به منظور تامین نظر شورای نگهبان

طرح مجلس برای اختصاص یارانه ۱۲۰ هزار تومانی اصلاح گردید

طرح مجلس برای اختصاص یارانه ۱۲۰ هزار تومانی اصلاح گردید به گزارش ثبت آسان نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان در طرح تأمین كالاهای اساسی را رفع كردند.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، در جلسه علنی بامداد امروز (سه شنبه) نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان در طرح اجبار دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی را رفع و تصویب کردند.
بند «الف» دولت مکلف است به منظور تأمین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور بخصوص خانوارهای کم برخوردار، از آغاز شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ به صورت ماهانه تا آخر اسفندماه، نسبت به تأمین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار (افراد مشمول ردیف)۳۱( جدول تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور به تعداد حداقل شصت میلیون نفر(ازطریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ یک میلیون و دویست هزار (۱.۲۰۰.۰۰۰) ریال برای هر یک از افراد سه دهک اول همچون افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد و مبلغ ششصد هزار (۶۰۰.۰۰۰) ریال برای هر یک از افراد سایر دهک های مشمول فوق الذکر اقدام نماید.
همچنین جز دو بند (الف) این گونه اصلاح گردید که وصول اقساط سهام دولت به میزان بیست و هشت هزار میلیارد( ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۲۸) ریال ۲-۲- واگذاری باقی مانده سهام دولت در شرکتهای پالایشی به میزان یکصد و هشتاد هزار میلیارد( ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۱۸۰) ریال
۲-۳- واگذاری باقیمانده سهام شرکتهای صنعتی به میزان یکصد و بیست هزار میلیارد( ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۱۲۰) ریال ۲-۴- واگذاری باقیمانده سهام بانکها و بیمه ها به میزان هفتاد هزار میلیارد( ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۷۰) ریال حداکثر تا سقف سیصد و نود و هشت هزار میلیارد (۳۹۸.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال مازاد بر موارد پیشبینی شده و در جهت بند ۲-۱سیاستهای کلی اصل۴۴ قانون اساسی در قالب قانون، توسط وزارت امور اقتصادی و دارائی تأمین و به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز می گردد. مبلغ سیصد هزار میلیارد ( ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۳۰۰) ریال از منابع حاصله به صورت صددرصد(۱۰۰%) تخصیص یافته برای انجام تکالیف این قانون در اختیار سازمان هدفمندی یارانهها قرار می گیرد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت تأمین نظر شورای نگهبان بند الحاقی ۱ را حذف کردند در این بند آمده بود: مبلغ دویست و پنجاه هزار میلیارد (۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال برای تکمیل همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری، صندوق فولاد و بازنشستگان تأمین اجتماعی و بازنشستگان غیر هیأت علمی دانشگاهها و مراکز آموزشی و پژوهشی که از مبلغ مذکور مبلغ پنجاه هزار میلیارد(۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال برای راه اندازی مسکن محرومین و اقشار صدمه پذیر به کمیته امداد امام (ره) منابع مورد نیاز از محل واگذاری اموال و داراییهای مازاد یا بلااستفاده دولت و واگذاری سهام شرکتهای دولتی تأمین گردد. اجرای این بند موکول به اجرای کامل بند «الف» است.
محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در توضیح اصلاحات کمیسیون در طرح اجبار دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی اظهار نمود: یکی از مهم ترین طرح هایی که مجلس شورای اسلامی به علت شرایط اقتصادی به دنبال آن بود، طرح اجبار دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی بود ما می خواستیم با این طرح به اقشار ضعیف کمک نماییم که در این شرایط حتی در تأمین معاش عادی هم با مشکل مواجهند.
وی ضمن اشاره به روند تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما سعی کردیم این طرح بگونه ای تنظیم شود که آثار تورمی نداشته قرار نبود پول نقد در اختیار مردم داده شود بلکه دولت باید کالا تأمین می کرد تا با پولی که به حساب مردم ریخته شده، بتوانند کالا خریداری کنند.
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: ما برای تأمین منابع در این طرح پیشبینی کرده بودیم که از محل فروش اموال دولت برپایه قانون بودجه اقدام گردد، ادعای دولت آن است که اموال را فروخته و هزینه کرده و پولی باقی نمانده که برای این طرح هزینه کند. بنابراین ایراد شورای نگهبان این بود که دولت برپایه مجوز قانون بودجه اموال را فروخته و هزینه کرده پس دیگر عملا منابعی باقی نمانده که در این طرح هزینه کند، پس امکان تأمین مالی برای این طرح وجود ندارد.
وی افزود: ما این گونه ایراد شورای نگهبان را برطرف کردیم که باقی مانده سهام دولت در شرکتهای پالایشی را واگذار کرده و همینطور باقی مانده سهام شرکتهای صنعتی و سهام بانک ها و بیمه ها را بفروشد، بررسی های ما نشان داده است که دولت مواردی از اموال را نفروخته و می توانند از مبالغ باقی مانده برای اجرای این طرح مصرف کند.1399/08/27
12:46:38
5.0 / 5
1606
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است