اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت

اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت ثبت آسان: برگزاری جلسات دادگاه دستگیرشدگان ناآرامی های اخیر در تهران، صدور هزار کیفرخواست در تهران، حذف  400 عنوان مجرمانه از قانون همچون اخبار حقوقی و قضایی این هفته بودند.


با اهمیت ترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت را در این گزارش ایسنا می خوانید:

انتظار مردم این است که عوامل قضایای اخیر دستگیر و مجازات شوند


حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رییس قوه قضاییه اظهار داشت: انتظار و توقع مردم آنست که عوامل و مسببین قضایای اخیر شناسایی، دستگیر و مجازات شوند.
رییس قوه قضاییه اضافه کرد: باید بررسی نماییم که تا حالا چه مسائلی به اعتماد مردم نسبت به نظام و سرمایه اجتماعی ما خدشه وارد کرده و درصدد جبران برآییم.
وی افزود: باید تمامی قوانین مصوب که برای تصویب آنها مراحل مختلفی طی شده است به مرحله اجرا و عملیاتی درآید و این موضوعی است که ما در قوه قضاییه نسبت به آن اهتمام داریم.
رییس قوه قضائیه همین طور طی نامه ای به همتای عراقی خود خواهان تسریع در محاکمه عاملان ترور سردار سلیمانی شد.

دشمنان از آگاهی جوانان و نوجوانان ما می ترسند


آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: تاریخ ۱۰۰ ساله اخیر ایران، سرشار از جنایت دولتمردان آمریکا و طرفداران آنها در حق مردم این سرزمین است.

گزارش جلسات دادگاه دستگیرشدگان ناآرامی های اخیر در تهران


نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات برخی از اغتشاشگران اخیر به ریاست قاضی صلواتی در دادگاه عمومی و انقلاب تهران، با حضور مستشاران دادگاه، متهمان و وکلای آنها، تعدادی از افسران انتظامی که در درگیری با آشوبگران مجروح شده بودند و خانواده شهدای امنیت، انجام شد.
همین طور در هفته گذشته دادگاه "فردی که مبادرت به آتش زدن محیط بخشداری قرچک کرده بود" نیز انجام شد.
بعد از صدور کیفرخواست پرونده متهمان اغتشاشات اخیر در یک ماه اخیر، دادگاه های رسیدگی به این پرونده ها، از هفته گذشته شروع شد و کیفرخواست بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر در دادسراهای استانهای مختلف بر طبق مستندات موجود درحال صدور است. تا حالا کیفرخواست ۲۵ پرونده در کرمان، ۸۹ کیفرخواست در استان سمنان، کیفرخواست ۱۱۹ نفر در استان زنجان، کیفرخواست ۱۰۵ پرونده در استان خوزستان، کیفرخواست ۵۵ نفر در استان قزوین، کیفرخواست ۱۱۰ نفر در استان کردستان، کیفرخواست ۳۱۵ نفر در استان تهران و کیفرخواست ۲۰۱ متهم در استان البرز در رابطه با اغتشاشات اخیر صادر گردیده است.

القاصی: تا حالا هزار کیفرخواست برای آشوبگران در تهران صادر شده است


علی القاصی مهر رییس کل دادگستری استان تهران با اعلان اینکه تا حالا هزار کیفرخواست برای آشوبگران صادر گردیده است، اظهار داشت: دادگاه این عناصر اصلی اغتشاشات در تمام روزهای هفته جاری بصورت علنی برگزار می گردد.

فوت پریسا بهمنی ارتباطی با تجمعات مقابل سازمان نظام پزشکی ندارد


دادستان تهران درباره ی فوت دکتر پریسا بهمنی نیز اظهار داشت: فوت پریسا بهمنی ارتباطی با تجمعات مقابل سازمان نظام پزشکی ندارد.
علی صالحی دادستان تهران همین طور درباره ی شهادت شهید آرمان علی وردی طلبه بسیجی اظهار داشت: پرونده ویژه قضایی در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل شده است.
گفتنی ست که وزارت اطلاعات در هفته گذشته اعلام نمود: عاملان شهادت شهید آرمان علی وردی شناسایی و دستگیر شدند.
دادستان تهران همین طور اعلام نمود: کیفرخواست رییس اداره محیط زیست شهرستان پردیس دائر بر گرفتن رشوه به میزان ۷۰ قطعه سکه تمام بهار و۱۰ قطعه نیم سکه صادر شد.
صالحی اظهار داشت: ۲۷ سازه بدون مجوز در حریم شهرداری منطقه ۵ واقع در مرادآباد تخریب شده اند.

مصدق: برنامه ریزی در مقابل اغتشاشات ضعیف است/ به وظیفه خود خوب عمل نکرده ایم


حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: کوشش برای اجرای عدالت و تامین آرامش مردم و ایجاد آرامش برای مردم و مبارزه جدی با فساد، امروز در دستور کار قوه قضاییه است.
وی درباره ی حادثه تروریستی شیراز و دستگیری عاملان آن در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای عملیات این حادثه دونفر باهم آمده بودند که یک نفر وارد حرم شده بود و نفر دیگر جدا شده بود که شاید همه کاره نفر دوم بود که دستگیر شد. پس از دستگیری نفر دوم با اطلاعاتی که داد، ۵ الی ۶ نفر در این خصوص که باخبر بودند دستگیر شدند و تحقیقات ادامه دارد.

توضیح قوه قضاییه درباب خبر آزادی بازداشتی های ناآرامی های اخیر
روابط عمومی معاونت اول قوه قضاییه در توضیح خبری که به نقل از معاون اول قوه قضاییه در خصوص آزادی ۹۰ درصد متهمان در ۲۴ ساعت پس از دستگیری منتشر گردید اعلام نمود: «قرار تامین کیفری شامل وثیقه یا کفالت یا التزام صادر گردیده است و با گرفتن تامین آزاد شده اند و این به مدلول بی گناهی یا برائت این افراد نیست و با تکمیل تحقیقات تعیین تکلیف خواهند شد».

با اصلاح ساختار وزارت دادگستری در صدد افزایش راندمان هستیم


امین حسین رحیمی وزیر دادگستری اظهار داشت: با اصلاح ساختار وزارت دادگستری در صدد افزایش راندمان هستیم.
وی حفظ آبرو و شأن مردم در رسیدگی ها، دقت نظر در اجرای قوانین و مبارزه با فساد را همچون با اهمیت ترین وظایف مدیران و کارکنان سازمان تعزیرات حکومتی بر شمرد.

افرادی که هیجانی به میدان آمدند مورد رأفت قرار می گیرند


مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه ضمن بیان این که قانون اساسی اعتراض را به رسمیت شناخته است، اظهار داشت: افرادی که هیجانی به میدان آمدند و قصد مجرمانه ای نداشتند مورد رأفت قرار می گیرند.

فیلم تخریب موتور سیکلت های مردم توسط پلیس "صحنه سازی" است


حجت الاسلام والمسلمین پورخاقان رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح اظهار داشت: فیلم تخریب موتور سیکلت های مردم توسط پلیس "صحنه سازی" است.

۴۰۰ عنوان مجرمانه از قانون حذف می شود


حجت الاسلام والمسلمین قدرتی معاون حقوقی قوه قضاییه اظهار داشت: اکنون ۲۵۰۰ عنوان مجرمانه در کشور داریم که با اصلاح قانون، ۴۰۰ عنوان آن همچون مواردی که مجازات نقدی یا تحمل حبس کمتر از یک سال برای آن در نظرگرفته شده است، تخلف انگاری شده است.

ماموریت شاغلین در ادارات دولتی به نظام مهندسی استانها مغایر با قانون است


با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری مسئولان ادارات دولتی یا مؤسسات و نهادهای عمومی تکلیفی به موافقت با ماموریت اشخاص شاغل در این ادارات و مؤسسات به نظام مهندسی استان ندارند و مغایر با قانون است.

توضیح دیوان عدالت اداری در مورد پرونده صولت مرتضوی
در هفته های اخیر و مقارن با جلسه رای اعتماد صولت مرتضوی برای تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نامه ای منتسب به دیوان عدالت اداری در بعضی از رسانه ها و فضای مجازی منتشر گردید که نشان می داد، مرتضوی به ۵ سال انفصال از خدمت محکوم شده است.
در همان زمان، رسانه ها حکم دیگری از شعبه ۲۴ تجدیدنظر دیوان عدالت اداری را منتشر نمودند که مطابق آن دادگاه رای به رد شکایت شاکی نسبت به سیدصولت مرتضوی داده و دادگاه تجدیدنظر حکم دادگاه بدوی را نقض کرده بود و اینطور عنوان شد که بر طبق رای شعبه ۲۴، سید صولت مرتضوی برای تصدی پست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارای مشکل حقوقی و قضایی نیست. در همین زمینه و با هدف شفاف سازی کامل نسبت به ابهام به وجود آمده روابط عمومی دیوان عدالت اداری، اطلاعیه ای صادر کرد.

نباید اجازه دهیم دشمن مردم را از آینده کشور ناامید کند


اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه اظهار داشت: باید لطمه های اجتماعی را رصد و اصلاح نماییم و اجازه ندهیم دشمن مردم را از آینده کشور ناامید کند همان لطمه محدود را که دشمن بزرگ جلوه می دهد را باید بتوانیم حل نماییم.

نتیجه بررسی اساسنامه صندوق ملی مسکن به زودی اعلام می شود
هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: نتیجه بررسی اساسنامه صندوق ملی مسکن در شورای نگهبان به زودی اعلام خواهد شد.

دستگیری علی دایی صحت ندارد
در پی انتشار اخباری در خصوص دستگیری علی دایی در پیگیری های خبرنگار ایسنا از منابع موثق اعلام گردید که این خبر حقیقت ندارد.
یک خبرنگار خارجی در توییتی اعلام نموده بود که علی دایی بازداشت شده است.

اظهارات رئیس کل دادگستری استان مرکزی درباره ی مهرشاد شهیدی


حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالمهدی موسوی رییس کل دادگستری استان مرکزی اظهار داشت: طبق بررسی های پزشکی قانونی شایعات انتشار یافته در خصوص به هدف خوردن گلوله یا ضربه سخت به سرمهرشاد شهیدی نژاد، کاملا مردود است و علت تامه فوت از نظر پزشکی قانونی متعاقبا اعلام خواهد شد.

توضیح دادستان اصفهان درباره ی بازداشت توماج صالحی
سیدمحمد موسویان دادستان اصفهان درباب جزییات پرونده توماج صالحی اظهار داشت که توماج صالحی -خواننده رپ- به بهتان فعالیت تبلیغی مقابل نظام، همکاری با دولت های متخاصم و تشکیل گروه غیرقانونی به قصد برهم زدن امنیت کشور دستگیر شده است.

شایعه فوت یا تجاوز درباره ی آرمیتا عباسی صحت ندارد
طی روزهای گذشته در فضای مجازی ادعاهایی در ارتباط با دختری به نام آرمیتا عباسی منتشر گردید در خصوص این که پس از یک هفته بازداشت، به بیمارستانی در کرج منتقل شده و در بیمارستان مشخص شده است که وی مورد تجاوز قرار گرفته است. در همین راستا حسین فاضلی هریکندی رییس کل دادگستری استان البرز درباره ی ادعاها پیرامون آرمیتا عباسی اظهار داشت: شایعات انتشار یافته در مورد فوت و یا تجاوز به این فرد از اساس کذب است و حقیقت ندارد.

هیچ دانش آموزی در ایرانشهر کشته نشده است
شمس آبادی دادستان زاهدان اظهار داشت: هیچ دانش آموزی در شهرستان ایرانشهر کشته و یا حتی برای تحقیقات احضار نشده است.

شلیک گلوله از داخل منزل فرشته احمدی انجام شده است
ناصر عتباتی رییس کل دادگستری آذربایجان غربی با اعلان اینکه جهت بررسی علت فوت خانم احمدی پرونده کیفری تشکیل شده است، اظهار داشت: طبق بررسی هایی که تا امروز انجام شده، شلیک گلوله از داخل منزل این فرد انجام شده است.

ثبت نام آزمون سردفتری ۱۴۰۱
متقاضیان شرکت در آزمون سردفتری ۱۴۰۱می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.
زمان شروع ثبت نام در آزمون انتخاب سردفتر اسناد رسمی سال ۱۴۰۱ از (دوشنبه) 9 آبان ماه شروع شده و تا روز یکشنبه ۱۵ آبان ماه سال جاری ادامه دارد.
منبع:

1401/08/14
22:28:06
5.0 / 5
211
تگهای خبر: اداره , ثبت , ثبت نام , دادسرا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است