برگزاری سومین جلسه دادگاه پوری حسینی با ادامه قرائت كیفرخواست

برگزاری سومین جلسه دادگاه پوری حسینی با ادامه قرائت كیفرخواست سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات پوری حسینی رئیس اسبق سازمان خصوصی سازی امروز شنبه در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی جواهری اجرا شد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از قوه قضاییه، قاضی جواهری در ابتدای جلسه دادگاه ضمن اعلام رسمیت جلسه از نماینده دادستان خواست تا برای ادامه قرائت کیفرخواست صادره درجایگاه قرار گیرد.
نماینده دادستان با حضور در جایگاه گفت: سازمان خصوصی سازی در ادامه واگذاری های مشکل دار، نسبت به واگذاری شرکت ایریتک که جزو صد شرکت برتر ایران است به شرکت ایستا توان تک با سابقه ای کمتر از ۳۰ روز و بدون تمکن مالی اقدام نمود.
نماینده دادستان اظهار داشت: گرداندگان شرکت ایستاتک همزمان در مدیریت شرکت ایریتک نیز دخیل بودند بدین سبب در پروسه واگذاری شرکت ایریتک از رانت اطلاعاتی برخوردار بودند؛ به عبارت دیگر از میزان دارایی ها و توانایی های شرکت ایریتک آگاه بودند و به همین دلیل پیشنهاد اولیه خود برای خرید را یک و نیم برابر قیمت پایه فروش سهام شرکت ایریتک اعلام نمودند.
وی افزود: شرکت مذکور به جهت در اختیار داشتن ۲۳ شعبه، ۵ ترمینال و همین طور ناوگان گسترده ملکی و مجموعه امکانات و تجهیزات مجهز بعنوان یکی از شرکت های توانمند حمل و نقل و لجستیک شناخته می شود.
نماینده دادستان با اشاره به واگذاری برمبنای صورت های مالی قبلی ناشی از عدم تجدید ارزیابی، به صورت های مالی شرکت برای ورود به بورس پرداخت و اشاره کرد: ورود به بورس بدون رعایت قانون تجارت و ارزیابی صورت های مالی شرکت انجام گرفته است.

در ادامه جلسه دادگاه، نماینده دادستان گفت: در جریان جلسه هیئت واگذاری در ۳ آبان ۹۳ که با حضور وزیر وقت اقتصاد و پوری حسینی رئیس وقت سازمان خصوصی سازی و سایر مسئولان درباب تعیین قیمت پایه فروش ۸۷ درصد سهام شرکت حمل و نقل خلیج فارس برگزار شد، متهم پوری حسینی گفت: ایراد دستگاه های نظارتی در خصوص قیمت پایه ۴۴میلیاردی شرکت مزبور به جهت عدم تجدید ارزیابی دارایی های آن از آنجایی که مقرر است این شرکت در بورس عرضه گردد، بلاوجه است.
نماینده دادستان اظهار داشت: مدیرعامل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران طی نامه ای خطاب به متهم پوری حسینی رئیس وقت سازمان خصوصی سازی اشاره کرد که قیمت واگذاری سهام شرکت حمل و نقل خلیج فارس در هیئت عالی واگذاری در شرایطی تعیین شده که شرکت مزبور بیش از ۹۰ میلیارد ریال زیان انباشته داشته پس لازم است در پروسه قیمت گذاری و شناسایی سهام شرکت حمل و نقل خلیج فارس گزارش تجدید ارزیابی دارایی های شرکت لحاظ شود.
نماینده دادستان اظهار داشت: اموال و دارایی های این شرکت هیچ گاه مورد ارزیابی منصفانه قرار نگرفته است و با مقایسه فهرست اموال و دارایی ها در سال ۹۴ و ارزیابی های انجام شده در سال ۸۵ باید به این نکات توجه کرد که اموال و دارایی های مربوط به پس از سال ۸۵ مورد تجدید ارزیابی قرار نگرفته اند و در گزارش مذکور فقط دارایی های ثابت اصطحلاک پذیر در نظر گرفته شده است و به دارایی های اصطحلاک ناپذیر که بخش عمده ای از دارایی های شرکت را می سازند اشاره ای نشده است.
نماینده دادستان در ادامه اظهار نمود: از آنجایی که عرضه شرکت حمل و نقل خلیج فارس در بورس برمبنای تجدید ارزیابی سال ۸۵ و صورت مالی سال ۸۸ انجام شده و نظارت بر تجدید ارزیابی دارایی های شرکت مزبور از طرف سازمان خصوصی سازی صورت نگرفته پس پروسه موصوف منجر به واگذاری بنگاه به ثمن بخس و تضییع حقوق بیت المال شده است.
نماینده دادستان در ادامه گفت: بهتان دوم متهم آقای پوری حسینی مربوط است به تضییع وجوه اموال دولتی در جریان اهمال و تفریط در پروسه واگذاری گروه ماشین سازی تبریز به مبلغ ۶ هزار و ۱۱۷ میلیارد و ۱۱ میلیون و ۴۳۰ هزار و ۹۷ ریال و مصرف وجوه دولتی در صورتیکه در قانون اعتباری برای آن منظور نشده بوسیله هزینه کرد در گروه ماشین سازی تبریز به مبلغ ۲۷۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال که نهایتاً منجر به عدم تسویه تنخواه دریافتی موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد جمعاً به مبلغ ۶ هزار و ۳۹۱ میلیارد و ۹۱۱ میلیون و ۴۳۰ هزار و ۹۷ ریال گردیده است.
بلالی اضافه کرد: درباره سهام ذوب آهن فقط تا سقف خاصی برای تسویه تنخواه اختصاص داده شده و مازاد آن معلق به خزانه نه برای تسویه تنخواه خواهد بود و صرف در اختیار بودن سهام دلیل تسویه تنخواه نیست.
نماینده دادستان اظهار داشت: متهم با برداشت وجوه از خزانه داری کل و از محل فروش سهام شرکتها مرتکب بزه مصرف وجوه دولتی شده است.
وی افزود: وجوه حاصل از فروش متعلق به دولت بوده است و اقدام متهم در انعقاد توافقنامه اصلاحی و الحاقی به توافقنامه با موضوع تعلق مازاد فروش به موسسه مذبور در حقیقت اقدامی برای سرپوش گذاشتن اقدامات مغایر با قانون ایشان بوده است.
در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان بیان داشت: متهم پوری حسینی پیرامون علت برداشت از خزانه از محل اصل فروش سهام پتروشیمی جم از شرکت های صندوق فولاد جهت هزینه کرد در گروه ماشین سازی تبریز دلیل روشنی ارائه نکرده است.
نماینده دادستان بیان داشت: اقدام متهم در پرداخت ۱۷ میلیارد ریال به تاریخ ۳ مهر ۹۵ به گروه ماشین سازی تبریز پیش از مصوبه هیئت عامل صندوق فولاد و بدون مجوز صورت گرفته است.
نماینده دادستان اظهار داشت: همین طور اقدام متهم درباب پرداخت ۲۵ میلیارد ریال به حساب تامین اجتماعی در تاریخ ۲۵ اسفند ۹۶ بابت بیمه کارکنان ماشین سازی، بدون مجوز بوده است.
در اختتام قاضی ختم جلسه را اعلام نمود و گفت جلسه بعدی متعاقبا اعلام می شود.1399/09/15
23:13:53
5.0 / 5
1372
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است