دبیرستاد حقوق بشر قوه قضائیه:

ایران به خاطر مبنای سیاست های حقوق بشری خود از فلسطین حمایت می كند

ایران به خاطر مبنای سیاست های حقوق بشری خود از فلسطین حمایت می كند دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اظهار داشت: ایران به خاطر مبنای سیاست های حقوق بشری خود از ملت فلسطین حمایت می كند.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، علی باقری در گفت و گو با العالم، پیرامون سالگرد اعلامیه حقوق بشر اسلامی، اظهار نمود: این اعلامیه ۳۰ سال پیش در نشستی در قاهره به تصویب رسید و اندیشمندان جهان اسلام برمبنای اصول و مبانی دینی منشور حقوق بشر را برمبنای مؤلفه های دینی تدوین کردند. جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از اعضای سازمان همکاری اسلامی هر ساله در این روز بزرگداشتی برپا می نماید و از کسانی که در عرصه حقوق بشر فعالیت دارند تقدیر می کند؛ از همین رو امسال آیین برگزاری این مراسم بخش ویژه ای داشت که در آن نشان بین المللی سردار سلیمانی به کسانی که پرچمدار دفاع از حقوق ملت های خود و سردمدار مبارزه با تروریست هستند، تعلق گرفت.

وی اضافه کرد: برندگان این جایزه ویژه عبارتند از سید «عبدالملک بدرالدین الحوثی» که رهبری مبارزات ملت یمن در قبال تجاوز و اشغالگری ائتلاف سعودی ایستادگی کرد، شهید «ابومهدی المهندس» که نقش اساسی برای ایجاد امنیت عراق و منطقه ایفا کرده است و «رمضان عبدالله» که سابقه طولانی در مقاومت مقابل اشغالگری صهیونیست ها داشت.

دبیر ستاد حقوق بشر پیرامون اختلاف غربی ها با جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر، بیان کرد: ریشه اصلی این اختلاف به دو سبک تفکر بر می گردد، هر کدام از این سبک ها جهت زندگی افراد در جامعه مؤلفه هایی دارند، اما چرا غربی ها با جمهوری اسلامی ایران در بحث حقوق بشر مقابله می کنند؟ نوع سبک زندگی دینی که در کشورمان خاصیت بسیار مهمی دارد این است که سلطه گری و سلطه پذیری را نمی پذیرد و به استقلال اعتبار می دهد؛ این نوع نگاه دقیقا مقابل سیاست ها و منافع غربی ها است از همین رو با ما مقابله می کنند.

باقری اشاره کرد: حقوق بشر یکی از جلوه های تقابل جهان غرب با ملت های مستقل است؛ اگر این ملت ها استقلال خودرا کنار بگذارند دیگر غربی ها با آنها اختلافی ندارند.

وی با بیان مثالی تصریح کرد: کشوری مانند عربستان سعودی مؤلفه های مورد نظر غربی ها در حقوق بشر را رعایت نمی کند، اما چون در عرصه های سیاسی با آنها هم پیمان و دنباله رو آنها است حقوق بشر برای سعودی ها فراموش می شود، اما جمهوری اسلامی ایران که بطور جدی در عرصه حفاظت از استقلال خود تلاش می کند در تمام عرصه ها با ایران مقابله می کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: ما برای تعامل با کشورهای غربی مشکلی نداریم، اما آنها در عرصه حقوق بشر توقع دارند که نگاه خودشان در عرصه حقوق بشری را به کشور عزیز ما دیکته کنند و الزامات حقوق بشری که خود به آن اعتقاد دارند را به ما تحمیل کنند، اما ما به هیچ عنوان این گونه اقدامات و دیکته آنها را نمی پذیریم؛ ما از هویت خود دفاع می نماییم.

وی درباره ترور سردار سلیمانی، اشاره کرد: بنیادی ترین بخش حقوق بشر حق حیات است، آمریکایی ها در زمینه ترور شهید سلیمانی بسیار فراتر از نقض حقوق بشر و اقدام متجاوزانه عمل کردند و تمامی مراجع بین المللی هم این مساله را اعلام نمودند تاجایی که گزارشگر ویژه سازمان ملل گزارش مستندی را منتشر نمود و اعلام داشت آمریکایی ها مرتکب به جنایت شدند که در قالب مقررات بین المللی نیست و زمانی که آمریکایی ها به آن گزارشگر اعتراض کردند وی به صراحت اعلام نمود که تابع حقوق بین الملل است نه حقوق آمریکا.

معاون رئیس قوه قضائیه در مورد ترور سردار سلیمانی، اظهار داشت: هم ایران و هم عراق صلاحیت دارند که به این پرونده رسیدگی کنند. از همان ابتدا هم عراقی ها و هم جمهوری اسلامی ایران وارد عمل شدند و قوه قضائیه ایران اقدامات لازم برای آغاز پیگیری قضایی را انجام داده است.

وی اضافه کرد: در گام اول برای ۳۶ تن از کسانی که بطور مستقیم و غیر مستقیم در این جنایت دست داشتند کیفرخواست صادر شد و الان مراحل قانونی را در داخل کشور می گذراند. در عرصه خارجی هم ما اقداماتی را آغاز کردیم که همزمان با رسیدگی پرونده در داخل کشور در حال انجام می باشد و بدیهی است قاطعانه با متجاوزین و عاملین این ماجرا در سطح بین المللی برخورد می نماییم چونکه دیگر دوران بزن در رویی تمام شده است.

باقری در مورد توافق امارات و اسرائیل، اظهار داشت: این ارتباط چیز جدیدی نبود و از قبل هم وجود داشت. ارتباط کشورهایی مثل امارات با رژیم صهیونیستی به مشروعیت رژیم صهیونیستی منجر نخواهد شد و البته ناگفته نماند که خود امارات هم در ماجرای تجاوز به یمن همانند اشغالگران صهیونیست در فلسطین عمل کردند و با رژیم سعودی در حال تجاوز به یمن هستند.

وی اشاره کرد: فراموش نکنیم که رژیم صهیونیستی نمی تواند با این گونه اقدامات به جلب هویت و مشروعیت در بین ملت های منطقه بپردازد، کشورهایی که به اسرائیل امیدوارند و ارتباط برقرار می کنند نمی دانند که آنها در واقع با طناب پوسیده رژیم صهیونیستی به چاه می روند.

دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت: یکی از ترفندهایی که غربی ها در طول چند دهه گذشته در مورد حقوق بشر انجام داده اند این است که بطور عمدی با برجسته کردن یک موضوع بی اساس خودرا مدافع حقوق بشر جا می زنند؛ برای مثال اگر یک فلسطینی در دفاع از خود مقابل یک اسرائیلی اقدامی را انجام دهد آنرا بزرگ نمایی می کنند که حقوق بشر رعایت نشده است و یک فلسطینی خبط بزرگی انجام داده است. آمریکا و هم پیمانانش اصل حقوق بشر یک ملت را نقض می کنند و به داشتن حقوق برخی ملت ها اعتقادی ندارند، بعنوان مثال حقوق ملت عراق یا ملت افغانستان یا ملت یمن و ملت سوریه مهم نیست و به حقوق آنها بارها تجاوز کرده اند.

وی افزود: آنها بارها خواسته اند حقوق ملت ایران را بطور عملی از بین ببرند؛ بعنوان مثال آنها می خواهند با سلب حقوق هسته ای ملت ایران برای مادام العمر به برتری برسند، اما در عرصه هسته ای تمام اقدامات ما در قالب قوانین و قوانین بین المللی انجام شده است. دستاوردهای ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی باتوجه به توانمندی های ذاتی و حفظ ارتباطات و مناسبات هسته ای مان، آنها را عصبانی کرده و در مقابل ملت ایران را مجازات کردند، اما با تمام تحریم های ظالمانه باز هم نتوانستند جلوی پیشرفت هسته ای ایران را بگیرند.

معاون بین الملل قوه قضائیه اظهار داشت: اصطلاحی که در دوره اوباما به وجود آمد و تعبیر آن تحریم های فلج کننده مقابل ملت ایران بود چرا ایجاد شد؟ چون ملت ایران توانست بر روی پای خود بایستد و از ظرفیت های علمی، فنی و صنعتی بهره جوید و بدون اتکاء به غیر، داشتن حق انرژی و دانش هسته ای را محقق کند.

باقری اظهار داشت: خاصیت اصلی که این روزها با آن بعنوان نقض حقوق بشر مواجه هستیم این است که منافع یک عده ای که در عرصه های مختلف حاکمیت دارند مبنا و معیار قرار گرفته است. تفاوت اساسی بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا این است که مبنای سیاست ایران حقوق بشر است، اما از منظر آمریکا و سایر کشورهای غربی حقوق بشر ابزاری برای پیشبرد سیاست ها و اهداف آنها است.

وی اضافه کرد: ایران به خاطر مبنای سیاست های حقوق بشری خود از ملت فلسطین حمایت می کند و معتقد می باشد فلسطین حق دارد از تعیین سرنوشت خود و حفظ تمامیت ارضی خود دفاع کند و حقوق یک کشور مستقل را داشته باشد و کسی حق ندارد کشورش را اشغال کند.

دبیر ستاد حقوق بشر در آخر اشاره کرد: فراموش نکنید در آینده جبهه شر غربی ها و آمریکایی ها نابود خواهد شد و جمهوری اسلامی که الان سردمدار جبهه خیر در دنیا است، در آینده نیز پرچمدار همین جبهه خواهد بود.
1399/05/28
10:08:49
5.0 / 5
2125
تگهای خبر: رئیس , سازمان , سند , سیاست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است