شناسایی هورمونی كه امكان كشاورزی در فضا را مهیا می كند

شناسایی هورمونی كه امكان كشاورزی در فضا را مهیا می كند ثبت آسان: ایسنا نوشت: محققان دانشگاه ؛زوریخ؛ هورمونی را كشف كرده اند كه می تواند امكان كشاورزی در فضا را در شرایط جاذبه صفر و مواد مغذی ضعیف فراهم سازد.امروزه شركت های بزرگ فضایی به دنبال این هستند كه امكان زندگی انسان روی ماه و مریخ را فراهم سازند. ناسا، اسپیس ایكس و بلو اوریجین به دنبال دستیابی این مهم هستند. یكی از بزرگترین چالش ها و مشكلات در مورد بایدها و نبایدهای زندگی انسان روی مریخ و ماه مشكلات بقا است.
به عنوان مثال، مشكل اصلی زندگی روی مریخ وجود غذا، هوا و آب كافی روی این سیاره است. كره مریخ به صورت میانگین ۱۴۰ میلیون مایل از "زمین" فاصله دارد. مقامات ناسا قبل از این اعلام نموده بودند كه برای تهیه غذای مورد نیاز خدمه مریخ ۱۰ تن غذا لازم است. یكی از طریق های رفع این مشكل، رساندن غذا به مریخ از سالیان پیش از آغاز ماموریت است كه این كار بسیار هزینه بردار است و برای انجام آن باید میزان زیادی كود كشاورزی به ماه یا مریخ رسانده شود.
یكی از جالب ترین راه ها برای رفع مشكلات مربوط به غذا در فضا، كشاورزی است. در این راستا دانشمندان چگونگی امكان رشد گیاه در فضا و شرایطی را كه جاذبه صفر است، بررسی كردند. حال محققان دانشگاه "زوریخ" دریافته اند كه با استفاده از یك هورمون می توان در فضا به پرورش گیاه پرداخت. یك تیم از زیست شناسان دانشگاه زوریخ موفق به كشف یك هورمون "استریگولاكتون"(strigolactone) شدند كه می تواند كشاورزی در فضا را ممكن سازد. رشد و نمو گیاهان به صورت عمده توسط هورمون های گیاهی كنترل می گردد و تولید این هورمون ها هم توسط خود گیاهان انجام می گیرد.
استریگوﻻكتون ها، در همزیستی گیاهان با قارچ های همزیست اهمیت زیادی دارند. در این ارتباط متقابل، قارچ ها مواد معدنی را از خاك به گیاه منتقل كرده و در عوض گیاه هم فرآورده های نهایی فتوسنتز(قندها) را در اختیار قارچ ها قرار می دهد حتی اگر شرایط محیطی مانند ماه دشوار باشد. این هورمون در اصل هم زیستی گیاه و قارچ را بالا می برد.
این دانشمندان فرآیند " مایكوریزا" را مورد بررسی قرار دادند. مایكوریزا به مفهوم هم زیستی سازنده بین یك قارچ و ریشه های یك گیاه است.نخینه های قارچی آب، نیتروژن، فسفات و عناصر كمیاب دیگری را به گیاه می رسانند. نخینه رشته ای لوله ای شكل است كه واحد ساختمانی همه قارچ ها به جز مخمرها و آكتینو باكتری ها است. گیاه هم برای قارچ قند بیشتری فراهم می سازد.
این محققان از گل اطلسی برای كشف پتانسیل گیاه برای رشد در شرایط سخت استفاده كردند. چونكه شرایط رشد این گیاه مانند سبزیجاتی مانند سیب زمینی، گوجه فرنگی و بادمجان است. این روش می تواند راهی برای زنده ماندن گیاه در شرایطی سخت همچون وجود كم خاك را فراهم سازد.
گفتنی است سالها است كه فضانوردان "ایستگاه فضایی بین المللی" در فضا به كشت گیاهان ساده می پردازند.

5656

1397/07/30
12:32:05
5.0 / 5
4759
تگهای خبر: تولید , ساخت , شركت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است