دادخواه: قانون باید از وكیلی كه در جهت عدالت می ایستد، دفاع كند

دادخواه: قانون باید از وكیلی كه در جهت عدالت می ایستد، دفاع كند به گزارش ثبت آسان یك وكیل دادگستری اظهار داشت: قانون باید از وكیل و حقوقدانی كه در این راستای عدالت می ایستد و حق را می گوید، دفاع كند.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، محمدعلی دادخواه در نشست «مسئولیت اجتماعی كانون وكلا در بوته استقلال» با بیان این كه یك قانون اساسی یا قانون برتر داریم و یك قانون عادی كه این نوع قانون نمی تواند بر مغایر قانون برتر باشد، اظهار نمود: بنا بر آن چه آن روز نویسندگان قانون اساسی كه اصولا وكیل دادگستری بودند، نوشتند، وكیل دادگستری در قانون تعریف شده است.

وی اضافه كرد: باید ببینیم كسانی كه اقدام به ذكر نام وكیل در هنگام تدوین قانون اساسی كردند، كدام وكیل در ذهنشان بوده است. شاخصه آنها همواره كسانی بود كه از یك كانون مستقل پروانه گرفتند و نهایتا اگر ما قانونمداریم و قانون اساسی را بعنوان میثاق ملی می دانیم باید بر همین مبانی رفتار نماییم و كسانی كه این مبادی را رعایت نمی كنند، از قانون و نظام ما دور هستند.

این وكیل دادگستری با بیان این كه رسالت ما در ابتدا آگاهی است، خاطرنشان كرد: رسالت ما پیش از آگاهی، پیوند و هماهنگی است و اگر ما اتحاد و همبستگی خویش را كه پاسداران قانون و پیشرفت این آب و خاك هستیم، حفظ نماییم هیچ كسی كه مغایر قانون رفتار می كند نمی تواند در مقابل ما بایستد.

دادخواه اظهار داشت: ما باید با منطق، اصول و پافشاری بر مبادی آن چه حقوق نوشته، تدوین شده و اعلام نموده، دیگران را آگاه نماییم. در طول تاریخ جمهوری اسلامی همواره نیروهای مجزا پاسخ مثبت نداده است.

وی خاطرنشان كرد: به صورت مثال زمانی در مورد مبحث كشاورزی یك جهاد كشاورزی داشتیم و یك وزارت كشاورزی كه راه به جایی نبرد و یك ارگان مسئول شد. به قول معروف «آشپز كه دوتا شود آش یا شور می شود و یا بی نمك.»

این وكیل دادگستری با بیان این كه صحبت از حفظ حقوق مردم است، خاطرنشان كرد: صحبت از این است كه مردم به ارگانی امیدوار باشند كه بتواند در پناه قانون حقوق آنها را حفظ كند. هیچگاه وكالت با مشاغل دیگر قابل قیاس نیست و وكلای بسیاری در تاریخ دیدیم كه برخاستند و پا به پای موكل خود حتی تا زندان رفتند.

دادخواه خاطرنشان كرد: اگر كسی به دنبال كسب درآمد باشد، شغل های فراوانی وجود دارد. كسانی كه به وكالت گام می نهند، به این سرزمین و خاك معتقدند؛ برای بلندای ایران كه برترین ارزش آن عدالت است، اقدام می كنند، چون ارزشی بالاتر از عدالت نیست.

دادخواه با اشاره به آیات قرآن اظهار نمود: اگر برترین ارزش عدالت است، كسانی كه رهپوی دفاع از آن ارزش هستند، باید همواره در مواقعی كه كاستی ها و ناروایی ها برای جامعه است، به سخن آنها گوش داد، چون وكیل از خود دفاع نكرده و از حق مردم دفاع می كند.

وی اضافه كرد: باید قانون از وكیل و حقوقدانی كه در این راستا می ایستد، حق را می گوید و از موانعی كه پیش روی اوست، نمی هراسد، دفاع كند. ازاین رو هنگامی كه دادیاری دستوری را صادر می كند، باید یادآور شویم كه تفاوتی بین قانون و حكم وجود دارد و هیچ دادرسی نمی تواند حكم كلی دهد.

این وكیل دادگستری تصریح كرد: پیش از هر چیز باید پیمان خویش را با یكدیگر حفظ نماییم. رسالت ما در مواردی كه با شتاب نسبت به آن تصمیم گرفته شده، آگاهی رسانی است و رسالت دیگر ما این است كه آگاهی خویش را به دیگران به سخن نرم انتقال دهیم.

در ادامه این نشست، سعید دهقان وكیل دادگستری اظهار نمود: دیدن حرفه وكالت در چارچوب شغل ارزش حرفه را كم می كند و تفكیك بین این دو مسئولیت اجتماعی وكلای دادگستری را به صورت خاص بیشتر روشن می كند.

وی اضافه كرد: حِرَفی كه مسئولیت اجتماعی دارند، ناشی از اعتماد متقابل وكیل و موكل و پزشك و بیمار است كه این حرفه را از سطح شغل بالاتر می برد و به این علت سوگند حرفه وكالت و پزشكی معنادار می شود.

این وكیل دادگستری اظهار داشت: ما وكلا از سویی مسئولیت اجتماعی در اداره معاضدت را داریم كه مجانی در خدمت جامعه هستیم تا نیاز جامعه را برطرف نماییم و از جانب دیگر بگونه ای رفتار می شود كه شاغلین در حرفه وكالت دغدغه خویش را دارند و به این علت بسیاری از بخشنامه ها، آئین نامه ها و مصوباتی كه از بخش هایی از دولت و حاكمیت صادر می شود، بدون این كه وظیفه ای را مستقیما متوجه وكیل كند برای او دغدغه اجتماعی بوجود می آورد.

دهقان با طرح این سوال كه طبق قانون برنامه سوم توسعه اساسا مگر كار قوه قضائیه اشتغالزایی است، اظهار داشت: چه دلیلی دارد كه وكیل باید مستقل باشد؟ اگر قرار باشد كه وكیل مستقل نباشد، چه اتفاقی در عرصه عدالت پیش خواهد آمد؟ وقتی مقرر است قاضی بی طرف باشد و یك سوی مبحث دادستان بعنوان مدعی العموم باشد، برای برقراری موازنه متهم باید وكیلی داشته باشد و قاضی بی طرف قضاوت نهایی را انجام دهد.

وی تصریح كرد: اگر قرار باشد كه كانون وكلا و وكیل مستقل نباشند و وكیل را هم طبق ماده ۱۸۷ قوه قضائیه پروانه بدهد، چه اتفاقی برای شهروند خواهد افتاد؟

این وكیل دادگستری تصریح كرد: وكیل تنها بخشی از این سه پایه است كه باید مستقل باشد تا شهروند بتواند از حق خود با وكیل مستقل دفاع كند. دغدعه ما از این جهت است كه مسئولیت اجتماعی ما را بیشتر به ما یادآوری می كند.
1398/07/08
14:04:09
5.0 / 5
4430
تگهای خبر: اداره , اشتغال , توسعه , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است