ریه های زمین در خطرند

ریه های زمین در خطرند ثبت آسان: سیناپرس نوشت: جنگل ها را می توان اصلی ترین منبع تولید اكسیژن در كره زمین دانست و از همین رو اهمیت وجود این منابع طبیعی به شكلی به تداوم زندگی بر روی كره زمین بستگی مستقیم دارد.گزارش های رسمی نشان داده است در هر دقیقه مساحتی بالغ بر 5 زمین فوتبال از حجم مساحت درختان جنگلی در سراسر جهان به صورت غیرقانونی كم می شود.
مصرف كنندگان در سراسر دنیا و بخصوص مصرف كنندگان اروپایی و آمریكایی كه از محصولاتی مانند گوشت گاو، چرم و چوب استفاده می نمایند، در نابودی جنگل های دنیا سهمی به سزایی دارند. به قول كارشناسان، كشورهای غربی اصلی ترین خریدار محصولات فوق هستند و درصورتی كه قوانین مدون و سخت گیرانه ای برای خرید این محصولات از جانب دولت ها وضع شود از سرعت تخریب جنگل ها كاسته خواهد شد. در این قوانین خریداران ابتدا باید از نحوه تولید محصولات و قانونی یا غیرقانونی بودن آن اطمینان حاصل كنند و سپس نسبت به واردات این اقلام اقدام گردد. در این صورت به صورت قابل ملاحظه ای از روند قطع درختان جنگلی كاسته شده و تمامی تجارت ها از كانال قانونی صورت خواهد گرفت.
برای درك بهتر مبحث فوق كافی است بدانیم طبق گزارش مركز پژوهشی آژانس محیط زیست در سال 2010، بیش از 40 درصد چوب صادرشده از پرو به ایالات متحده امریكا، با استفاده از تجارت قاچاق و غیرقانونی به دست می آید. این چوب ها به صورت عمده به درختان سدر و ماهون متعلق هستند.
در حقیقت بیشترین میزان حجم قطع درختان جنگلی به منظور تولید چراگاه های جدید برای مقاصدی مانند دامپروری است و این مورد در كشورهایی مانند برزیل و اندونزی كه بیشترین میزان مساحت جنگل های دنیا را دارند بیشتر مشاهده می گردد.
بر اساس گزارش های رسمی، سرعت تخریب مناطق جنگلی در قاره های آسیا و آفریقا روند سریع تری را طی كرده و این مورد می تواند تبعات و بحران های جدی زیست محیطی به دنبال داشته باشد و از این نظر قابل تأمل است كه نزدیك به نیمی از تخریب جنگل ها در سطح دنیا به صورت غیرقانونی و مخفیانه انجام می گردد. سودجویی به منظور تجارت موادی از قبیل گوشت قرمز، چرم، سویا، روغن پالم و چوب مهم ترین انگیزه افرادی است كه به صورت غیرقانونی جنگل ها را تخریب می كنند و عوامل طبیعی مانند آتش سوزی و سیل در مقایسه با فعالیت های این افراد، خسارت بسیار كمتری به جنگل های دنیا وارد می نماید.
بر اساس گزارش سازمان های زیست محیطی غیرانتفاعی در برزیل، فقط طی ماه سپتامبر (شهریور) سال قبل بیش از یك صد و پنجاه مایل مربع (برابر با سیصد و هشتادوهشت و نیم كیلومترمربع) از جنگل های آمازون تخریب شده و این آمار نشانگر رشد 190 درصدی تخریب این جنگل ها نسبت به سال قبل است.
محدوده جنگل و رود آمازون كه بخش بزرگی از آمریكای جنوبی را شامل می شود، یكی از بزرگ ترین زیستگاه های جانوری و اكوسیستم های حیاتی كره زمین به حساب می آید و خیلی از داروهای مورداستفاده امروز بشر، بر پایه گیاهان كشف شده در این جنگل تولید شده اند.
بر اساس گزارش های دریافتی، فعالیت شركت های تجاری مانند مك دونالد در خرید علوفه و مایحتاج دامی خود از این منطقه سبب رویكرد مردم محلی به ایجاد چراگاه جهت تأمین غذا و علوفه دام ها شده است كه وضع قوانینی در این رابطه می تواند از سرعت تخریب این جنگل ها بكاهد و از این طریق به حفظ محیط زیست كمك گردد.
از سوی دیگر باید در نظر داشت كه روند قطع درختان جنگلی و نابودی این منابع حیاتی كره زمین تنها به علت مصارف انسانی نبوده و بعضی از موارد طبیعی هم در این مورد دخیل هستند. بر مبنای اعلام نظر كارشناسان، همزمان با آغاز فصل خشك سالی در آمریكای شمالی، نگرانی اصلی كارشناسان محیط زیست در سراسر كشور ایالات متحده آمریكا، تغییرات آب و هوایی و خشك سالی فصلی است كه باعث از بین رفتن مراتع و جنگل ها می گردد.
گفتنی است بروز شرایط وخیم فعلی منابع طبیعی و جنگل های این منطقه سبب شد تا گروهی از پژوهشگران دانشگاه دوك با بررسی این مورد اعلام كنند رویكرد جدید در این خصوص می تواند به حفظ منابع طبیعی كمك كرده و از بحران پیشگیری كند. در این میان محققان با حفظ جنگل ها و مراتع به دنبال آن هستند كه همه گونه های جانوری و گیاهی را از این خطر انقراض طبیعی نجات دهند و در این راستا متخصصان جنگلداری در حفظ جمعیت گونه های كمیاب گیاهی و سرشماری درختان و گونه های گیاهی مختلف در بخش هایی از ایالات متحده آمریكا اقداماتی انجام داده اند.
با توجه به عوامل فوق الذكر؛ پژوهشگران به دنبال یافتن روشی برای پیش بینی شرایط جوی در مناطق غربی كشور آمریكا و تأثیر آن بر مناطق شرقی و جنگل ها با استفاده از یافتن جریان بادهای و موسمی هستند و بدین سان تلاش در كنترل این جریان های طبیعی دارند. آن ها در ادامه با بیا ن این مورد كه این مرحله امكان دارد با توفیق زیادی همراه نباشد، كوشش برای جایگزینی این جنگل ها با جنگل های مصنوعی را هم مدنظر قرار داده اند.

5656


1397/04/26
14:15:03
5.0 / 5
5615
تگهای خبر: تولید , كارشناس , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است