در گزارش ثبت آسان مطرح شد؛

اسناد عادی بستر کلاهبرداری ها و مشکلات فراوان

اسناد عادی بستر کلاهبرداری ها و مشکلات فراوان ثبت آسان: رییس کانون سردفتران و دفتریاران درباره ی چرایی اهمیت الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول توضیحاتی داد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، روز گذشته بود که، سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و دارایی، در نامه ای به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعتبار زدایی از اسناد عادی و وکالتی و تصویب «طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول» را برای توفیق حاکمیت در کنترل بازار سوداگرانه مسکن خواهان شد. در قسمتی از این نامه آمده است: معتبر دانستن معاملات املاک بوسیله اسناد عادی منجر به عدم شفافیت اقتصادی و نتیجتاً فرار گسترده مالیاتی در بازار بزرگ املاک شده است؛ از نظر خیلی از صاحب نظران اقتصادی و همین طور مجموعه این وزارت تنها یک عامل می تواند اشخاص را ناچار به ثبت اطلاعات املاک خود کند و آن ایجاد و تقویت «ضمانت اجرا بوسیله بطلان معاملات عادی» است، در غیر این صورت پر واضح است منطق اقتصادی این سوداگران، اجازه معرفی املاک و ثبت رسمی آنرا نخواهد داد. این ضمانت اجرا به نحو مؤثری در «طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول» پیش بینی شده که حالا نزد آن مجمع درحال بررسی است. در همین راستا علی خندانی رییس کانون سردفتران و دفتریاران در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به نامه وزیر اقتصاد در ارتباط با الزام به تنظیم سند رسمی اموال غیر منقول اظهار داشت: بطور کلی باید شرایط، فضا و زیرساختی ایجاد شود که در بستر آن اسناد رسمی جایگزین اسناد عادی شوند و باید اسناد عادی از چرخه بیرون بروند و اسناد رسمی را جایگزین آنها نماییم. وی افزود: در بستر اسناد عادی ممکنست کلاهبرداری، فروش مال به چند نفر و پول شویی و چندین مشکل دیگر پیش بیاید؛ به همین دلیل مقرر است که اسناد عادی و رسمی ساماندهی شوند و سند رسمی برای اموالی که دارای اسناد عادی هستند صادر شود. خندانی با اعلان اینکه فرآیند نقل و انتقال اموال غیر منقول باید بوسیله دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد اظهار داشت: نقل و انتقال اسناد باید بوسیله شرایط قانونی و مطابق با شرایط رسمی صادر شود در بستر انتقال اسناد در دفترخانه ها کنترل های قانونی صورت می گیرد و این انتقال در دفاتر ثبت و مالک آخر آن مشخص می شود. رییس کانون سردفتران و دفتریاران با تأکید بر این که تمامی مشکلات سندی که در دفاتر ثبت اسناد رسمی ثبت شده است را می توان پیگیری کرد اظهار داشت: به همین دلیل راه شکایت به مراجع قضائی نیز باز است اما در بستر اسناد عادی نمی توان این کار را انجام داد و انتقال در مراجع قانونی ثبت نمی شود و همین موضوع منجر به فروش ملک به چندین نفر و کلاهبرداری های بزرگ تر می شود.
وی با اعلان اینکه دو نوع اموال غیر منقول وجود دارد اظهار داشت: یک مورد آنهایی هستند که ثبت شده اند و دارای اسناد مالکیت هستند و دیگری اموال غیر منقولی هستند که سند مالکیت ندارند و بصورت قولنامه ای معامله شده اند که این اموال دسته دوم باید سند رسمی دریافت نمایند. خندانی با اعلان اینکه طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول در دستور کار مجلس شورای اسلامی است اظهار داشت: حالا این طرح بعد از ایرادات شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است و در صورت تصویب این قانون اتفاقات خوبی در امتداد جایگزینی اسناد رسمی بجای اسناد عادی صورت می گیرد. رییس کانون سردفتران و دفتریاران اظهار داشت: بعد از تصویب این قانون تمامی اسناد عادی باید فرآیند رسمی شدن را طی کنند و در قانون پیشنهادی، اسناد عادی بعد از مدت بازه زمانی خاص در صورت رسمی نشدن بی اعتبار می شوند.


منبع:

1402/03/08
12:21:46
5.0 / 5
245
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , ثبت , رئیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است