عباسی عنوان كرد:

تحقق حقوق كودك نیازمند نگاه همه جانبه و همگرایانه و همكاری بین المللی

تحقق حقوق كودك نیازمند نگاه همه جانبه و همگرایانه و همكاری بین المللی به گزارش ثبت آسان مرکزی معاون وزیر دادگستری اظهار داشت: برای تحقق حقوق بشر و حقوق کودک نیازمند نگاه همه جانبه و همگرایانه و همکاری بین المللی هستیم.


محمود عباسی اول بهمن ماه در آئین افتتاحیه یازدهمین مدرسه زمستانه حقوق کودک استان مرکزی ضمن اشاره به اینکه مدرسه حقوق کودک از سلسله مدارس فصلی است که توسط مرجع ملی کنواسیون حقوق کودک برگزارمی شود، اظهار نمود: سخن از حقوق کودک منظومه ای از حقوق بنیادین را فرا رو قرار می دهد که از کنگره بین المللی ۱۹۲۴ تا کنوانسیون حقوق کودک ۱۹۸۹، پروتکل های الحاقی آن و برنامه های توسعه ای و قوانین و مقررات جاری و قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان را شامل می شود و حکایت گر حقوق مختلف است.
وی با تکیه بر اینکه در جامعه دینی و اسلامی زندگی می نماییم، اظهار داشت: در این جامعه بر مبنای آموزه های دینی، حقوق کودک از جایگاه بالایی برخوردار می باشد و پیش از توجه مجامع بین المللی به این حقوق، در آموزه های اسلامی شاهد توجه به آنها هستیم.
عباسی اضافه کرد: برای تحقق حقوق بشر و حقوق کودک نیازمند نگاه همه جانبه و همگرایانه و همکاری بین المللی هستیم.
وی خاطرنشان کرد: تدوین حقوق در این راستا نشان داده است که در نظام بین المللی و نظام داخلی به کودکان توجه داشته ایم و نشان داده است که کودکان از آن جهت که کودک هستند، نیازمند حمایتند. اینکه تاکید می شود دادسرای افتراقی حقوق کودک و نوجوان ایجاد شود و نیازمند کانون اصلاح و تربیت هستیم و کودکان و نوجوانان را وارد زندان نمی نماییم، حکایت گر این است که کودکان نیازمند نگاه ویژه هستند و در قوانین و مقررات ما این حمایت موج می زند.
عباسی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم عصاره قوانین و مقررات را در حوزه حقوق کودک مورد توجه قرار دهیم باید به چهار حق توجه خاص داشته باشیم، این چهار حق را شامل حق رعایت مسائل عالیه کودکان، حق منع تبعیض، حق شنیده شدن صدای کودکان و حق پشتیبانی از کودکان عنوان نمود و اظهار داشت: اگر این چهار حق ملاک عمل قرار گیرد، آینده ای روشن را رقم می زند و باید به کودکان توجه ویژه داشت.
وی ضمن اشاره به قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان اظهار داشت: این قانون مجموعه ای از ابتکارات را فرا رو قرار داده به صورتی که تعاریفی که مسبوق به سابقه نبوده مورد توجه قرار گرفته است. در حوزه بزه دیدگی کودکان و نوجوانان موارد خوبی مدنظر قرار گرفته و مسئولیت حمایت اجتماعی از کودکان را به سازمان بهزیستی و حمایت قضایی از کودکان را به قوه قضائیه سپرده است و همکاری بین دستگاه ها و هماهنگی لازم هم توسط مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک دنبال می شود. اگر این هماهنگی و فهم مشترک از مباحث حقوق کودک را پیش ببریم مسلما آینده بهتری را می توانیم برای کودکان و نوجوانان رقم بزنیم و در انجام این رسالت بزرگ نیاز داریم که در کنار هم باشیم و یکی از اهداف بلند این مدارس فصلی ایجاد همکاری و هماهنگی است.
عباسی بیان نمود: در این مدارس همه کنشگران عرصه حقوق حضور دارند و با مشارکت فعالانه در این مدرسه می توان اهداف از پیش تعیین شده را محقق کرد و سازوکار بهتری را برای پشتیبانی از حقوق کودک فرا روی استان مرکزی قرار داد.
منبع:

1399/11/01
18:29:29
0.0 / 5
1393
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است