حشمتی اعلام كرد

اعاده ۴۰۹ هكتار از اراضی اطراف تهران به ارزش۳۷ هزار میلیارد تومان

اعاده ۴۰۹ هكتار از اراضی اطراف تهران به ارزش۳۷ هزار میلیارد تومان رییس کل دادگستری تهران اظهار داشت: در سال 99 فقط در یک مورد، 409 هکتار از اراضی باارزش در اطراف شهر تهران که ارزش ریالی آن در حدود 37 هزار میلیارد تومان بود، به بیت المال اعاده شد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، محمد جواد حشمتی، رییس دادگستری استان تهران با تشریح اقدامات انجام شده از طرف دادگستری کل استان تهران در سال قبل اظهار نمود: از نظر رفع اطاله دادرسی به کمک مجموعه همه اجزای دادگستری و واحدهای قضائی در سال ۹۹ کار بزرگی صورت گرفته و در دادگستری استان تهران با ورودی ۲ میلیون و ۵۲۶ هزار پرونده در سال ۹۹ توانستیم بیش از ۲ میلیون و ۶۴۷ هزار پرونده رسیدگی نماییم که دراین زمینه در حقیقت با افزایش ۱۸ درصدی در رسیدگی ها مواجه هستیم و قسمتی از این تلاش ها از موجودی های منتقلی سالهای قبل و سنوات قبل بوده که به سال ۹۹ منتقل شده بود، خوشبختانه توانستیم بیش از ۱۲۰ هزار پرونده معوقه مسن سنواتی در سال ۹۹ را رسیدگی و تعیین تکلیف نماییم که در نوع خودش بی نظیر است.

رییس کل دادگستری استان تهران با اعلان اینکه سال ۹۹ تنها سالی است که در اسفندماه کاهش موجودی داشتیم که این به مفهوم عملکرد مثبت مجموعه دادگستری استان تهران بوده است، اظهار داشت: نرخ رسیدگی در سال ۹۹ بهبود پیدا کرد و میانگین رسیدگی در سال گذشته، ۱۰۵ درصد بوده که در نوع خود قابل توجه و تقدیر است و عملکرد دادگستری استان تهران دراین زمینه قابل دفاع است. رشد ۸۴ درصدی ابلاغ های الکترونیکی وی با اشاره به نقش مؤثر ابلاغ های الکترونیکی در کاهش هزینه ها بیان کرد: ابلاغ الکترونیکی می تواند در جهت کاهش و صرفه جویی هزینه کمک نماید و خوشبختانه ابلاغ الکترونیکی در استان تهران از ۷۶ درصد به ۸۴ درصد رسیده که بعضاً این درصد در بعضی از محل ها خیلی بیشتر است. حشمتی با اشاره به محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا برای برگزاری ملاقات های مردمی اظهار داشت: خوشبختانه دراین زمینه توانستیم از سامانه های الکترونیکی هم برای ارتباط با مردم و هم نشست با همکاران قضائی استفاده نمائیم.

رییس کل دادگستری استان تهران با اشاره به برگزاری جلسات دادرسی بصورت الکترونیک اشاره کرد: ارتباط با زندان و مجموعه های در رابطه با دادگستری بوسیله الکترونیک سبب شد تا تحول خوبی دراین زمینه صورت گیرد که جای تقدیر دارد.

وی با اشاره به وجود هفت زندان در استان تهران اظهار نمود: وظیفه و تکلیف ایجاب می کند تا به موضوع زندان بیشتر دقت کنیم و تقریباً همه امکانات را معطوف کردیم که دراین زمینه مصروف می شود؛ اما به جهت کثرت و تعدد زندانی ها باید برنامه های جدیدتری را امسال داشته باشیم که این مورد نیز در دستور کار است. در سال ۹۹ با پایشی که هم درباب مرخصی و هم درباب عفو مشروط و تعیین تکلیف زندانیان صورت گرفت، نتایج خوبی بدست آمد. اعطای مرخصی به بالای ۹ هزار و ۹۰۰ نفر از زندانیان در سال ۹۹

حشمتی از اعطای مرخصی به بالای ۹ هزار و ۹۰۰ نفر از زندانیان در سال قبل آگاهی داد و عنوان کرد: حدود ۵ هزار نفر با بهره گیری از تأسیسات حقوقی و امکاناتی که وجود داشت، از زندان آزاد شدند و این خدمت مهمی برای خانواده های زندانیان بود.

رییس کل دادگستری استان تهران اظهار نمود: همین طور به دادستان ها برای حضور قوی تر و جدی تر در زندان ها ماموریت داده ایم؛ اما در هر صورت با وجود این که کارهای خوبی صورت گرفت، باید دراین زمینه بیشتر تلاش و فعالیت نماییم تا بتوانیم برای کمک به زندانیان و خانواده های زندانیان از ظرفیت ها استفاده بهتری نماییم. وی با اشاره به راه اندازی مجتمع قضائی و شعب ویژه بمنظور مبارزه با فساد اظهار نمود: با پیگیری ها، برخوردها و جدیت همکاران قضائی و ضابطانی که درباب این پرونده ها کار می کنند، اقدامات بسیار بهادار ای صورت گرفته که در جهت حفظ و اعاده حقوق بیت المال و اموالی که خارج شده بود، اقدام شد و این اموال به بیت المال اعاده شد. اعاده ۴۰۹ هکتار از اراضی باارزش اطراف تهران

حشمتی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه حفظ اراضی ملی و منابع طبیعی اظهار نمود: در سال ۹۹ فقط در یک مورد، ۴۰۹ هکتار از اراضی باارزش در اطراف شهر تهران که ارزش ریالی آن در حدود ۳۷ هزار میلیارد تومان بود، به بیت المال اعاده شد.

رییس کل دادگستری استان تهران با اعلان اینکه استان تهران از زمینهای مرغوب و ارزشمندی برخوردار است، اظهار داشت: متأسفانه در استان تهران و اطراف شهر تهران صدها هکتار از اراضی مرغوب توسط سودجویان با شگردها و حیله های مختلف تملک و تصرف شده است. ما دنبال اعاده این اراضی هستیم و اقدامات خوبی دراین زمینه صورت گرفته و حتما استمرار خواهد داشت. وی با اعلان اینکه برخی ترک فعل ها از ناحیه مسئولان منجر به ورود خسارات جبران ناپذیری به بیت المال شده است، اظهار داشت: باید زمانی که اشخاص دارای مسئولیت بودند و بی توجهی، سهل انگاری و کم کاری آنها منجر به ایراد خسارت به بیت المال شده، در قبال کم کاری خود پاسخگو باشند. تبانی نانوشته و پنهان بدنه های تعدادی از دستگاهها در وقوع تخلفات دخیل است و همان ترک فعل ها، خیلی شفاف و روشن دراین زمینه وجود دارد که باید به این موضوعات بپردازیم، وارد شویم و رسیدگی نماییم.

حشمتی ضمن قدردانی از روابط عمومی دادگستری استان تهران برای برگزاری بیش از ۵ هزار جلسه ملاقات مردمی در روزهای شیوع ویروس کرونا با رعایت پروتکلهای بهداشتی اشاره کرد: باب پذیرش اعتراض ها را درباب اعاده دادرسی در اجرای ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری باز گذاشتیم، از جانب دیگر روزانه حداقل ۴۰ الی ۵۰ مورد از این تقاضاها و درخواست ها از ناحیه حوزه ریاست قوه قضائیه، دبیرخانه و دفتر ارتباطات مردمی برایمان ارسال می شود که همه این ها را ثبت، پیگیری و رسیدگی می نماییم تا دغدغه مردم کمتر شود.

1400/03/08
23:21:09
5.0 / 5
611
تگهای خبر: ثبت , رئیس , راه اندازی , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است