استاندار سمنان:

گشودن گره آب مهم ترین مطالبه مردم استان سمنان

گشودن گره آب مهم ترین مطالبه مردم استان سمنان به گزارش ثبت آسان استاندار سمنان بابیان اینکه رفع مشکلات در رابطه با حوزه آب مهم ترین مطالبه مردم استان از دستگاه قضا است، اظهار داشت: مشکل انتقال آب قطری شاهرود و سد فینسک انتظار می رود که حل شود.به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، علیرضا آشناگر بامداد پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان سمنان به میزبانی سالن جلسات دادگستری سمنان ضمن بیان اینکه رفع مشکلات آب مهم ترین مطالبه مردم این استان است، عنوان کرد: سد فینسک و پروژه انتقال آب قطری شاهرود دارای مشکلاتی است که انتظار می رود با پیگیری دستگاه قضا رفع گردد.
وی ضمن اشاره به اینکه سمنان، استان پهناوری است و شش درصد از مساحت کل کشور را در برگرفته و هفتمین استان کشور ازلحاظ وسعت به حساب می آید، اضافه کرد: این استان ازلحاظ جغرافیایی در یک موقعیت ویژه قرارگرفته و هم جوار با هشت استان بزرگ کشور است.
سمنان استان کم آبی است
استاندار سمنان بابیان اینکه این استان در کریدور شرق به غرب و شمال به جنوب کشور قرارگرفته است، تصریح کرد: سالانه بیشتر از ۲۰ میلیون مسافر به منظور زیارت مرقد مطهر امام رضا ضد السلام به مشهد مقدس سفر کرده و از محورهای مواصلاتی استان سمنان عبور می کنند.
آشناگر با تاکید بر اینکه استان سمنان استان کم آبی است و توسعه در منطقه به آب بستگی دارد، تصریح کرد: آب سطحی در استان سمنان وجود ندارد و اگر باشد مقدار آن خیلی کم است و میزان آن حدود ۱۳۰ میلی متر است.
وی بابیان اینکه این رقم از متوسط کشوری بسیار پایین تر است و به هیچ وجه این عدد جوابگوی نیاز استان نیست، بیان نمود: ما ۳۰۰ روز آفتابی در استان سمنان داریم و به همین لحاظ به شدت نیازمند تأمین آب از منابع بین استانی هستیم.
۹۹ درصد چاه های استان مجهز به کنتور هوشمند است
استاندار سمنان ضمن اشاره به اینکه از منابع زیرزمینی آب استان استفاده بی رویه زیادی شده است، خاطرنشان کرد: در خیلی از شهرستان های استان متأسفانه شاهد نشست زمین هستیم که این فرونشست ها مشکلات را برای مردم بوجود آورده است.
آشناگر با تاکید بر اینکه ۹۹ درصد از چاه های آب در استان سمنان مجهز به کنتورهای هوشمند هستند، ابراز کرد: فقط در ۲۰ درصد مساحت استان جمعیت شهری وجود دارد و ۸۰ درصد آن کویری است.
وی بابیان اینکه ۸۰ درصد از این سرزمین مکان جذب خدمات و صنعت سرریز تهران و استان های دیگر است، اظهار داشت: تأمین آب از دریای خزر به فلات مرکزی و تأمین آب از سد فینسک دو طرح بزرگ آبی استان سمنان به حساب می آید.
۱۶ هزار میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی در استان سمنان
استاندار سمنان در ادامه ضمن اشاره به اینکه این استان ظرفیت های مطلوبی در حوزه گردشگری، کشاورزی، صنعت و معدن دارد، خاطرنشان کرد: تولید ناخالص داخلی در استان سمنان بر مبنای آمار سال ۹۸ حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۷ برابر با ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود.
آشناگر تصریح کرد: امسال این رقم به مبلغ ۱۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسید که با جمعیت ۷۰۰ هزارنفری استان سمنان رقم نسبتاً خوبی است و این در شرایطی است که تولید ناخالص داخلی برای هر نفر ۲۱ میلیون تومان است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بابیان اینکه نرخ باسوادی استان سمنان بالای ۹۲ درصد است که دارای رتبه سوم کشور از این لحاظ هستیم، تاکید کرد: نرخ بیکاری بر مبنای آمار سال ۱۳۹۸ برابر با ۸.۱ درصد است که این استان دارای موقعیت بسیار خوبی در کشور از این لحاظ است و همواره دارای رتبه اول تا سوم کشور است.
۷۰ درصد روستاهای سمنان دارای سند توسعه روستایی است
استاندار سمنان ضمن اشاره به اینکه نرخ تورم در استان بر مبنای آخرین آمار اعلام شده از نرخ تورم کشور پایین تر است، اظهار داشت: شاخص محیط کسب و کار که گام یار مهمی برای جذب سرمایه گذاری در استان سمنان به حساب می آید در جایگاه اول کشور و حدود ۵.۴۳ است.
آشناگر اظهار داشت: با عنایت به رتبه کشور که چیزی معادل ۶.۵ است وضعیت خوبی بشمار می رود، خاطرنشان کرد: شاخص تأمین رضایتمندی های عمومی مردم هم در وضعیت مناسبی است و جزو استان های برتر کشور بودیم و از این بابت در جشنواره شهید رجایی پارسال از خدمات دستگاههای اجرایی در استان رسماً تقدیر گردید.
وی بابیان اینکه استان سمنان دارای سند آمایش سرزمینی است، خاطرنشان کرد: این سند در اولین نشست آمایش کشور مصوب شد و همه ی شهرستان های ما دارای سند آمایش هستند و ۷۰ درصد از روستاهای ما هم دارای سند توسعه روستایی است.
نرخ رشد جمعیت در استان سمنان حدود ۲.۶ درصد است
استاندار سمنان بابیان اینکه فهم مشترکی در قالب اولویت های توسعه استان تعریف شده است، ابراز کرد: نرخ رشد جمعیت در استان سمنان حدود ۲.۶ درصد است که در بعضی از شهرستان های صنعتی استان این عدد بالای پنج درصد است و این نشان داده است که استان ما موقعیتی پیداکرده است که می تواند بخشی از جمعیت کار کشور را جذب نماید.
آشناگر در ادامه بابیان اینکه معادن استان سمنان بسیار غنی است و ازنظر کشاورزی دارای وضعیت مناسبی است، بیان نمود: وجود باغات سرسبز پسته در دامغان و باغات پربار شاهرود و گلخانه های فراوان در شهرستان گرمسار و سایر شهرستان های استان خشی از توانمندی های کشاورزی استان است.
وی ضمن اشاره به اینکه هم صنعت و هم دولت باید تضمین لازم، برای خرید آب هم در بخش آب آشامیدنی و هم در بخش صنعت را بدهند، افزود: سد فینسک، از منابع داخلی استان است، اما سرریز آن به استان های دیگر وارد می شود که در صورت رفع مشکلات اجتماعی و فشارهای غیرمنطقی فعلی، می توانیم از این منبع آبی پرارزش بهره برداری نماییم.
امنیت استان مرهون سلامت دستگاه قضا است
استاندار سمنان با تاکید بر اینکه ۱۲ سال است که پروژه تأمین آب آشامیدنی شاهرود که حدود ۳۲ میلیارد تومان به قیمت آن روز برای اجرای این پروژه هزینه شده است، توضیح داد: تنها ۱۰ درصد از کار باقی مانده، با دستور دادستان یکی از شهرهای استان مجاور متوقف شده است.
آشناگر ضمن اشاره به اینکه رفع این مشکل نیازمند توجه ویژه دستگاه قضا است، اظهار داشت: با تلاش شورای تأمین و مسؤلان اجرایی عملیات انتقال زندان های سمنان و شاهرود در خلال سالجاری به انجام رسید که باعث رضایت و شادمانی مردم شده است.
وی در ادامه بیان داشت: مکان قبلی زندان سمنان، کاروانسرا و یک مجموعه فرهنگی و کهن تاریخی است که امیدواریم با سفر حضرت عالی به استان، دستور آزادسازی این مجموعه و واگذاری آن به شهرداری یا میراث فرهنگی صادر و ضمن شادمانی مضاعف مردم، بعنوان یادگاری سفر رئیس قوه قضائیه به سمنان ثبت گردد.
استاندار سمنان تصریح کرد: سمنان استان امنی است که بخشی از این امنیت در ارتباط با سلامتی دستگاه قضا است.


منبع:

1399/11/02
23:26:03
0.0 / 5
1169
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است