مدیرعامل ستاد دیه كشور:

شاكیان پرونده های غیرعمد شمر بن ذی الجوشن نیستند

شاكیان پرونده های غیرعمد شمر بن ذی الجوشن نیستند ثبت آسان: مدیرعامل ستاد دیه كشور با اشاره به این كه مطالبات شاكیان خصوصی حقوق حقه آنها محسوب می شود، اظهار داشت: بر خلاف تصور عامه اولیاء دم و طلبكاران مالی پرونده های غیرعمد شمر بن ذی الجوشن نیستند.


به گزارش ثبت آسان به نقل از روابط عمومی ستاد دیه كشور، سید اسدالله جولایی، با حضور در برنامه «روی خط خبر» ضمن تقدیر از همیاری خیرین نوعدوست ایران اسلامی در امتداد پشتیبانی از بدهكاران غیربزهكار اظهار داشت: در پروسه استخلاص این دسته از زندانیان رعایت مقدماتی چند نیاز است كه غیرعمد بودن و احراز نیازمندی افراد همچون آن مولفه ها است.
وی افزود: وقتی یك زندانی با تحقیق و ستاندن استعلام های دقیق از طرف نهادهای ذی ربط، ناتوان از پرداخت بدهی شناخته شد در سیر رسیدگی به هر پرونده ما از شاكی یا شكات گوناگون یك پرونده در امتداد دستیابی هرچه سریعتر آنها نسبت به حقوق زایل شده شان دعوت می نماییم تا با لحاظ انصاف و تبیین شرایط معیشتی و مشكلات اقتصادی خانواده نیازمند این محكومان مبلغ را تا حد ممكن در چارچوب «گذشت رضایتمندانه» تقلیل دهیم كه در این زمینه جالب است برخی با اطلاع موثق از احوال برخی محبوسان بالكل و اگر بخواهم طبق آمار عرض كنم بطور میانگین تا 40 درصد طلبكاران با نیت مساعدت در آزادی یك دربند دردمند، از حقوق خودشان چشم پوشی می كنند.
مدیرعامل ستاد دیه كشور با اشاره به شیوه برگزاری جلسات صلح و سازش در این نهاد مردمی اظهار داشت: ما در مختومه كردن هر پرونده همواره احوال طرفین دعوا را مورد نظر داریم و هیچ گاه تلاش مان معطوف به این نیست كه تنها یك زندانی را از بند رهایی دهیم، بلكه در وهله اول آن چه برای ما اهمیت دارد این كه در یك سانحه رانندگی بطور مثال فردی زمین گیر شد یا خانواده ای پر جمعیت به دنبال حادثه ای كارگاهی یا دیگر حوادث مشابه سرپرست خودرا از دست داد، این بازماندگان برای ما اولویت بیشتری دارند تا فردی كه به سبب قصور در رانندگی، یا حال خواب آلودگی، سرعت زیاد یا هر اشتباه سهوی دیگری بعنوان مسبب شناخته شده و در ادامه راهی حبش شده است.
وی ادامه داد: جدای از سوژه دیات در پرونده های مالی نیز همین نگاه حمایتی وجود دارد. برخی تصور این را دارند كه شاكیانی كه حال آمده اند خوبی كنند و مبلغی به دوست و آشنای خود قرض دهند، چقدر سنگدل اند كه مرد یا زنی را با وجود عائله مندی روانه زندان می كنند و در یك دعوای حقوقی تنها به مطالبه حقوق خود توجه دارند. حال این كه با توجه به مشاهدات میدانی و حقایق موجود در بعضی از استان های كشور می توان گفت در بعضی مناطق محروم طلبكاران پرونده ها وضعیت مالی به مراتب بدتری از فرد یا افراد زندانی دارند كه حال در حبس حضور دارند. نباید استیفای حقوق را یك زیاده خواهی توام با قساوت تفسیر كرد.
مدیرعامل ستاد دیه كشور با اشاره به پشتیبانی از زندانیان غیرعمد تنها پشتیبانی از یك شخص نیست، اظهار داشت: نه فقط خانواده چشم انتظار یك زندانی بلكه در آزادی محكومان غیرعمد فرزندانی كه پدر یا مادر خودرا در سهل انگاری یك راننده از دست داده اند، آن بانویی كه پس از سال ها زندگی مشترك و در آستانه میانسالی به دلیلی بروز اختلافات از همسر خود طلاق گرفته و مجبور شده مجدد به خانه پدری بازگردد.
جولایی با اشاره به تسهیلات ارائه شده به بعضی از اتباع غیر ایرانی اظهار داشت: پاره ای اتفاقات بااینكه مقصر حادثه جزو هموطنان ما به شمار نمی آید اما گاه دیده شده به سبب ناتوانی مالی فرد خارجی مشكل لطمه دیدگان ایرانی به سبب هزینه بالای پزشكی بدتر و در شرایطی ناعلاج شده است، در چنین شرایطی با هدف التیام بخشی به آلام خانواده های ایرانی كه عضوی از اعضای خود را گرفتار مشكلاتی چون قطع نخاع یا دیگر مصائب درمانی می بینند ستاد دیه از اتباع غیربومی هم حمایت كرده است. در این زمینه با موافقت حداكثری اعضای هیات مدیره مددجویانی از كشورهای افغانستان، پاكستان، عراق و ارمنستان نه بطور مستقیم بلكه طلبكاران آنها از خدمات مجموعه حمایتی ستاد دیه بهره مند شده اند.
منبع:

1398/03/05
14:19:13
5.0 / 5
4479
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است