آنفلوآنزایی كه می تواند در ۶ ماه ۳۳ میلیون نفر را نابود كند

آنفلوآنزایی كه می تواند در ۶ ماه ۳۳ میلیون نفر را نابود كند ثبت آسان: سیناپرس نوشت: در یك صد سالگی فاجعه اپیدمی آنفلوآنزا در اسپانیا، خطر شیوع این بیماری در سطح جهانی بخصوص ایالات متحده آمریكا پیش بینی می گردد كه كارشناسان و محققان به ارزیابی فاجعه و عرضه پیشگیری های لازم در این رابطه پرداخته اند.
حدود یك قرن پیش، در اسپانیا بیماری آنفلوانزای حادی شیوع پیدا كرد كه بیشتر از پنجاه میلیون نفر را از بین برد. به باور كارشناسان، هم اكنون جهان درخطر مبتلا شدن به یك بیماری همه گیر با مقیاس مشابه قرار دارد. درست یك صد سال پیش، در سال ۱۹۱۸ میلادی اسپانیا دچار شیوع آنفلوآنزا شد كه ششصد و هفتاد و پنج هزار كشته داده و در سطح جهانی جان بیشتر از پنجاه میلیون نفر را گرفت. در آن زمان از هر ۲۰ نفر یك نفربر اثر این بیماری كشته شد.
چندی پیش تیمی از پژوهشگران با همكاری و حمایت بیل گیتس نسبت به ترسیم نقشه احتمالی شیوع جهانی ویروس آنفلوانزا اخطار داده و اعلام نمودند این بیماری می تواند طی شش ماه در سراسر جهان شیوع یافته و سی و سه میلیون نفر را از بین ببرد. گفتنی است پیش ازاین هم بیل گیتس بارها نسبت به امكان این مورد اخطار داده و در ماه گذشته هم طی سخنانی در نشست جامعه پزشكی منچستر و ژورنال پزشكی نیوانگلند، این مورد را تكرار كرد. وی در این رابطه اظهار داشت: «در صورت بروز تهدیدات بیولوژیكی، فقدان حس واكنش سریع احساس می گردد. جهان باید خویش را برای چنین خطری آماده كند همان گونه كه ما خویش را برای جنگ آماده می نماییم.»
محققان و پژوهشگران مركز بهداشت هاپكینز اخطار داده اند كه شیوع آنفلوآنزا بعنوان بزرگ ترین خطر رویداد قرن با بیشترین تلفات در ایالات متحده آمریكا، جان انسان ها را تهدید می كند. این مركز بهداشت در شبیه سازی خود شیوع بیماری آنفلوآنزا را به نام Clade X شبیه سازی كرده و دریافت كه صد و پنجاه میلیون نفر ازجمله پانزده میلیون در ایالات متحده آمریكا در اثر این اپیدمی كشته خواهند شد.
در اینجا سؤالی مطرح می گردد كه پاسخ به آن كمی مشكل است. چرا و چگونه در این دوره ای كه علم پزشكی پیشرفت قابل توجهی داشته، ایالات متحده امریكا و سراسر جهان از این بیماری همه گیر صدمه خواهند دید؟ پزشكان و كارشناسان بهداشتی معتقد هستند كه تلاش های این قشر برای برطرف ساختن خطر شیوع و مرگ ومیر انسان ها كافی نبوده و آن ها قادر نیستند تا جلوی چنین فاجعه ای را به صورت كامل بگیرند؛ اما مهم خطری است كه شیوع این بیماری كل جهان بخصوص آمریكا را تهدید می كند و درواقع می توان با به كارگیری واكسن هایآنفلوآنزا، گسترش زیرساخت های اورژانس و سیستم مراكز بهداشتی و همینطور تقویت ظرفیت پاسخ گوئی جهانی به كاهش خطر این شیوع كمك كرد.
در حال حاضر در سال ۲۰۱۸ میلادی، علم پزشكی آمریكا با پیشرفت هایی كه داشته است، ابزارهای زیادی برای مقابله با آنفلوآنزای همه گیر در اختیار دارد كه قرن قبل از آن بی بهره بوده است. واكسن های موجود آنفلوآنزا اگر نتوانند مصونیت كامل تولید كنند اما می توانند حفاظتی جزئی داشته باشند تا واكسنی قابل اعتماد ساخته شود. علاوه بر آن آنتی بیوتیك ها هم برای مبارزه با عفونت های ثانویه این بیماری كمك كننده هستند و می توانند از كشتار بالا جلوگیری نمایند. باید توجه كرد كه از سال ۱۹۱۸ میلادی تابحال یك صد سال قبل و علم پزشكی پیشرفت های چشمگیری داشته است.
در كنار این مزایای پیشرفت كه بعد از یك قرن ایجادشده می توان به افزایش خطرات ناشی از پیشرفت و تمدن در شیوع این بیماری اشاره نمود. شبكه های حمل ونقل جهانی با پیشرفتی كه داشته اند، می توانند كمتر از ۲۴ ساعت یك ویروس را از گوشه ای از جهان به یكی از شهرهای پرجمعیت آن در بخش دیگر برسانند.
علاوه بر آن به علت تنوع گونه های ویروس آنفلوآنزا، امكان ابتلای مكرر در یك فصل به این بیماری وجود دارد چراكه بین عوامل مختلف بیماری زا، حفاظت متقابل زیادی نبوده و مصونیت تولید نمی نماید. بیشتر افرادی كه در فصل سرما به بیماری آنفلوآنزا مبتلا می شوند، ویروس های گونه H3N2 را دریافت كرده و دچار آنفلوآنزای نوع A می شوند؛ اما بر مبنای بررسی ها و داده های مركز كنترل و پیشگیری از بیماری، تعداد بسیار كمی از افراد در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد، ویروس نوع H1N1 یا آنفلوآنزای نوع B را دریافت می كنند. در ضمن امكان دارد مبتلا شدن به یكی از ویروس های آنفلوآنزای نوع A یك حفاظت كمی نسبت به دیگر ویروس های آنفلوآنزای نوع A تولید كند اما هیچگاه فرد را نسبت به ویروس های آنفلوانزای نوع B مصون نخواهد كرد.
قابل توجه است كه گروهی از پژوهشگران آمریكایی در آخرین فعالیت های تحقیقاتی خود واكسنی را برای بیماری آنفلوآنزا ساختند كه روی انواع ویروس های این بیماری مؤثر بوده و می تواند بعنوان عاملی پیشگیرانه و محافظتی مورداستفاده قرار گیرد. علاوه بر آن دانشمندان كانادایی طی پژوهش های جدید خود موفق به عرضه و ساخت دارویی به نام Vasculotide شده اند كه در درمان انواع مختلف بیماری آنفلوآنزا مؤثر بوده و در بهبود آن نقش تعیین كننده ای دارد. در ضمن پژوهشگران استرالیائی دانشگاه ملبورن هم موفق به كشف نوعی سلول شده اند كه توانائی نابودی ویروس عامل بیماری آنفلوآنزا را دارد. این مورد می تواند سبب افزایش امید پزشكان برای ساخت واكسن دائمی آنفلوآنزا شود.
در این قرن بیماری های همه گیر مختلفی در بخش یا سراسر سطح جهان شیوع پیداكرده و كشته های بسیاری برجای گذاشته است. شیوع بیماری ابولا در غرب آفریقا در سال ۲۰۱۴ تا ۱۵ میلادی بیشتر از یازده هزار نفر را در آنجا كشته و در سراسر جهان ترس بوجود آورده است. شیوع سارس SARS در سال ۲۰۰۲ میلادی، آنفلوانزای H1N1 در سال ۲۰۰۹ میلادی، بیماری مرس MERS در سال ۲۰۱۲ میلادی نمونه های دیگری از این بیماری های اپیدمی هستند كه كشته های بسیاری برجای گذاشتند.
روند جدید سیاسی و اجتماعی در جهان سطح خطر را بالا می برد. افزایش رو به رشد احساسات ضد واكسیناسیون در ایالات متحده آمریكا و اروپا، خطر مبتلا شدن به بیماری های عفونی ازجمله سرخك را افزایش داده و احتمال مقاومت به واكسن در صورت مبتلا شدن به بیماری همه گیر بالا رفته است.
از اقداماتی كه دانشمندان و پژوهشگران با حمایت دولت ها باید در جهت مقابله با این اپیدمی انجام دهند بهبود و ساخت واكسنی جهت پیشگیری از مبتلا شدن به آنفلوآنزا است. تقویت آمادگی اپیدمی ایالات متحده آمریكا و دیگر كشورها هم می تواند عاملی كمك كننده در جهت مقابله با این اپیدمی باشد. باید بیمارستان ها و مراكز درمانی و بهداشتی خاصی را نسبت به این مورد آماده كرد تا انتقال بیماران عفونی به همه بیمارستان ها انجام نشود و خطر همه بیمارستان ها و كاركنان مراقبت های بهداشتی را تهدید نكند چراكه در این صورت امكان آلوده شدن افراد غیر آلوده بیمار افزایش پیداكرده و به میزان مرگ ومیر اضافه خواهد شد. تقویت ظرفیت پاسخ گوئی جهانی در اپیدمی آنفلوآنزا یكی دیگر از اقداماتی است كه می تواند در سطح فاجعه تأثیر داشته و آنرا كم كند.
بااین حال مركز مدیریت و پیشگیری بیماری آمریكا در فصول سرد و شیوع بیماری آنفلوآنزا برای مقابله با این بیماری پیشنهاد می دهد كه همه افراد از نوزاد ۶ ماهه به بالا واكسن این بیماری را دریافت نمایند.


5656

1397/07/25
16:45:27
5.0 / 5
4524
تگهای خبر: تولید , ساخت , كارشناس , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است