانداردهای جهانی، دشمنان هم قادر نخواهند بود با تحریم های اقتصادی كشور ما را تحت فشار قرار دهند.
وی تصریح كرد: شركت راه آهن می تواند با استفاده از منابع مالی دولتی و یارانه ای از محل 20 درصد پروژه های عمرانی در توسعه زیرساخت ها كشور بهره ببرد و دولت هم می تواند با اختصاص وام های كم بهره به تولیدكنندگان ریل و واگن شرایط را برای رقابت آنها فراهم آورد.
سخنگوی كمیسیون عمران مجلس تصریح كرد: حتی اگر قیمت تولیدات داخلی از نمونه های مشابه خارجی گرانتر باشد، باید از آن حمایت كرد زیرا با خرید كالاهای داخلی، سرمایه در كشور جریان می یابد و سود آن به جیب تولیدكنندگان داخلی می رود كه در نهایت به نفع اقتصاد ملی است.
بدری درباره نقش راه آهن در تحقق شعار سال و پشتیبانی از كالای ایرانی هم اظهار داشت: حمل و نقل ریلی نه تنها در ایران بلكه در سراسر جهان از مطمئن ترین و ایمن ترین حمل و نقل است و توسعه زیرساخت های آن با استفاده از كالای ایرانی به رشد و رونق اقتصادی كمك می نماید.
وی با اشاره به اینكه حمل مواد اولیه و كالای های داخلی به وسیله راه آهن می تواند باعث كاهش قیمت محصولات داخلی شود، تصریح كرد: این مساله در كاهش هزینه صاحبان كالا هم موثر است و هزینه تولید كنندگان داخلی را بسیار كاهش خواهد داد.
نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین درباره رقابت تولیدكنندگان داخلی با تولید كنندگان خارجی خاطرنشان كرد: رونق كسب و كار تولیدكنندگان داخلی به خصوص در حوزه ریلی كشور نیازمند حمایت های بیشتر دولت می باشد تا توسعه زیرساخت های حمل و نقل كشور بیش از پیش تسهیل شود.
اقتصام**1108*2025


1397/03/14
23:43:16
5.0 / 5
4636
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , پروژه , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است