دادستان كل كشور:

راه كسانی كه دستاوردهای نظام اسلامی را زیر پرسش ببرند به گورستان است

راه كسانی كه دستاوردهای نظام اسلامی را زیر پرسش ببرند به گورستان است به گزارش ثبت آسان دادستان كل كشور اظهار داشت: كسانی كه تلاش می كنند كه معارف مكتب تشیع و دستاوردهای نظام اسلامی را زیر پرسش ببرند باید بدانند كه راهشان به گورستان است.


به گزارش ثبت آسان به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام منتظری در مراسم تكریم و معارفه دادستان جدید مركز استان آذربایجان شرقی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: جلسه امروز برای تقدیر و تكریم از زحمات چندین ساله همكار عزیزمان آقای خلیل اللهی است كه چندین سال در سمت دادستان مركز استان به مردم خدمت كرده اند و امروز در مسند ریاست كل دادگستری در خدمت مجموعه دادگستری هستند. همین طور معارفه همكار عزیز دیگرمان آقای علیلو است كه از امروز بعنوان دادستان تبریز و دادستان عمومی و انقلاب مركز استان آذربایجان شرقی معارفه می شوند و مسئولیت سنگین مدیریت دادسرا و مدیریت امنیت استان را در حوزه قضایی عهده دار خواهند شد كه برای هر دوی این عزیزان آرزوی موفقیت دارم.
وی با اشاره به اینكه همه ما وظیفه داریم در جهت تحول دستگاه قضایی گام برداریم، اظهار نمود: تحول اختصاص به قوه قضاییه ندارد و همه دستگاه ها باید تحول خواه باشند. البته خاستگاه این عنوان و این واژه را شاید بتوان این كلام معصوم (ع) دانست كه فرمودند كه كسی دو روزش با هم مساوی باشد ضرر كرده است و اگر بخواهیم اینگونه نباشیم باید در جهت تحول گام برداریم.
منتظری با اشاره به اینكه مدیران دستگاه های اجرایی هم باید در جهت تحول گام بردارند، اشاره كرد: نظام ما یك نظام جمهوری اسلامی است؛ یعنی آنچه را كه خداوند متعال و دین اسلام مطالبه كرده است را باید بشناسیم و در جهت آن حركت نماییم. به عبارت دیگر كارگزاران نظام در حوزه های مختلف تقنینی، اجرایی و قضایی و خدمات عمومی باید در این چارچوب حركت كنند و اگر غیر از این باشد باید روزی پاسخگوی خداوند بزرگ و شهدا باشیم.
دادستان كل كشور افزود: امام حسین (ع) برای اسلام هزینه شد و الان جایگاه بلند ایشان و زیارت اربعین را ببینید كه چه مشتاقانی حتی از غیر مسلمان ها دارد و این همان اثر خون شهید است.
وی اظهار داشت: حالا هم باید دنیا را مشاهده كرد و از حوادث تاریخی درس گرفت؛ یعنی آن كسی كه در راه امام حسین (ع) گام بر می دارد همچون حسین (ع) جاودانه خواهد شد. آن كسی هم كه در راه مخالف حركت می كند در نهایت به همان جایگاه یزید و یزیدیان خواهد رسید، پس كسانی كه تلاش می كنند كه معارف مكتب تشیع و دستاوردهای نظام اسلامی را زیر پرسش ببرند باید بدانند كه راهشان به گورستان است.
منتظری در بخش دیگری از سخنان خود اشاره كرد: در قوه قضاییه حتما وظیفه ما در جهت تحول و اجرای برنامه های تحولی سنگین تر است، من به همكاران خودم در اینجا عرض می كنم كه وظیفه شما در این دوره نسبت به گذشته خیلی مشكل تر است و علت هم این است كه این تحول گرایی هم مطالبه مقام معظم رهبری است و هم مورد تاكید ریاست قوه قضاییه است، البته ما از دستگاه های اجرایی هم انتظار همكاری، تعامل و هم افزایی تنگاتنگی داریم.
دادستان كل كشور افزود: جزو وظایف اصلی ما در قوه قضاییه این است كه با فساد و مفسد مبارزه نماییم.
وی با اشاره به چند نكته در باب مقابله با فساد اظهار داشت: نكته اول این است كه دستگاه قضایی باید خالی از هر نوع فساد باشد و كوچكترین فساد و حركت ناسالمی در دستگاه قضایی پذیرفته نیست، بدین سبب رئیس كل دادگستری و دادستان و حفاظت اطلاعات و دیگران وظیفه دارند در امتداد صیانت از دستگاه قضایی تمام تلاش خودرا بكار گیرند تا مردم به این دستگاه اعتماد داشته باشند.
منتظری به یكی دیگر از نكات مورد تاكید در جهت مبارزه با فساد اشاره نمود و اضافه كرد: نكته دیگر این است كه ما مبارزه با فساد را نباید فقط از دستگاه قضایی مطالبه نماییم، البته قوه قضاییه در یك مقطع وظیفه دارد كه با فساد و مفسد برخورد كند؛ اما دستگاه های اجرایی هم مكلف هستند در امتداد مبارزه با فساد احتمالی درون دستگاه خود تلاش كنند و راه های بروز فساد و خاستگاه فساد را مسدود كنند.
وی اظهار داشت: از مدیران اجرایی انتظار این است كه تمامی راه هایی كه امكان بروز فساد در آن وجود دارد را شناسایی و مسدود كنند.
دادستان كل كشور بیان كرد: دشمن در حال تلاش است تا همه مدیران ما را فاسد جلوه دهد؛ اما نباید این تصور غلط را باور كرد؛ چون غالب مدیران ما سالم و پاكدست و خدوم هستند.
منتظری اظهار نمود: یكی از تلاش های دشمن این است كه در اذهان ملت ما القا كند كه نظام ما یك نظام فاسد است و با این نظام فاسد نمی توان به پیشرفت رسید.
وی اظهار داشت: نكته سوم در مسئله مبارزه با فساد این است كه در این راه هم باید مردم نقش آفرین باشند. عامه مردم اگر این مبارزه با فساد را بعنوان یك مطالبه پیگیری كنند و نیز اگر در مبارزه با فساد همراه ما بوده و اطلاعات لازم را به ما برسانند در مبارزه جدی با فساد بسیار راهگشا خواهد بود و اطلاعات مردمی می تواند ریشه فساد را در یك دستگاه بخشكاند.
دادستان كل كشور افزود: بعنوان مثال اگر یك ارباب رجوع متوجه شد كه یك كارمند یا مدیر از او یا دیگران مطالبه رشوه می كند باید این مساله را گزارش دهد تا به آن رسیدگی شود.
منتظری خطاب به دادستان جدید مركز استان آذربایجان شرقی اضافه كرد: مسئولیت شما یك مسئولیت سنگین است و انتظارات مردم از شخص دادستان بالا است، چون شما مدعی العموم هستید؛ یعنی از جانب عامه مردم باید به دنبال احقاق حقوق مردم باشید.
وی اظهار نمود: بدین سبب با عنایت به اینكه خیلی از مسائل امروز جامعه ما مدعی خاصی ندارد، پس باید مدعی العموم پیگیر حقوق مردم باشد.
دادستان كل كشور با اشاره به اینكه دادستان باید همیشه در صحنه باشد تا از حقوق عامه صیانت كند، اضافه كرد: بعنوان مثال اگر در یك جایی یك جاده خراب است وظیفه دادستان این است در امتداد جلوگیری از به خطر افتادن سلامت مردم از مدیر مربوطه مطالبه كند تا آن مشكل برطرف شود.
منتظری اظهار داشت: این وظیفه دستگاه قضایی است كه از چنین اشخاصی حمایت كند، پس هم تاكید رئیس قوه قضاییه است و هم سیاست راهبردی قوه قضاییه بر این است كه از كسانی كه توان لازم برای دفاع از خود ندارند حمایت كند.
ایشان سپس سفارش ای هم به دادستان مركز استان آذربایجان شرقی و دیگر همكاران قضایی داشت و اظهار نمود: نخستین سفارش من این است كه دادستان باید مردم دار باشد و به سوژه تكریم ارباب رجوع توجه كند.
دادستان كل كشور بیان كرد: سفارش دیگر این است كه دادستان باید بر دادسرای مركز و دادسرای سایر شهرهای استان نظارت مستمر و مدیریت شده داشته باشد. منظور از نظارت هم صرفا حضور در یك دادسرا نیست.
وی ادامه داد: نكته سوم تاكید مجدد بر صیانت از حقوق عامه است، چون این مساله هم مطالبه مقام معظم رهبری و هم یك تكلیف قانونی و هم خواسته ریاست قوه قضاییه و هم سیاست راهبردی دادستانی كل است.
منتظری اشاره كرد: مسئله دیگر نظارت بر زندان و زندانیان است، پس دادستان باید با همكاری سازمان زندان ها به این مساله توجه داشته باشد، حرمت زندانی باید حفظ شود و این كار با نظارت بر زندان ها میسر است.
دادستان كل كشور در سفارش دیگری بیان كرد: تا جایی امكان دارد باید از صدور قرارهای بازداشت غیرضرور خودداری كرد. باید بر اقدامات دادیار ها و دادیارها نظارت كرد و در آنجایی كه امكان دارد از قرارهای غیر از بازداشت استفاده نمود، ما در جهت كاهش جمعیت زندان ها یك راهبردی جدی را دنبال می نماییم و انتظار داریم كه این مساله هم مورد توجه جدی شما باشد.
ایشان سپس به سوژه صلح و سازش هم اشاره نمود و اظهار داشت: نكته دیگر این است كه تلاش نماییم كه اختلافات مردم با صلح و سازش تمام شود و تا جایی امكان دارد این رویه را در پیش بگیریم.
منتظری اشاره كرد: سفارش دیگر من به شما همكاران عزیز و دیگر مسئولان دستگاه های اجرایی این است كه تلاش نماییم به جهت اینكه در جنگ اقتصادی كنونی موفق باشیم یك تعامل صد درصدی با یكدیگر داشته باشیم؛ یعنی دستگاه های اجرایی و دستگاه قضایی با هم همكاری كنند تا مشكلات اقتصادی كشور برطرف شود و تابحال موفقیت های خوبی را در این زمینه داشته ایم.
دادستان كل كشور خطاب به مدیران و مسئولان اجرایی استان آذربایجان شرقی اشاره كرد: این استان یك استان برخوردار می باشد و كارخانجات و كارگاه های مختلفی دارد كه البته بعضی از آنها دارای مشكلات خاصی هستند و باید هر چه در توان دارید بگذارید تا مشكلات تولیدكنندگان و كارگران برطرف شود، البته كار ما در این بخش دخالت در مسائل دستگاه های اجرایی نیست بلكه هدف ما كمك و هم افزایی است تا در جنگ اقتصادیكنونی سربلند باشیم.
وی ادامه داد: مطلب دیگر تاكید بر این است كه دادستان ها و همكاران اهتمام ویژه ای در تامین امنیت استان و شهرستان ها داشته باشند. از دستگاه های انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی انتظار داریم كه در جهت تامین امنیت مردم و كاهش جرم سرقت تلاش بیشتری داشته باشند، دستگاه قضایی با سارق و خصوصا سارق سابقه دار و خطرناك مماشات نمی كند.
منتظری اظهار نمود: مطلب دیگر این است كه در جهت بازاجتماعی كردن زندانیان همگی تلاش نماییم، بااینكه سازمان زندان ها در این زمینه تلاش ها و خدمات خوبی داشته است، اما باید گسترش یابد.
دادستان كل كشور از نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی خواست كه در این جهت به دستگاه قضایی استان كمك كنند تا بتوانیم زندانیان خودرا باز اجتماعی نماییم.
منتظری درانتها بعنوان سفارش آخر خطاب به همكاران قضایی اظهار داشت: لازم است مراقب نفس خود باشیم و پس باید تلاش نماییم كه بنا به فرموده امام سجاد (ع) از خود صیانت كرده و خودرا از آلودگی ها مصون بداریم.
درانتها این مراسم با تقدیر از زحمات آقای خلیل اللهی دادستان سابق مركز استان آذربایجان شرقی كه به سمت رئیس كل دادگستری رسیده است، بابك محبوب علیلو بعنوان دادستان جدید مركز این استان ارائه شد.
منبع:

1398/07/04
13:30:02
5.0 / 5
4298
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , رئیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است