گزارش ثبت آسان؛

نشتی های دنباله دار سامانه ها

نشتی های دنباله دار سامانه ها برخی سامانه ها و سایت های برخی از مراکز در چند ماه اخیر گرفتار مشکلات و نشتی های اطلاعاتی شده است و این در حالیست که در ایام اخیر مردم شاهد ارسال گسترده پیامک جعلی ابلاغیه بودند.


به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، در چند ماه اخیر بارها خبرهای مختلفی از نشت اطلاعاتی برخی سامانه ها و هک شدن برخی از سایت های داخلی عنوان شد البته این مساله جدیدی نیست و اواخر سال قبل هم یک هکر مدعی هک یکی از سامانه های قضایی و نفوذ به اطلاعات ۲۵ میلیون نفر شد. خبری که بااینکه تکذیب شد اما تلنگری بود برای بستن راه تکرار بر خطر که گویا این راه تکرار همچنان باز است و امسال بارها شاهد مسائل مشابه چه در سطح وسیع تر و چه در سطح خردتر و ارسال پیامک های ابلاغ قضایی بودیم. در امسال، خبر هک سایت دانشگاه تهران، اختلال در سامانه سوخت کشور، هک دوربین های زندان اوین و روز گذشته هم نشت اطلاعات سامانه پایگاه مستقل کانون وکلای دادگستری همچون رخدادهای قابل تاملی است که شاهد بودیم. البته به غیر از این موارد رسمی چندین مورد دیگر از هک و نشت اطلاعات شهروندان اعلام شده بود که تعدادی از آنها تایید رسمی نشدند.
اگر هک سایت ها و سامانه های مهم قضایی و کشوری را فاکتور بگیریم، موضوع ارسال پیامک های ابلاغی جعلی و کلاهبرداری از این طریق، روشی است که همچنان قربانیان خودرا دارد. البته تلاقی ارسال این پیامک ها با رخدادهایی همچون هک و نشت اطلاعات قابل تامل است بطوریکه از عصر روز گذشته خیلی از شهروندان از ارسال پیامک های ابلاغیه در سطح گسترده خبر دادند که در موارد مختلفی هم متاسفانه منجر به برداشت از حساب و کلاهبرداری بوسیله این پیامک ها شده است. در برخی از پیامک های ارسالی روز گذشته به شهروندان اعلام شده است که شکوائیه مقابل شما با کد رهگیری ثبت گردید و در صورت عدم پیگیری پرونده شما طی ۲۴ ساعت ارجاع می گردد.
متاسفانه پیامک هایی همانند پیامک فوق، پیامک های هوشمند کلاهبرداری هستند که با کلیک بر روی لینک درج شده، حساب شخص خالی شده و پیامک مشابه به مخاطبانی که شماره آنها در گوشی فرد ذخیره شده است ارسال می شود و این دومینوی کلاهبرداری ادامه دار می شود. اخیراً پیامک های این چنینی علاوه بر افرادی که به صورتی در دستگاه قضا پرونده دارند برای شهروندان عادی هم ارسال می شود که به فرد اعلام می شود شکایتی مقابل شما ثبت شده است و سپس از فرد تقاضا می شود مبلغ ناچیزی پرداخت کند. بعد از این مرحله و واریز این مبلغ ناچیز، دسترسی به حساب فرد فراهم و سپس موجودی بانکی او برداشت می شود. بااینکه این مساله بارها رخ داده است اما مسئله صیانت از اطلاعات مردم و همین طور حفظ امنیت سایت های داخلی از موضوعات حیاتیست که باید بیش از گذشته به آن توجه کرد چونکه این مسئله یکی از مصادیق حفظ حقوق شهروندان است. علاوه بر این بگفته سردار غلامرضا جلالی رییس پدافند غیر عامل، در حوزه جنگ سایبری و حفظ امنیت سایت های داخلی باید قانون و همین طور حمایت قوه قضائیه وجود داشته باشد بااینکه این تراژدی تلخ در دو سویه نشت اطلاعات سامانه ها و هک سایت ها و همین طور کلاهبرداری های پیامکی عنوان شد اما هم اکنون ساده ترین و پیش پا افتاده ترین راه حل برای بستن راه تکرار بر خطر افزایش آگاهی مردم است. لازم به ذکر است که اگر فردی مشکل قضایی دارد باید به سامانه ثنا قوه قضائیه اعلام شکایت کند و اطلاعات شخصی خودرا برای ثبت نام در این سامانه را در اختیار دیگران قرار ندهد. برای پیگیری شکایت ها بعد از ثبت دادخواست نیز مردم باید اطلاع داشته باشند که در پیامک های ارسالی از طرف قوه قضائیه هیچ لینکی جهت ورود به درگاه پرداخت بانکی وجود ندارد و برای مشاهده ابلاغیه های قضایی نیاز به هیچ نوع پرداخت وجهی وجود نخواهد داشت. از طرف دیگر هم بااینکه طبق گفته مسئولان مربوطه موضوع امنیت سایت ها و سامانه ها باتوجه به حیاتی بودن این مسئه طبق استاندارها بصورت مکرر کارشناسی می شود اما بنظر می رسد این مساله باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. شهروندان هم اگر متوجه هک سایت یا سامانه ای شدند می توانند اطلاعات آنرا در سامانه ای مربوط به این کار در دادستانی کل کشور اعلام کنند.


1400/09/16
12:42:48
5.0 / 5
259
تگهای خبر: بانك , ثبت , ثبت نام , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است