مهلت دو هفته ای رییس قوه قضاییه به کمیته رسیدگی به مطالبات بانکها

مهلت دو هفته ای رییس قوه قضاییه به کمیته رسیدگی به مطالبات بانکها ثبت آسان: رییس قوه قضاییه به «کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات بانک ها» برای ارائه راهکارهای افزایش اختیارات و کارآمدی این کمیته، مهلتی دو هفته ای داد.به گزارش ثبت آسان به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در نشست با کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانک ها، اظهار داشت: این کمیته از سال ۹۳ تا کنون تشکیل شده است. عنوان شده که ۱۶۳ جلسه هم برگزار کرده است که طی این جلسات به ۱۲ پرونده رسیدگی کرده است. رسیدگی به این تعداد پرونده نشان میدهد که این کمیته در اهداف خیلی موفق نبوده است و تعداد بالایی از موضوعات که در کشور مسئله به وجود آورده مورد بررسی قرار نگرفته است.

وی اضافه کرد: سوال می کنم آیا از سال ۹۳ تا کنون به مجموعه ای از لطمه ها رسیده اید که بشود دستورالعمل در مورد حل این چالش ها تهیه کرد؟

محسنی اژه ای از اعضای کمیته این پرسش را بیان کرد که آیا در پروسه وصول مطالبات بانکی ملاحظه پشتیبانی از تولید و تولیدکنندگان هم صورت گرفته است؟

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه پشتیبانی از تولید داخلی بر همه دستگاهها لازم است تصریح کرد:
حمایت از تولید یکی از وظایف اصلی بانکها می باشد و در این حوزه باید بصورت عملی فعالیت داشت.

وی با اشاره به اینکه فساد سرایت می کند افزود: مبارزه همه جانبه نگر با فساد جزو دستور کارهای اصلی قوه قضائیه است که بانکها هم باید در این حوزه ایفای نقش مهمی داشته باشند فساد چه در بانک چه در قوه قضائیه چه در دستگاه نظارتی و نهاد ضابطین باشد باید مبارزه جدی شود تا سرایت نکند.

وی همین طور اصرار کرد بانک ها باید بر نحوه هزینه کرد تسهیلات بانکی نظارت جدی و عملی داشته باشند.

محسنی اژه ای در نشست با کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانکها افزود:

حمایت جدی از تولید در شرایطی که درگیر جنگ اقتصادی با دشمن هستیم بر همه واجب است و بانکها از پایه های اصلی پشتیبانی از تولید داخلی هستند و مدیران نظام بانکی باید مسئولیت خودرا در مقابله با تحریم ها و کمک به فعالان اقتصادی و تولید داخلی ایفا کنند.

وی اشاره کرد: در وصول مطالبات باید مراقب بود هیچ واحد تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیل نشود و اگر صدمه ای در نحوه پرداخت تسهیلات و هزینه کرد آن و وصول مطالبات از ابربدهکاران وجود دارد باید راهکار آن با کمک مجلس و بانک مرکزی تبدیل به یک قانون و دستورالعمل شود.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات بانکها در وصول معوقات بانکی باید حقوق همه طرفین را متناسب با حقی که دارند رعایت کند؛ حتی حقوق مشتری را اما کسی نباید به نام تولید سوء استفاده نماید.

وی افزود: اگر کسی که به نام تولید تسهیلات می گیرد اما آنرا صرف سرمایه گذاری در زمینه ارز، سکه، زمین و مسکن می کند مرتکب دو تخلف شده؛ هم در هزینه کرد تسهیلات تخلف کرده و هم در بازار بی نظمی به وجود آورده که ضررش بیشتر از تأخیر در تسویه حساب با بانک است.

رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: بانکها باید علاوه بر اعتبارسنجی و گرفتن وثایق لازم بر روند هزینه کرد تسهیلات هم نظارت کنند و مطالبات را بموقع وصول کنند تا مشتری سو استفاده نکند.

محسنی اژه ای اظهار داشت: همه باید ملتزم به قانون باشند؛ اگر قانونی اشکال دارد باید اصلاح گردد اما زیرپاگذاشتن قانون از هیچ کس خصوصاً مدیران عالی دستگاهها قابل پذیرش نمی باشد اما گاهی برخی بانکها خودشان قانون را دور می زنند!

رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: همه موظف به مبارزه با فساد بانکی هستیم اما مدیران بانکها باید پیشگام مبارزه باشند، فرقی نمی کند مدیر و کارمند بانک یا مشتری یا ضابط و قاضی مرتکب فساد، تخلف و سوءاستفاده شود؛ اگر با فاسد، متخلف و سو استفاده گر برخورد نکنیم فساد به دیگر بخش ها هم سرایت می کند.

وی افزود: اگر مدیران عامل یا مدیران شعب بانکی از طرف برخی افراد متنفذ برای پرداخت تسهیلات به افراد سفارش شده تحت فشار هستند، باید از آنها در مقابل این اعمال نفوذها حمایت شود تا مجبور به انجام اقدام مغایر با قانون نشوند. اگر کسی مرتکب لغزش یا سواستفاده شد باید با او برخورد صحیح، سازنده و بازدارنده شود. وقتی کسی مرتکب تخلفی شده که با یک تذکر یا برخورد ایذایی رفتارش قابل اصلاح است نباید با مانند مجرم برخورد کرد.

در اختتام رییس قوه قضاییه مهلت دو هفته ای برای کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات بانکها برای ارائه راهکارهای تقویت و افزایش اختیارات و کارآمدی این کمیته تعیین کرد.

منبع:

1400/07/11
10:22:31
5.0 / 5
421
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است