معاون استاندار قم

بانك های خصوصی در پرداخت تسهیلات رونق تولید مشاركت كنند

بانك های خصوصی در پرداخت تسهیلات رونق تولید مشاركت كنند ثبت آسان: قم - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم با اشاره به انباشت حجم عظیمی از سرمایه های این استان در بانك های خصوصی بر لزوم حضور و مشاركت بانك های خصوصی در زمینه رونق تولید و اشتغال تصریح كرد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، مهرداد غضنفری امرایی روز یكشنبه در شانزدهمین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان قم در تالار امام رضا (ع) فرمانداری تصریح كرد: بعضی از این بانك چون به صورت تخصصی فعالیت می نمایند، هیچ نقش آفرینی و فعل و انفعالی در فرایند توسعه استان ندارند.
وی ارائه دقیق عملكرد بانك ها در پرداخت تسهیلات رونق تولید را ضروری خواند، و اضافه كرد: به منظور شركت همه بانك ها در پرداخت این تسهیلات در سال 97، باید تفاهم نامه سه جانبه ای میان استانداری، دستگاه اجرایی و بانك ها امضا شود.
وی اضافه كرد: با انعقاد این توافق بانك ها ملزم خواهند شد تا منابع خویش را به سمت تولید هدایت كنند و همه طرف های توافق هم باید در این خصوص به تعهدات خود پایبند باشند و در صورت انجام این توافق نامه هیچ توجیهی برای زیر سوال بردن آن پذیرفته نیست.
طرح عرضه تسهیلات رونق تولید در دولت یازدهم تصویب و از تیرماه سال 1395 همزمان با سراسر كشور در استان قم هم به اجرا درآمده است.
با تولید طرح عرضه تسهیلات رونق تولید توسط دولت یازدهم، 550 واحد صنعتی و تولیدی قم احیا شد و بیش از سه هزار و 620 فرصت شغلی كه ممكن بود در صورت عدم پشتیبانی از بین رود، تثبیت شد
در سال 95 در قالب تسهیلات رونق تولید رقمی بالغی بر 2 هزار و 200 میلیارد ریال در بخش صنعت برای حدود 177 واحد تولیدی پرداخت شد، كه تثبیت اشتغال چهار هزار تن را به دنبال داشت.
50 واحد تعطیل شده مجددا احیاء و به چرخه تولید وارد، و همینطور 200 واحد نیمه فعال هم فعال و 300 واحد هم توسعه چشمگیری پیدا كردند.

** رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم هم با اشاره به تعداد طرح های معرفی شده به بانك های عامل و رقم پرداخت شده از جانب آنها در سه حوزه سرمایه در گردش، سرمایه ثابت و بازسازی و نوسازی از ابتدای سال 96 تاكنون، اضافه كرد: از تعداد 226 طرح معرفی شده به مبلغ 3811.4 میلیارد ریال 92 طرح به مبلغ 1649.22 میلیارد ریال پرداخت شده است.
محمود سیجانی در مورد لزوم تعیین تكلیف تسهیلات بازسازی و نوسازی اضافه كرد: نرخ بالای تسهیلات و عدم داشتن یارانه، قیمت بالای ارز و عدم تخصص ارز مبادله ای به تسهیلات مذكور و واحدهای صنعتی و تمایل نداشتن بانك ها به پرداخت این تسهیلات به دلیل باز پرداخت سه تا پنج سال از مهمترین عوامل بلاتكلیف بودن این تسهیلات است.
** مدیر كل دفتر امور اقتصادی استانداری قم هم با اشاره به اهمیت مبحث بهینه سازی ماشین آلات و تجهیزات واحدهای صنعتی اضافه كرد: كم شدن هزینه ها، افزایش تعداد تولید در واحد زمان، كم شدن شایعه های مربوط به كاهش تولید، پایین آمدن قیمت تمام شده را از فواید نوسازی ابزار و وسایل تولید و منطبق نمودن آنها با تكنولوژی و فن آوری روز عنوان نمود.
مجید آوری فرد در عین حال خاطرنشان كرد: سرمایه گذاری در مورد اقدام یاد شده از سویی سبب افزایش هزینه های تولید می شود، از این رو باید تعادلی بین بازسازی و نوسازی و هزینه های آن تولید شود.
وی اضافه كرد: با عنایت به بالا بودن نرخ تسهیلات بازسازی و نوسازی به لحاظ ریالی و ارزی، در مجموع اینكه یك تولید كننده درصد باشد ماشین و یا دستگاه كهنه و فرسوده خویش را جایگزین دستگاه جدید و پیشرفته بكند، توجیه اقتصادی ندارد.
آوری فرد اظهار داشت: باید با كاهش نرخ تسهیلات بازسازی نوسازی و تعیین مناسب تر نرخ ارز انگیزه لازم برای واردات ماشین آلات از بازارهای خارجی تقویت شود.3
2 هزار و 357 واحد صنعتی تولیدی در قم وجود دارد، كه 2 هزار و 76 واحد آن فعال است.
7403/ 6133/


1396/12/13
17:26:48
5.0 / 5
4597
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است