گزارش ایسنا از پنجمین دادگاه حسین هدایتی و ۱۰ متهم دیگر

هدایتی: اخلالگر كسی است كه منابع ارزی كشور را به تاراج برده است

هدایتی: اخلالگر كسی است كه منابع ارزی كشور را به تاراج برده است ثبت آسان: پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و ۱۰ متهم دیگر به بی نظمی در نظام اقتصادی بامداد امروز اجرا شد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، قاضی مسعودی مقام در ابتدای این جلسه، سپس تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی كیفری به متهمین حاضر در جلسه، اظهار نمود: جلسه دادگاه رسمی است. در جلسه قبل آقای حسین هدایتی دولابی قسمتی از دفاعیات خودرا در چارچوب آخرین دفاعیات بیان نمودند.
وی، از هدایتی پرسید: دفاعیات دیگری دارید؟
هدایتی پاسخ داد: بله
قاضی مسعودی مقام تصریح كرد: شما و آقای موسوی نژاد خطاب به هم مطالب را مطرح نكنید و اهتمام كنید به اختصار توضیحات خودرا بیان كنید.
وی ضمن رد كیفرخواست، عنوان كرد: اینكه ادعا می شود سپس گذشت دو ماه، سپرده برداشته شده كذب محض است. در صورتی كه سپرده یك ساله و قابل تمدید تا پنج سال بوده است. آقای موسوی نژاد شما باید پاسخگوی اقدامات قانونی و غیرقانونی خود باشند. هیچ مدركی دال بر خرید غیرقانونی ملك از طرف من وجود ندارد. تبانی یعنی چه؟ اگر تبانی ثابت شود یعنی مجرمیت. اگر می گویید در سال ۹۴ تبانی كردم اسم از قائم مقام بانك آوردید كه تنها دو ماه مسئولیت داشته است.
هدایتی، عنوان كرد: مدیران شركت ها كارمندان آقای یقینی هستند و ارتباطی به بنده ندارند در جلسه اول بنده مستنداتی نمایش كردم كه اسناد شركت ها درشت هستند و حال كه شما می گویید این اسناد درست نیستند حتما جعل شده است كه یقینی خودش باید ییاید و جوابگو باشد.
وی اظهار داشت: ریاست محترم شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی! بنده حسین هدایتی دولابی، تولید كننده هستم و به نظر بنده اخلالگر در نظام اقتصادی كسی است كه منابع ارزی كشور را به تاراج برده است. سكه، طلا و ارز گرفته و منابع كشور را از بین برده است. بنده نه ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتم و نه واردات داشتم. در ۴۰ سال فعالیت اقتصادی در حوزه كشاورزی، تولید، خصوصاً پرورش میگو یار نظام بودم و در دوران دفاع مقدس در جبهه ها حضر داشتم. نماینده دادستان در جلسات گذشته گفته بود كه بنده برای كسب شهرت دست به این اقدامات زده ام كه باید پاسخ بدهد این شهرت به چه درد من می خورد؟ من اگر شهرت نداشتم نمی توانستم وام بگیرم؟ چه بسا افراد زیادی هستند كه شهرت ندارند اما از بانك سرمایه وام گرفتند.
وی، اضافه كرد: بنده تنها یك ملك خریدم و وام گرفتم. در تاریخ ۱۵/ ۱۰/ ۱۳۹۵ بانك سرمایه درحالیكه هنوز سر رسید وامم نرسیده بود مبادرت به تشكیل پرونده كرد. بنده استعلام كردم گرفتن وام از بانك جنبه كیفری ندارد و جرم نیست. اگر كارشناسی املاك باز اشتباه بوده آن هم جرم نیست مگر اینكه تبانی رخ داده باشد.
هدایتی، بیان كرد: در تاریخ ۸/۳/ ۱۳۹۷ پرونده بنده در شعبه ۹ دادگاه كیفری تشدید شد و به بهتان مشاركت و بی نظمی در نظام اقتصادی به دادگاه ویژه جرایم اقتصادی ارسال شد. این پرونده پیش از استجازه از مقام معظم رهبری تشكیل شده و مشمول این استجازه نمی گردد. من تلفنی از كمیسیون حقوقی مجلس استعلام گرفتم و آنها گفتند این پرونده مشمول استجازه رهبری نمی گردد.

قاضی مسعودی مقام خطاب به هدایتی اظهار داشت: آقایان كه این مطلب را بیان می كنند آیا آیین نامه استجازه را خوانده اند. آیا آقایان حاضر هستند مكتوب هم نظر دهند؟

حضور من در بخش ورزش ۱۲ سال پیش از آنكه وام بگیرم بوده است
هدایتی، اظهار داشت: از سال ۵۷ كارآفرین هستم و سبب اشتغال هزاران نفر شده ام. در بخش ورزش و كمك به پرسپولیس محبوبم از سال ۸۲تا ۹۴ مبادرت به ورود به بخش ورزش كردم. نكته مهم این كه حضور من در بخش ورزش ۱۲ سال پیش از آنكه وام بگیرم بوده است. توسعه بنگاه های اقتصادی شامل تاسیس شركت استیل اذین از اقدامات دیگر من بوده است. من نخستین تولید كننده تزئینات ساختمانی هستم. راه اندازس دانشگاه علمی كاربردی استیل آذین، راه اندازی كارخانه قیر در غرب كشور از اقدامات دیگر بنده است.
وی، اضافه كرد: ۲۰ سال است بزرگترین پرورش دهنده میگو هستم و بنابراین شركت پست عكس بنده را بعنوان بزرگترین تولید كننده میگو تمبر كرده است. بنده مبادرت به خرید ملكی از آقای سید مهدی موسوی نژاد كردم و تمام اقدامات كارشناسی ملك و ستاندن تسهیلات توسط ایشان در سال ۸۹ و پیش از آشنایی بنده با ایشان توسط خودش انجام شده است.
هدایتی در بخش دیگری از اظهارات خود، عنوان كرد: من حسین هدایتی نقشی دز ستاندن تسهیلات نداشتم بلكه تمام این موارد پیش از ورود بنده بوده است. من فقط سپرده به بانك آوردم و این كار هم جرم نیست. در توافق موسوی نژاد با بانك صراحتا قید شده تسهیلات یك ساله و قابل تمدید به ۵ سال هستند.
وی، افزود: موسوی نژاد باید خودش پاسخگوی اقدامات قانونی و غیرقانونی خود باشد. بنده چندین بار گفتم كارشناسان را هم به دادگاه بیاورید. اما این كار انجام نشد و جرا فقط برای آقای فیروزگرانی كه فوت كرده كیفرخواست صادر گردیده است. اگر تایید گردد كه كارشناسی ها درست بوده جرمی رخ نداده است و اگر تمام كارشناسی ها جعلی هستند افراد دیگر پاسخگو باشند. حتی موسوی نژاد هم بی گناه است و كارشناسان باید جوابگوی كارشان باشند.
هدایتی، تصریح كرد: در كیفرخواست چندین بار آمده است كه بنده و آقای موسوی نژاد تبانی كرده ایم. تبانی یعنی چه؟ یعنی ما با مدیران چایی و شیرینی خورده و رشوه داده ایم كه این مورد باید ثابت شود.
وی در بخش دیگری از آخرین دفاعیات خود، اظهار داشت: هیئت كارشناسی امروز مقرر است نظر خودرا در مورد ملك جاده مخصوص كرج بگوید. ملك جاده مخصوص را برای فروش گذاشتیم و كارشناسی آن بیشتر از نخستین كارشناسی دادگاه بوده است. در جریان هستید كه ملك دو یا سه برابر شده و مشمول ارزش افزوده شده است. شما بیشتر از ۵۰ مورد مطالب كذب به من نسبت دادید كه من می توانم در دادگاه انتظامی قضات از شما شكایت كنم. اما ترجیح میدهم شما را به خدا واگذار كنم.

دم من گرم كه وام گرفتم و برای ورزش كشور هزینه كردم
وی خطاب به نماینده دادستان، عنوان كرد: شما در مورد همسر و فرزند من در جلسات دادگاه مطالبی را بیان كردید و گفتید همسرم تابعیت كانادا دارد. قرار بود مدرك بیاورید، چه شد؟ باید آنها را ثابت كنید. ایشان گفتند من وام گرفتم و آنرا در ورزش جهت كسب شهرت هزینه كردم. دم من گرم كه وام گرفتم و برای ورزش كشور هزینه كردم.
هدایتی، اظهار داشت: ده ها بار آقای كیان پیشه به جهرم مراجعه نموده است و نامه نوشته كه كارشناس تعیین شود. شما كه اصل نامه را دارید اجازه می دادید ملك كارشناسی می شد و قیمت اصلی ملك مشخص می شد. گفته شده است ملك به قیمت ۶ سال پیش كارشناسی شود و بر مبنای قیمت آن زمان ملك ۳۲ میلیارد كارشناسی شده. چرا ملك را زیر قیمت بازار كارشناسی كردند؟
وی افزود: شما در جایی هم گفته اید شاید ما اصلا نخواهیم ملك را كارشناسی نماییم. آمدیم و مالك مرد، ورشكسته شد یا فرار كرد، آن زمان وثایق او را ضبط می كنند. من كه زنده هستم. مدیران بانك باید...

رای مدیران بانك سرمایه صادر شده است
قاضی مسعودی مقام صحبت های وی را قطع كرد و واكنش نشان داد: رای مدیران بانك سرمایه صادر شده و امشب اعلام می شود.
هدایتی در ادامه دفاعیات خود، عنوان كرد: من 1140 میلیارد تومان وثیقه نزد بانك داشتم اما بانك گفته بود وثیقه من صفر است.
قاضی مسعودی مقام، اظهار داشت: شما كه مالك نبودید چطور نزد بانك وثیقه گذاشتید؟
هدایتی پاسخ داد: در ادامه دفاعیات خود به این مورد هم می رسم.
وی اضافه كرد: ما بارها می رفتیم كه با بانك توافق نماییم و ملك را فروخته و پولش را به بانك واریز نماییم. 100 میلیارد واریز كردیم ولی نه در زمان خودش، باقی را هم وثیقه ملكی گذاشتیم.
هدایتی، افزود: این شركت ها و صورت های حسابرسی شده مالیات هم داده اند و سرمایه ثبتی هم داشتند. آقای وافی كارمند من و مدیرعامل شركت من است و در دسترس و قابل رسیدگی است.
وی اضافه كرد: آقای وافی مدیرعامل شركت من، در سال 94 تمام اختیارات خودرا به بانك تفویض كرد. من بر طبق قولی كه در جلسه اول دادم قول می دهم كه تسویه حساب ریالی و ملك در تهران، شمیران یا لواسان را انجام می دهم. بانك چرا با در دست داشتن اصل اسناد بلاعزل از ترهین ممانعت كرده است؟
هدایتی، عنوان كرد: 65 میلیارد و 500 میلیون تومان به سه نفر داده اند كه اسناد آنها را به دادگاه نمایش كرده ام و ضابطان قول داده اند آنرا وصول كنند. 13 میلیارد و 650 میلیون تومان هم به یقینی بابت خرید شركت ها داده ام و فكر می كردم این شركت ها درست هستند اما بعدا فهمیدم كه اسناد آنها صوری هستند و یقینی باید جواب دهد چرا شركت های صوری و قلابی به ما معرفی كرده است كه امروز گرفتار شویم خودمان می توانستیم شركت ثبت نماییم و گرفتار این مشكلات نشویم.
وی اظهار داشت: 18 میلیارد تومان هم از بابت ۱۰ درصد سپرده بانكی پرداخت كرده ام. ۵۰ میلیارد تومان ضمانت نامه از بانك گردشگری گرفتیم كه آنرا به شركت نورد اهواز بودیم. 4 و 5 سال از این مورد می گذرد و هنوز شركت نورد اهواز با ما تسویه نكرده است.
هدایتی اظهار داشت: قرار بود شركت نورد اهواز برای ما 34 تا اسلپ بسازد كه این كار را نكرده است و بنده برای این كه به بانك گردشگری بدهكار نباشد 43 میلیارد پرداخت كردم امروز قیمت 34 اسلپ 177 میلیارد تومان است.

47 میلیارد تومان هم از بانك صندوق ذخیره فرهنگیان در زمان تصدی ضیایی وام گرفتیم
وی، افزود: 47 میلیارد تومان هم از بانك صندوق ذخیره فرهنگیان در زمان تصدی آقای ضیایی وام گرفتیم كه با این پول از عراق نفت خریداری كردیم و به پتروشیمی ها دادیم. چون آقای قندالی و ضیائی با هم دعوا داشتند این حساب را هم تسویه كردیم.
وی اظهار داشت: آقای م. الف و م.ه از صندوق ذخیره فرهنگیان وام گرفته اند و تسویه نكرده اند. آقای ورزشكاری هم كه دوست بنده است و بارها به خاطر قهرمانی از من تشكر كرده از صندوق ذخیره فرهنگیان وام گرفته و هنوز تسویه نكرده است.
در ادامه نماینده دادستان گفت این فرد وام خودرا تسویه كرده است.
هدایتی، بیان كرد: بنده برای خرید یك شركت از سازمان خصوصی سازی در مناقصه شركت كردم و بابت آن 300 میلیارد تومان دادم. این شركت 795 میلیارد تومان بدهی انباشته داشت كه پس از چهار سال بدهی آنرا به چهارصد میلیارد رساندیم.

از آقای پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی و آقای مهریزی شكایت كرده ایم
وی در ادامه دفاعیات خود اظهار داشت: هم اكنون از آقای پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی و آقای مهریزی شكایت كرده ایم برای اینكه آنها به ما گفته بودند این شركت 1200 كارگر دارد كه نداشت.

250 میلیارد تومان به 14 فدراسیون ورزشی كمك كرده ام
هدایتی اضافه كرد: بنده در بخش ورزش از سال 82 تا 94 هزینه كردم. در كیفرخواست آمده است كه بنده 30 میلیارد تومان به ورزش داده ام كه اشتباه است، بلكه 250 میلیارد تومان به 14 فدراسیون ورزشی به پاس كار خیر و توسعه ورزش كمك كرده ام.

ادامه دارد...1397/12/27
13:34:19
5.0 / 5
4271
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است