رئیس كل دادگستری استان گلستان

نبود قوانین خاص سلامت جسمی و روانی كودكان را با خطر مواجه می كند

نبود قوانین خاص سلامت جسمی و روانی كودكان را با خطر مواجه می كند به گزارش ثبت آسان رئیس كل دادگستری استان گلستان اظهار داشت: ناآگاهی و نبود قوانین بازدارنده و حمایتگر خاص كودكان همچون عللی است كه سلامت جسمی، روانی و اجتماعی كودكان را با خطر مواجه كرده است.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، هادی هاشمیان در كنفرانس حقوق كودك كه با حضور فعالان حوزه حقوق كودكان در گرگان برگزار شد، با اشاره به اینكه امروز پشتیبانی از كودكان و نوجوانان نه تنها مطالبه جدی فعالان اجتماعی و حقوقدان هاست بلكه به مطالبه ای عمومی تبدیل گشته است، اظهار نمود: یكی از مهمترین این مطالبات تغییر و اصلاح قوانین در رابطه با كودكان و نوجوانان است.
وی در ادامه اظهار داشت: در قوانین كنونی ما پشتیبانی از كودكان بزهكار گسترده تر از حمایت های قانونی از كودكان بزه دیده است.
رئیس كل دادگستری استان گلستان نبود بستر مناسب جهت استفاده از مجازات های جایگزین برای كودكان بزهكار، الزامی نبودن وكیل در پرونده اطفال بزهكار، نبود اجبار قانونی حضور وكیل و مشاور روانشناختی برای كودكان بزه دیده، تناسب نداشتن مجازات های تعیین شده قانونی با شرایط جسمی و روانی كودك بزه دیده را همچون خلاءهای قانونی برشمرد كه نیازمند اصلاح و بازبینی قانونگذار است.
هاشمیان در ادامه سخنان خود به نقش سازمان های مردم نهاد در حوزه كودكان و نوجوان اشاره نمود و اظهار داشت: سازمان های مردم نهاد می توانند علاوه بر اعلام جرم ضد كودك آزاران در جلسه های دادرسی هم شركت نمایند.
وی در این نشست از آمادگی دادگستری جهت راه اندازی مراكز و كلینیك های پشتیبانی از كودكان اطلاع داد و اظهار داشت: آماده هستیم این كلینیك را با مشاركت بهزیستی، شهرداری، بهداشت و درمان و سازمان های مردم نهاد و دستگاه اجرایی در رابطه با هدف حمایت و عرضه خدمات مشاوره ای، توانمندسازی، آموزش و درمان به كودكان و خانواده های آنان، در استان راه اندازی نماییم.
رئیس كل دادگستری گلستان اظهار داشت: ناآگاهی و نبود قوانین بازدارنده و حمایتگر خاص كودكان همچون عللی است كه به عمد یا غیرعمد در كشور ما و خیلی از كشورهای جهان، سلامت جسمی، روانی و اجتماعی كودكان را با خطر مواجه كرده است.
هاشمیان اضافه كرد: با عنایت به نیاز استان در دفتر پشتیبانی از حقوق بانوان و كودكان دادگستری استان طرح های كودكیار و همیار قانون را برای افزایش آگاهی های حقوقی در حوزه كودكان و نوجوانان و پشتیبانی از این قشر دنبال می نماییم كه طرح همیار قانون در گرگان شروع شده است و مربیان مهدهای كودك و مراكز خیریه آموزش دیده اند تا كودكان و نوجوانان را متناسب با شرایط سنی با قوانین و حقوق شان آشنا كنند. همینطور اجرای طرح كودكیار هم با مشاركت دستگاه های اجرایی بزودی شروع می شود كه تمركز آن بر كودكان بازمانده از تحصیل است.1398/08/03
14:46:58
5.0 / 5
4428
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است