رونمایی از نخستین شیء چاپ شده به صورت چهار بعدی

رونمایی از نخستین شیء چاپ شده به صورت چهار بعدی ثبت آسان: ایسنا نوشت: با تلاش گروهی از مهندسان مكانیك دانشگاه ؛هنگ كنگ؛، نخستین سرامیك چاپ 4 بعدی دنیا ساخته شد.چاپ چهار بعدی هر چند هنوز در آغاز دوران خود است، به سرعت در كنار چاپ سه بعدی بعنوان روشی نوآورانه و امیدواركننده در تولید، در حال مطرح شدن است.
همه چیز از خانه های چاپ سه بعدی كاملا كاربردی گرفته تا سازه های عظیم مثل پل های چاپ سه بعدی، قلمرو توانایی های مهندسی و مفاهیم طراحی جدید و پویا را گسترش داده است.شاید بهترین بخش از این موضوع، این است كه گذار از دو بعدی به سه بعدی با استقبال خیلی از افراد در تعدادی از صنایع و زمینه ها مواجه شده است.همین طور كه ما با این تكنولوژی جدید هماهنگ می شویم، فناوری چاپ چهار بعدی هم در افق نمایان شده است. گروهی از محققان دانشگاه شهر هنگ كنگ(CityU) یك روش چاپ چهار بعدی(4D) را برای سرامیك ها توسعه داده كه نخستین نوع آن در جهان است.
همانطور كه از نامش بر می آید، از همان مدل چاپ سه بعدی، با یك مرحله مهم، شامل شكل دادن به شیء استفاده می نماید. نتیجه یك فرآیند است كه محصولی را در زمان واقعی با فرآیند ویرایش و تعاملی در زمان واقعی تولید می كند.پژوهشگران به منظور دستیابی به اثرات مورد نظر خود، یك جوهر تولید كردند كه محتوی نانوذرات سرامیكی و پلیمرهای الاستیك است. هنگامی كه حرارت اعمال می شود، این جوهر ویژه قادر به كشش سه برابری است.همانطور كه می توان تصور كرد، این فرآیند نوآورانه دو مرحله ای كه توسعه آن دو سال به طول انجامید، با میزان قابل توجهی آزمون و خطا امكان پذیر شد.
پروفسور "لو جیان" استاد گروه مهندسی مكانیك CityU كه تیم را رهبری می كند، اظهار داشت: از ساخت جوهر تا توسعه سیستم چاپ، ما تلاش كردیم چندین بار روش های مختلفی را امتحان كردیم، چون كه عوامل زیادی نظیر نوع سرامیك، اندازه نوك نازل، سرعت و نیروی فشرده سازی و درجه حرارت وجود دارد كه می تواند نتیجه را تحت تاثیر قرار دهد.این فرآیند پیچیده می تواند منجر به تعدادی از پروژه های تحقیقاتی جدید و هیجان انگیز شود. پروفسور "لو" در مورد پتانسیل عظیم چاپ چهار بعدی در آینده اظهار داشت: با قابلیت شكل دهی تطبیق پذیر سرامیك چاپ شده، كاربرد این روش بسیار زیاد است.
وی اضافه كرد: یكی از كاربردهای امیدواركننده، الكترونیك است. مواد سرامیكی در انتقال سیگنال های الكترومغناطیسی بسیار بهتر از مواد فلزی هستند. با ورود شبكه 5G، محصولات سرامیكی نقش مهمی در تولید محصولات الكترونیكی بازی خواهند كرد.وی همینطور اعتقاد دارد كه ماهیت هنری این مواد و توان بالقوه آن به شكل های پیچیده شكل می گیرد و می تواند در ساخت پشت گوشیهای تلفن همراه سفارشی استفاده گردد. همینطور تجمل سرامیك در مقابل درجه حرارت بالا چشمگیر است و امكان دارد یك روز از آن بعنوان یكی از مواد كاربردی در هوافضا استفاده گردد.
كار این تیم نشان داده است كه باآنكه شاید شما نمی توانید چرخ را دوباره اختراع كنید، اما می توانید به صورت چشمگیری روند ساخت خود چرخ را تغییر دهید و بهبود ببخشید.این مطالعه در مجله Advanced Sciences انتشار یافته است.
5656


1397/05/29
14:39:13
5.0 / 5
4549
تگهای خبر: توسعه , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است