مهر بررسی می كند؛

چراغ سبز دادستانی برای معرفی ساختمان های ناایمن

چراغ سبز دادستانی برای معرفی ساختمان های ناایمن به گزارش ثبت آسان، در حالیکه شهردار تهران از انتشار اسامی ساختمان های ناایمن شانه خالی می کند، دادستان تهران اعلام نموده است؛ محدودیتی برای اعلام اسامی این ساختمان ها وجود ندارد.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ روز گذشته بود که خبرگزاری مهر طی گزارشی تحت عنوان «اختلاف شهرداری و شورای شهر درباب ساختمان های ناایمن» به بررسی رویکرد متفاوت شهرداری و تعدادی از اعضای شورای شهر تهران برای اعلام اسامی ساختمان های ناایمن پرداخت. ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران در ششمین سالگرد حادثه پلاسکو به پایتخت نشینان وعده داده بود که اسامی ساختمان های پرخطر شهر تهران در روز شنبه (اول بهمن ماه) اعلام خواهد شد. وعده ای که محقق نشد وعده عضو شورای شهر تهران در خصوص اعلام اسامی ساختمان های ناایمن با واکنش متفاوت شهردار تهران مواجه گردید. واکنش شهردار تهران به انتشار اسامی ساختمان های ناایمن در همین راستا و در روز گذشته، علیرضا زاکانی در حاشیه بیست و دومین شنبه امید و افتخار و در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب اعلام اسامی ساختمان های ناایمن اظهار داشت: شهرداری این فهرست را منتشر نخواهد کرد و بدنبال این هستیم تا پرونده این ساختمان ها را ببندیم. شهردار تهران همین طور اظهار داشت: شهرداری اسامی این ساختمان ها را در اختیار مراجع قضائی قرار می دهد و پیگیر فرآیندهای قانونی نیز هست ولی با این وجود مجموعه شهرداری تهران وظیفه انتشار اسامی ساختمان های ناایمن را ندارد و اعلام اسامی ساختمان های ناایمن با مراجع قضائی است.
انتشار نامه رییس کمیسون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در مورد ساختمان های ناایمن پس از آن که پیگیری های تعدادی از اعضای شورای شهر تهران برای دریافت اسامی ساختمان های ناایمن از سازمان آتش نشانی بی نتیجه ماند، در نهایت شب گذشته نامه رییس کمیسون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران به مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران که در آن خواهان ارائه فهرست ساختمان های ناایمن به شورای شهر تهران شده بود، منتشر گردید. مهلت یک هفته ای شورای شهر به آتش نشانی برای اعلام اسامی ساختمان های ناایمن مهدی عباسی، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری در همین زمینه از مهلت یک هفته ای شورای شهر به سازمان آتش نشانی برای پایش مجدد ساختمان های ناایمن آگاهی داد و اظهار داشت: طی مذاکره شفاهی دوستان سازمان آتش نشانی از بنده مهلت یک هفته ای برای پایش مجدد ساختماهای ناایمن گرفتند و به همین دلیل تا شنبه هفته آتی شهرداری تهران را مکلف می نماییم تا فهرست را به شورای شهر عرضه نماید. دادستان تهران: محدودیتی برای اعلام اسامی ساختمان های ناایمن وجود ندارد نکته قابل تأمل درباب اظهارات روز گذشته شهردار تهران در خصوص این که شهرداری تهران وظیفه ای برای انتشار اسامی ساختمان های ناایمن ندارد و اعلام اسامی ساختمان های ناایمن با مراجع قضائی است، این است که بنا بر اعلام دادستان تهران، مدیریت شهری محدودیتی برای اعلام اسامی این ساختمان ها ندارد.
علی صالحی، دادستان تهران هشتم خردادماه سال جاری اظهار داشته بود: دادستانی تهران رسماً اعلام می کند از نظر این دادستانی هیچگونه محدودیتی برای اعلام اسامی و اطلاعات ساختمان ها و اماکن نا ایمن و خطرناک تهران که از آن به ساختمان بحرانی تعبیر شده است؛ وجود ندارد و این دادستانی همیشه پیگیر وظایف قانونی دستگاه های مسئول در این رابطه بوده است. وعده پوشالی تعدادی از اعضای شورای شهر تهران تحقق پیدا نکردن وعده تعدادی از اعضای شورای شهر تهران با بهانه عدم دسترسی به اسامی ساختمان های ناایمن، این سوال را در ذهن به وجود می آورد که چرا تعدادی از اعضای شورای شهر تهران در صورتیکه به اسامی ساختمان های ناایمن دسترسی نداشتند، وعده انتشار آنرا داده اند؟ همین طور در صورتیکه شهردار تهران تاکید دارد مسئولیت اعلام اسامی ساختمان های ناایمن با مراجع قضائی است، بنا بر اعلام دادستان تهران هیچگونه محدودیتی برای اعلام اسامی و اطلاعات ساختمان ها و اماکن نا ایمن و خطرناک وجود ندارد، بنظر می رسد این مساله بهانه ای برای شهردار تهران بوده و این گزاره را در ذهن تقویت می کند که شهرداری تهران بدنبال شانه خالی کردن از مسئولیت انتشار اسامی ساختمان های ناایمن در شهر تهران است؛ مسئولیتی که عواقب عدم پذیرش آن، در صورت تکرار فاجعه ای همچون پلاسکوسبب نتایج تلخی خواهد داشت.


منبع:

1401/11/02
12:36:49
5.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است