درمان كودكان اوتیسم با كمك ربات ها

درمان كودكان اوتیسم با كمك ربات ها ثبت آسان: ایسنا نوشت: ربات های مجهز به سیستم شبكه یادگیری عمیق، یك بینش عمیق با قابلیت شخصی سازی را برای كودكان مبتلا به اوتیسم فراهم می آورند كه در درمان این كودكان نقش به سزایی ایفا خواهند كرد.كودكان مبتلا به اوتیسم اغلب در تشخیص و بیان وضعیت احساسی افراد اطرافشان دچار چالش هستند. بعنوان مثال نمی توانند تفاوت بین چهره ترسیده و شاد را تشخیص دهند.
برای حل این مسئله، برخی از درمانگران از ربات های دوست داشتنی بهره برده اند كه این احساسات را نشان می دهند و به كودكان كمك می كنند تا این احساسات را تقلید كنند كه بتوانند به صورت مناسب به آنها واكنش نشان دهند.
این ربات ها به شكلی طراحی می شوند كه بچه های اوتیستیك را به شیوه شخصی و متناسب با هر كودك درگیر كنند. با این وجود، این درمان تنها در صورتی می تواند موثر واقع شود كه ربات بتواند رفتار كودك را با دقت درك كند و سطح تمركز و هیجان وی را طی دوره درمان، تجزیه و تحلیل كند.
اینجا جایی است كه محققان آزمایشگاه رسانه ای موسسه فناوری ماساچوست(MIT) به میدان می آیند. آنها یك شبكه یادگیری ماشین شخصی را طراحی نموده اند كه به این ربات ها در برآورد علاقه و مشاركت یك كودك در طول جلسات درمان كمك می نماید. محققان از داده های مربوط به هر كودك به صورت اختصاصی و جداگانه استفاده می نمایند.
در نتیجه، این شبكه یادگیری عمیق به ربات ها برای درك پاسخ و واكنش هر كودك كمك می نماید. این واكنش ها بعدها با ارزیابی كارشناسان انسانی تأیید شد.
"اوگی رودوویچ"، نویسنده اول این مطالعه و فوق دكترای شاغل در آزمایشگاه رسانه ای دانشگاه MIT توضیح می دهد: هدف دراز مدت ما ساخت ربات هایی نیست كه جایگزین درمانگرهای انسانی شوند، بلكه درمانگرها را با اطلاعات كلیدی، محتواهای درمانی و همینطور تعاملات جالب و طبیعی تر بین ربات ها و كودكان مبتلا به اوتیسم كمك می نماید.
وی همینطور اشاره می كند كه این ربات ها امكان دارد روزی برآوردهای مداوم و ثابت از رفتار كودكان اوتیستیك عرضه كنند.
"روزالیند پیكارد"یكی دیگر از نویسندگان این تحقیق می گوید: تولید یك سیستم یادگیری ماشین و هوش مصنوعی كه در درمان اوتیسم كار كند، یك چالش بزرگ است، زیرا روش های معمول هوش مصنوعی نیاز به اطلاعات زیادی دارد كه در هر دسته بندی مشابهت های زیادی دارد. در اوتیسم كه در آن ناهمگونی حاكم است، رویكردهای نرمال هوش مصنوعی شكست می خورند.
برای درمان اوتیسم با كمك ربات، ربات انسان نمای NAO توسط محققان مورد استفاده قرار گرفت. NAO یك ربات منحصر به فرد است كه شبیه یك ابرقهرمان با ارتفاع 60 سانتی متر است.
این ربات می تواند انواع مختلف احساسات را با استفاده از رنگ چشم ها، تن صدا و حركات اندام بیان كند. این مطالعه شامل 35 كودك مبتلا به اوتیسم بود، 17 نفر از آنها از ژاپن و 18 نفر دیگر از صربستان بودند. همه آنها بین سنین 3 تا 13 سال بودند.
واكنش آنها در طول جلسات درمان 35 دقیقه ای به ربات ها متفاوت بود. برخی از آنها احساس خواب آلودگی و خستگی می كردند و برخی دیگر حتی در بعضی موارد با لمس كردن ربات از شدت هیجان از جا می پریدند یا با ربات می خندیدند و كف می زدند.
این مطالعه بطور قطع یك قدم رو به جلو در راه درست است و برای كودكان مبتلا به اوتیسم امید به ارمغان می آورد، به صورتی كه آنها می توانند با روش های پیشرفته تر در آینده درمان شوند.


5656

1397/04/12
21:32:43
5.0 / 5
5104
تگهای خبر: سند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است