منتظری:

سند تحول قضایی ۶۴ وظیفه بر عهده دادستانی كل قرار داده است

سند تحول قضایی ۶۴ وظیفه بر عهده دادستانی كل قرار داده است به گزارش ثبت آسان دادستان کل کشور اظهار داشت: سند تحول قضایی ۶۴ وظیفه بر عهده دادستانی کل قرار داده است.به گزارش ثبت آسان به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین منتظری در مراسم تکریم و معارفه دادستان مرکز استان فارس که معاونین دادستان کل، اعضای شورای تأمین و شورای قضایی استان فارس هم حضور داشتند، با عرض تسلیت به مناسبت سالروز وفات حضرت ام البنین و گرامیداشت ایام الله دهه فجر و میلاد حضرت زهرا (س)، به روایتی از حضرت علی (ع) پیرامون خط و منش مدیریتی اشاره و بر ضرورت برنامه ریزی دقیق و جلوگیری و جلوگیری از خرابی امور تصریح کرد.

وی بیان نمود: خوشبختانه در دوره تحول بر این مساله بسیار تاکید شده است و تمامی اقدامات و فعالیت ها با یک برنامه ریزی خوب در حال اجرا هستند.

منتظری در ادامه به سند تحول قضایی هم اشاره نمود و اظهار داشت: در سند تحولی که توسط ریاست قوه قضاییه ابلاغ گردیده، دادستانی کل و دادستان ها بیشترین وظایف و مسئولیت ها را دارند به صورتی که ۳۳ تکلیف مستقیم برای دادستانی کل و ۳۱ تکلیف به صورت موردی و بعنوان همکار به این مرجع محول شده است که جمعا ۶۴ وظیفه مستقیم و غیر مستقیم بر عهده دادستانی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: همه ما چه در دادستانی کل و چه در تمامی دادسراها وظیفه داریم سند تحول را به نحو احسن عملیاتی نماییم و با تمام توان در اجرای آن کوشا باشیم. باآنکه در بعضی حوزه ها نیازمند ملزومات، امکانات و بسترهایی هستیم؛ اما کار جهادی اقتضا می کند با همین سرمایه های موجود کارها را پیش ببریم تا سند تحول به بهترین شکل پیاده گردد.

منتظری اظهار داشت: در مواردی که برای اجرای این سند نیازمند قانون هم باشیم اقدامات لازم صورت خواهد گرفت و حتما پیگیر دیگر ملزومات خواهیم بود.

دادستان کل کشور در ادامه خطاب به دادستان جدید مرکز استان فارس و سایر همکاران قضایی خاطرنشان کرد: نخستین تاکید ما به همه و دادستان جدید استان فارس این است که بدانیم همه ما باید صادقانه خدمتگزار مردم باشیم، تکریم ارباب رجوع اولویت اول برای همه کارکنان قضایی خصوصا دادستان ها است، چون دادسرا نخستین پیشخوان رفتن به دستگاه قضایی است و تکریم ارباب رجوع باید در همین ابتدا به بهترین شکل صورت گیرد.

وی اظهار داشت: نظارت مستمر و مدیریت شده بر دادسراهای استان از دیگر وظایف دادستان های مراکز استان ها است و دادستان جدید باید نظارت مستمر و عملی و واقعی بر عملکرد آنها داشته باشد.

منتظری مبحث حقوق عامه را هم مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: مساله بعدی اهتمام ویژه همه، خصوصا دادستان ها برای صیانت از حقوق عامه است که دامنه بسیار وسیعی دارد. خوشبختانه گام های خوبی در استان فارس در این حوزه برداشته شده، اما با عنایت به گستردگی این حوزه نیازمند تلاشهای بیشتر هستیم.

دادستان کل کشور اظهار داشت: نظارت جدی بر زندان و زندانیان و استقرار ناظر در زندان ها مورد دیگری است که دادستان جدید استان فارس موظف به اجرای آن است. ما بر مبنای قانون موظف هستیم حقوق زندانیان را رعایت نماییم که این امر مستلزم نظارت دائم بر زندانیان از راه استقرار ناظر در زندان ها و پیگیری احوالات زندانیان به صورت روزانه است.

وی اضافه کرد: مساله دیگری که به صورت یک سیاست کلی در دستگاه قضایی دنبال می شود این است که از بازداشت های غیر ضرور پرهیز گردد.

منتظری در ادامه به مبحث صلح و سازش بین مردم تصریح کرد و اظهار داشت: باید تلاش نماییم دعاوی و اختلافات مردم را با صلح و سازش به انجام برسانیم. خوشبختانه قانون شورای حل اختلاف مراحل نهایی خویش را گذرانده و بزودی ابلاغ خواهد گردید. قانون جامع و خوبی است و می تواند از ورود خیلی از دعاوی به دستگاه قضایی جلوگیری کند.

دادستان کل کشور اضافه کرد: در مورد صلح و سازش همه دستگاه ها باید کمک کنند تا این مورد به یک فرهنگ عمومی تبدیل گردد، حتی دستگاههای اجرایی هم باید همکاری کنند تا خیلی از اختلافات پیش از ورود به دستگاه قضایی در شوراها حل و فصل شود.

وی به شرایط اقتصادی کشور هم اشاره نمود و اظهار داشت: حالا در جنگ اقتصادی هستیم و به علت این جنگ نابرابر و تحریم های ظالمانه مردم گرفتار سختی معیشت شده اند، بنابراین باید با یک وحدت و همدلی و هم افزایی بین قوا آثار این تحریم ها و جنگ اقتصادی را به حداقل برسانیم. با اینکه در حوزه اقتصاد قوه قضاییه اختیار و ابزاری ندارد؛ اما با دستور مقام معظم رهبری با تمام توان به میدان آمده است تا کمک حال اقتصاد کشور باشد که خوشبختانه آثار بعضی از این اقدامات در استان فارس در ابتدای جلسه گزارش شد.

منتظری اظهار داشت: مساله دیگر تأمین امنیت مردم و جامعه است و باید برای این مساله اهتمام کافی صورت گیرد که همچون آن برخورد قاطع با مخلان امنیت مردم در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و اراذل و اوباش است بنابراین تاکید به همه دادستان ها این است که درباره تأمین امنیت مردم با تمام توان به میدان بیایند.

دادستان کل کشور اظهار داشت: مساله دیگر این است که باید همه دستگاه ها به میدان بیایند تا بازاجتماعی کردن زندانیان به بهترین شکل صورت گیرد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه مردم و تمامی دستگاه ها در شرایط کرونا به میدان مبارزه با این ویروس آمده اند و ما هم باید کمک نماییم که ویروس های اخلاقی جامعه که سلامت جامعه را هدف قرار داده اند از بین برود.

منتظری در بخش پایانی سخنان خود بر تقویت نفس تصریح کرد و اظهار داشت: ما جامعه قضات و دستگاه قضایی پیش از اینکه بخواهیم با فساد بیرونی مبارزه نماییم باید با هوی و هوس درونی خود مقابله نماییم. با تقوی و تهذیب نفس ایمان خویش را تقویت نماییم تا خدای ناکرده گرفتار انحراف و سستی در ایمان نگردیم و بعد از آن است که می توانیم با قدرت و صلابت به مبارزه با فساد بپردازیم.

دادستان کل کشور در انتها از خدمات و تلاشهای حیدر آسیابی دادستان سابق مرکز استان فارس قدردانی کرده و برای سید مصطفی بحرینی دادستان جدید مرکز این استان آرزوی موفقیت کرد.

منبع:

1399/11/09
13:13:20
0.0 / 5
1058
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است