پیشنهاد یك حقوقدان برای تامین هزینه یومیه مردم در دوران خانه نشینی

پیشنهاد یك حقوقدان برای تامین هزینه یومیه مردم در دوران خانه نشینی ثبت آسان: یك وكیل دادگستری با اشاره به شیوع ویروس كرونا در كشور و تاكید بر ماندن مردم در خانه، پیشنهاد كرد كه در چنین شرایطی هزینه یومیه در خانه برای ملت ایران تامین گردد.نعمت احمدی در گفت و گو با ایسنا در این زمینه اظهار داشت: حوادث و بلایای طبیعی مربوط به روز گذشته نیست و در گذشته هم بیماری های واگیردار دامن مردم را گرفته است. نخستین بار كه با مسئله قرنطینه روبرو شدیم مربوط به سال ۱۲۶۷ هجری قمری می شود. در زمان عثمانی، وبا در كشور فراگیر شد و در آن زمان امیركبیر نخست وزیر ایران بود و این مرد بزرگ دستور اجرای قرنطینه در مرز ایران و عراق را صادر كرد.

وی اضافه كرد: در آن زمان دولت قدرتمندی مانند امیركبیر وجود داشت كه با قرنطینه مرزها و آموزش ها مانع مرگ و میر می شد و اگر دولت ضعیف بود مثل دوره های پس از امیركبیر مردم فرار می كردند و میزان مرگ و میر به اندازه ای بود كه امكان دفن مرده ها وجود نداشت و همین هم موجب گسترش و ماندگاری بیماری می شد.

این وكیل دادگستری اشاره كرد: متاسفانه امروز ویروس كرونا در اقصی نقاط كشور از منطقه ای به منطقه دیگر سرایت می كند و پس از ظهور این ویروس از چین به ایران وارد شد. از زمان گسترش ویروس كرونا در كشور، خوشبختانه دكتر نمكی وزیر بهداشت وارد شد و چند چاره پیشنهاد دادند.

وی افزود: نخستین پیشنهاد دكتر نمكی قرنطینه بین شهری در كشور مانند تردد مسافرین در جاده های منتهی به شمال كشور و دیگری تعطیلی و دور كاری ادارات اجتماعی و ممانعت از تجمعات بزرگ در نمازهای جمعه و اماكن مقدسه كه به لحاظ اعتقادات مردم در شرایط بحرانی تجمع بیشتری صورت می گیرد، بود. وزیر بهداشت درخواست نمود كه تجمعات مذهبی شامل نماز جمعه و ورود به اماكن مذهبی متوقف شود و بهترین راه ممكن، ماندن در خانه و كمتر ظاهر شدن در تجمعات است.

وی اشاره كرد: وقتی تكلیف می نماییم كه مردم در خانه بمانند، باید هزینه یومیه در خانه را برای ملت ایران تامین نماییم. باید دید قانون در این موارد چه تكلیفی را برای مردم و چه تكلیفی را برای دولت در نظر گرفته است. دولت از باب حاكمیت حقوق عمومی باید از شیوع بیماری جلوگیری كند.

وی با اشاره به اصل ۲۹ قانون اساسی اظهار داشت: طبق اصل ۲۹ قانون اساسی، دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشاركت مردم، خدمات و حمایت های مالی فوق را برای یكایك افراد كشور تامین كند؛ بدین سبب مسئولان امر اگر پیشرفت و دوام و آبادانی این مرز و بوم را می خواهند، باید به این اصل احترام ویژه بگذارند و در اجرای آن كمر همت برای خدمت به مردم ببندند.

وی اضافه كرد: وقتی كشور چین در شهر ۱۱ میلیونی ووهان با گسترش ویروس كرونا مواجه گردید، آن شهر را قرنطینه كرد و از رفت و آمد غیرضروری جلوگیری كرد و بعد غذای گرم را به خانه ها داد. در ایران اینگونه نیست. به اجبار از مردم می خواهیم كه از خانه ها خارج نشوند. حتی تلویزیون برنامه سرگرم كننده ای ندارد. در این شرایط سخت و دلهره و وحشت، حداقل تلویزیون می تواند برنامه سرگرم كننده داشته باشد كه اینگونه نیست.

وی اضافه كرد: فقط دستور شستشوی دست و صورت را بوسیله رسانه ها به مردم یاد می دهیم، بدون اینكه وسایل بهداشتی و شوینده را در اختیار مردم بگذاریم. قیمت دستكش و ماسك چند برابر شده است و این ابتدایی ترین مسئله است كه فراهم نشده است و وسایل بهداشتی یكدفعه از كل داروخانه ها حذف گردیده است. مردم در این شرایط باید چه كار كنند؟ الكل بعنوان مایه اصلی بهداشتی، در داروخانه ها وجود ندارد و اگر هم پیدا شود قیمت آن ۱۰ برابر بالا رفته است. ما میخواهیم مردم به دستورات مسئولین عمل كنند اما اصل ۲۹ قانون اساسی را رعایت نمی نماییم. از مردم می خواهیم كه بهداشت را رعایت بكنند اما وسائل شوینده و لوازم بهداشتی را در اختیار مردم نمی گذاریم.

این حقوقدان اضافه كرد: باید شغل و هزینه زندگی و سایر امكانات اولیه مورد نیاز مردم در دسترس باشد كه متاسفانه نیست. البته این مشكل تنها مشكل ایران نیست. الان نزدیك به ۹۰ كشور دنیا درگیر كرونا هستند و كشوری مانند ایتالیا چندین شهر را كاملاً قرنطینه كرد. در ایران در قضیه كرونا، یك طرف ترازو دولت می باشد و باید خدمات و امكانات را در اختیار مردم بگذارد.

وی درانتها اظهار داشت: آقای رئیس جمهور در برنامه تلویزیونی می گوید كه از شنبه كشور به وضعیت عادی برمی گردد ولی آقای نمكی وزیر بهداشت اگر نبود و جلوی نمازجمعه و تجمعات را نمیگرفت ببینید چه اتفاقی می افتاد. وضعیت از این بدتر می شد.


منبع:

1399/01/09
18:59:05
5.0 / 5
3754
تگهای خبر: خدمات , رئیس , مشاركت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است